برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

۱۰دلیل برای اینکه کتاب خوانی را وارد روزمرتان کنید – قسمت اول

کتاب خوانی یکی از ویژگی‌های مهمی است که برای اینکه تبدیل به فردی موفق شوید به آن نیاز دارید. وقتی از مطالعه و کتاب خوانی صحبت می‌کنیم، منظورمان تنها کتاب‌های تخصصی یا دانشگاهی نیست. بلکه یک کتاب رمان هم می‌تواند در زندگی شما تاثیرگذار باشد. در این میکرومقاله از سبکتو به ۱۰ دلیلی که به شما می‌گوید کتاب خوانی را وارد روزمره‌تان کنید می‌پردازیم.

کتاب خوانی عادتی ترک نشدنی در موفق‌ترین و ثروتمندترین افراد دنیاست. از بنجامین فرانکلین با قانون ۵ ساعت، تا ایلان ماسک که می‌توان پر کارترین انسان روی زمین دانست، همگی تحت هر شرایطی از زمان مطالعه‌شان نمی‌گذرند. کتاب خواندن علاوه‌بر علم جدیدی که به شما اضافه می‌کند، دید جدیدی به شما می‌دهد که در نتیجه آن می‌توانید مسائل و فرصت‌ها را زودتر از دیگران تشخیص دهید. اگر کتاب خواندن جای منظمی در زندگی شما ندارد احتمالا منافع زیادی را از دست می‌دهید که از جمله آنها:

۱. تحریک ذهنی

تحقیقات نشان داده‌اند که تحریک ذهنی می‌تواند پیشرفت آلزایمر و جنون را کند یا حتی متوقف کند، زیرا فعال و مشغول نگه داشتن مغز مانع از دست دادن قدرتش می شود. مغز هم مانند هر ماهیچه دیگری برای قوی و سالم ماندن به ورزش نیاز دارد، بنابراین اصطلاح «استفاده نکنی از دستت رفته» در مورد مغز مناسب است. مطالعه و کتاب خوانی یکی از بهترین روش‌ها در تحریک ذهنی است.

۲. کاهش استرس

شرایط امروز برای بسیاری از ما به گونه‌ای پیش می‌رود که استرس بخش زیادی از آن را در برگرفته و البته باعث بیماری‌های زیادی هم شده است. اما مطالعه می‌تواند کاری کند که مهم نباشد که در محیط کار، روابط شخصی یا سایر مسائل روزانه چقدر استرس دارید، همه آنها با غرق شدن در یکی از داستان‌های هزارویک‌شب از بین می‌روند. یک رمان خوب می‌تواند شما را به قلمروهای دیگر ببرد یا یک مقاله ذهن‌تان را از مشکلات منحرف می‌کند و شما را در زمان حال نگه می‌دارد، تنش را از بین برده و شما را آرام می‌کند.

بیشتر بخوانید:   ۶ دلیل علمی برای کتاب خواندن

۱۰دلیل برای اینکه کتاب خوانی را وارد روزمرتان کنید

۳. دانش

کتاب خوانی ذهن شما را با اطلاعات متنوع و جدیدی پر می‌کند و هرگز نمی‌دانید که این اطلاعات چه زمانی به درد خواهند خورد. هرچه دانش‌تان بیشتر باشد بهتر از پس چالش‌های فرا روی‌تان برخواهید آمد. علاوه‌بر این، دانش شما تنها دارایی شماست که تحت هر شرایطی از بین نمی‌رود شما ممکن است پول، شغل یا حتی سلامتی خود را از دست بدهید اما دانش چیزی است که همیشه همراه شماست و حتی بهتر اینکه دانش می‌توان مرتبه شما را به طور چشمگیر ارتقاء دهد.

۴. گسترش دایره واژگان

هرچه بیشتر بخوانید در معرض کلمات بیشتری قرار می‌گیرید و این کلمات لاجرم راه‌شان را در دایره واژگان روزانه‌تان باز می‌‌کنند. خوب و شمرده صحبت کردن در هر حرفه‌ای مفید است و دانستن اینکه می‌توانید با اعتماد به نفس بیشتر با دیگران صحبت کنید، احترام به خود را افزایش می‌دهد. این مورد می‌تواند در حرفه تان مفید باشد، زیرا کسانی که زیاد کتاب خوانده‌اند، خوب حرف می‌زنند و تقریبا در هر موردی اطلاعات دارند، آنها نسبت به کسانی که دایره لغت کوچکتری دارند سریعتر پیشرفت می‌کنند و از ادبیات، پیشرفت‌های علمی و حوادث جهان بااطلاع هستند.

کتاب خوانی برای یادگیری زبان‌های جدید هم حیاتیست زیرا به این ترتیب زبان آموزان در معرض لغت جدید قرار گرفته و روان صحبت کردن و نوشتن‌شان بیشتر می‌شود.

۵. بهبود حافظه

وقتی کتاب می‌خوانید ناچارید تعدادی شخصیت، پیشینه‌هایشان، خواسته‌هایشان، تاریخچه و اختلاف‌های جزئی بین‌شان و همچنین داستان‌های فرعی را به خاطر بسپارید. به خاطر سپردن اینها کمی سخت است اما ذهن بسیار شگفت‌انگیز بوده و به آسانی از پس این کار بر می‌آید. جالب است که هر خاطره جدید یک سیناپس جدید ایجاد کرده و سیناپس موجود را تقویت می‌کند که به نوبه خود باعث تقویت حافظه کوتاه‌مدت و تثبیت می‌شود. فوق‌العاده نیست؟

بیشتر بخوانید:   ۶ عادتی که موجب کاهش حافظه و تمرکز می‌شود

در میکرومقاله بعدی به ۵ دلیل دوم برای اینکه کتاب خوانی را وارد زندگی کنیم می‌پردازیم.