برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

خانومانه؛ چرا به عنوان یک خانم به استقلال مالی نیاز داریم؟

استقلال مالی خانم‌ها تا همین چند سال پیش و بر اساس باور عموم نادیده گرفته می‌شد و متاسفانه خانم‌ها را به داشتن استقلال مالی تشویق نمی‌کردند. معمولا تصور بر این است که در هر برهه زندگی یک خانم، فردی وجود دارد که وظیفه تامین مالی او را بر عهده دارد. از این رو عموما یا خود ما اعتقادی به استقلال مالی نداریم یا در صورت انگیزه شخصی، از طرف خانواده و جامعه نسبت به این کار تشویق نمی‌شویم.

در سری مطالب خانومانه با دقت بیشتری به مباحث و خصوصیت‌هایی که به خانم‌ها برای شاد بودن و داشتن زندگی موفق‌تر کمک می‌کند می‌پردازیم.

در مسیر زندگی خانم‌ها اتفاقات و موانع زیادی از انگیزه آنان برای مستقل شدن کم می‌کند. در این قسمت از خانومانه، با سبکتو همراه باشید تا از ۵ علت نیاز به استقلال مالی و مزایای چنین سبک زندگی برای خانم‌ها صحبت کنیم.

باورهای قدیمی تحت تاثیر زمان قدیم شکل گرفته‌اند

تا مدت‌ها بانوان نقش مکمل جامعه را داشتند. از قرن‌ها پیش این عقیده که “زنان وابسته‌اند” شکل گرفته، صیقل خورده و به شکل امروزی تحویل ما داده شده است. این باور به وابستگی حتی فراتر از وابستگی مالی رفته و تمام ابعاد زندگی ما را دربر گرفته است.

ولی این خود ما هستیم که باید اولین قدم را برداریم و متوجه تغییر دنیای اطرافمان شویم. خواهیم دید که در دنیای امروز و بر اساس نیازهای امروز، وابستگی دیگر یک “باید” نیست. وابستگی به مرور زمان محدود و محدوتر شده و امروزه به جایگاهی تنزل پیدا کرده که کافیست با اندکی تلاش و درهم شکستن عرف و عادات، کاملا از بین رود.

بیشتر بخوانید:   راهکارهایی برای بالا نگه داشتن انگیزه در راه رسیدن به اهداف

هرچند این مسیر خالی از چالش نیست، ولی همیشه قدم اول “احساس نیاز” است، با احساس نیاز به استقلال، مسیری جدید برایتان ایجاد می‌شود، که با وجود تمام دست اندازها، نتیجه‌ای رضایت بخش خواهد داشت.

روی پای خود ایستادن رضایتی منحصر به فرد به دنبال دارد

البته که ممکن است همه ما از تامین مالی بی دغدغه و همیشگی خوشمان بیاید و مزایای خودش را داشته باشد، ولی دلیلی که برعکس آن برای ما جذاب نیست، این است که اطلاعات ناچیزی از لذت استقلال و روی پا خود ایستادن داریم. شاید در اطرافیانمان با چنین فردی روبرو نشده‌ایم تا از تجربه شخصی او در این زمینه چیزی بشنویم. حتی بیایید با خودمان صادق باشیم شاید به حاضر و مهیا بودن شرایط و امکانات عادت کرده‌ایم و حاضر نیستیم چیزی خلاف آن بشنویم.

هر دلیلی که دارد ناشی از تمایل ذاتی بیشتر ما آدم‌ها به ثابت ماندن و تغییر نکردن است. در مقابل می‌توانیم به طرز فکرهای جدید فرصت دهیم. با زنان قوی و مستقل آشنا شویم و پای حرف‌هایشان بنشینیم. خواهیم شنید که از رضایت و اعتماد به نفس می‌گویند. از اینکه نیازی ندارند برای اجرای هر برنامه یا هدف خود، به انتظار دریافت بودجه از دیگری باشند. آیا ممکن است چنین داستان‌های پرانگیزه‌ای بشنویم و همچنان مایل به وابسته بودن باشیم؟

خانومانه؛ چرا به عنوان یک زن به استقلال مالی نیاز داریم؟

مستقل بودن گاهی تنها راه پیش رو است

نکته دیگری که اغلب فراموش می‌کنیم، دائمی نبودن شرایط است. هر آن چیزی که به صورت طبیعی در اختیار ما قرار گرفته است، ممکن است روزی از ما گرفته شود. ولی هر آنچه خودمان ساخته یا به دست آورده‌ایم، می‌توانیم به همان ترتیب دوباره به دست بیاوریم و دوباره بسازیم؛ حتی اگر در بازه‌ای از دستش دهیم.

بیشتر بخوانید:   خانومانه ; یاسمین مقبلی دختر فضانورد ایرانی که ثابت کرد هیچ کاری فقط مردانه نیست

البته “ترس از دست دادن” نباید تنها انگیزه استقلال مالی باشد. این انگیزه آنقدر باید در ما نهادینه شود که هیچ چیز مانع ما نباشد.

استقلال مالی به اعتماد به نفس بیشتر می‌انجامد

استقلال مالی، دستاوردی بیشتر از “درآمد داشتن” دارد. زیاده روی نیست اگر بگوییم خانمی که با وجود تمام موانع و مشکلات، از پس هزینه‌های خود برمی‌آید، به درجه‌ای خواهد رسید که باور کند “از پس هر کاری برمی‌آید”. می‌توان گفت رسیدن یه این درجه، هدف نهایی و آرمانی مستقل بودن است.

کسی که از پس مخارج خود برمی‌آید، می‌تواند کارهای بانکی‌اش را هم خودش انجام دهد، قبض‌هایش را پرداخت کند، یا هزینه محل زندگی‌اش را تامین کند، چنین شخصی تمام این کارها را نه از سر اجبار، بلکه با این طرز فکر که هیج کاری خارج از توان یا خارج از شأن او نیست، انجام می‌دهد و قوی، با اعتماد به نفس و پر از احساس رضایت است.

با استقلال مالی الهام بخش افرادی چون خود می‌شوید

با وجود این همه دلیل موجه و افزایش بانوان مستقل، هنوز باور عمومی جای کار زیادی دارد. هنوز خانم‌های زیادی نیازی به استقلال نمی‌بینند، یا خانواده‌های زیادی مخالف این رویکرد هستند. یا شاید خیلی‌ها باور دارند که در شرایط فعلی مستقل شدن کاری غیرممکن و بسیار دشوار است.

با هر قدمی که شما برمی‌دارید، با هر داستانی که به اشتراک می‌گذارید و با هر موفقیتی که به دست می‌آورید، می‌توانید فردی دیگر را برانگیزید تا او نیز وارد مسیر شخصی استقلال خود شود. پس دست به کار شوید و از تشویق اطرافیان خود نیز غافل نشوید.

بیشتر بخوانید:   ۱۰ کار ساده روزمره برای داشتن زندگی شاد