برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

۵ دلیل که باعث می‌شود یک روز خسته کننده داشته باشید

خسته کننده بودن روزها می‌تواند یکی از عوامل مهم شکست یا عدم پیشرفت باشد. وقتی یک روز خسته کننده داشته باشید، از نظر روحی و ذهنی توانایی اینکه به توسعه مهارت‌های فردی بپردازید را ندارید، و بعد از ساعت کاری هم دائم یکجا نشسته و معمولا سرگرم شبکه‌های اجتماعی می‌شوید، در ظاهر فکر می‌کنید که در حال استراحت هستید اما در حقیقت خسته کننده بودن روزتان را تمدید می‌کنید.

در این مطلب از سبکتو می‌خواهیم به ۵ دلیل که شاید متوجه آن نباشید اما باعث می‌شوند شما یک روز خسته کننده داشته باشید بپردازیم تا با رفع آنها روزهایمان را تبدیل به پله‌های موفقیت برای رسیدن به اهدافمان کنیم.

صبحانه نخوردن

قطعا از مزایای خوردن صبحانه زیاد شنیده‌اید، ما هم قبلا در مطالب مختلفی به اهمیت آن و تاثیری که روی تمرکز و نشاط افراد دارد صحبت کرده‌ایم، اما خستگی می‌تواند یکی از مهمترین اثراتش باشد که نباید از آن غافل شد. نخوردن صبحانه به معنی نرسیدن انرژی برای شروع فعالیت‌های روزانه است.با شروع فعالیت‌های روزانه، فعالیت مغز هم افزایش یافته و نیاز به انرژی بیشتری دارد، اما زمانی که صبحانه نمی‌خورید در واقع ذهن را گرسنه نگه می‌دارید و در نتیجه ذهن توانایی فعالیت خود را از دست می‌دهد پس همه چیز برایتان خسته کننده می‌شود.

گاهی افراد می‌گویند که شب خواب کافی داشتند اما از اینکه ساعت ۱۰،۱۱ صبح این همه احساس خستگی دارند برایشان عجیب است. در حقیقت یک صبحانه می‌تواند انرژی یک روز کامل را برای شما تضمین کند.

نامرتب بودن

چندی پیش در یک مقاله می‌خواندم که برخی از کارمندان معتقدند که اگر میز کارشان شلوغ باشد رئیس‌شان فکر می‌کند که آنها بسیار فعال و پر کارند. در حالی که شلوغ بودن محیط اطراف بدون اینکه متوجه آن شوید مشغولیت ذهن را بالا می‌برد و بخشی از ذهنتان را درگیر می‌کند، این درگیری شاید در لایه‌های پشتی مغز رخ دهد اما بخش زیادی از تمرکز شما را هم درگیر می‌کند. در نتیجه در ظاهر شما مشغول انجام یک کار هستید اما در باطن ذهنتان همزمان در حال پردازش چند موضوع با هم است و همین موضوع باعث می‌شود تا زود خسته شوید.

بیشتر بخوانید:   ۱۰ عادت صبحگاهی برای فوق‌العاده شدن

اینکه در حین انجام کار سعی کنید میز یا اطرافتان را مرتب نگه دارید تنها یک عادت ساده است که باید آن را در خودتان ایجاد کنید. بعد از مدت کوتاهی متوجه خواهید شد که همین یک تغییر کوچک تا چه اندازه می‌تواند روی انرژی روزانه شما و میزان موفقیتتان تاثیرگذار باشد و از دیدن آن شگفت‌زده خواهید شد.

۵ دلیل که باعث می‌شود یک روز خسته کننده داشته باشید

کار کردن در زمان استراحت

در مطالب قبل گفتیم برای اینکه یک روز موفق داشته باشید باید قبل از هر کاری برای آن روز برنامه‌ریزی کنید و هدف‌هایی که باید در طول روز به آن برسید را مشخص کنید و خودتان را ملزم به انجام آنها کنید. در ابتدای ایجاد این عادت ممکن است که نتوانید در طول ساعت کاری به وظایف مشخص شده‌تان برسید،بنابراین زمان ناهار یا استراحت خود را به انجام کار اختصاص می‌دهید، اما نتیجه آن کاملا برعکس چیزی است که فکر می‌کنید.

در زمان ناهار یا استراحت ذهن شما تنها برای همان کار آماده است و در واقع نیاز به آن دارد، وقتی شما آن زمان را مشغول به کارهای دیگر باشید ذهن را بیشتر درگیر کرده و در نتیجه یک روز خسته کننده را تجربه خواهید کرد. برای جلوگیری از آن هر زمان را کاملا به خود آن کار اختصاص دهید تا از هر کاری بهترین نتیجه را بگیرید.

کمبود آهن

کم خونی یا کمبود آهن یکی از شایع‌ترین دلایل خستگی و بی‌حالی است. آهن در مواد غذایی مثل گوشت قرمز، سفید و ماهی وجود دارد. اگر چندین روز است که درگیر احساس بی‌حالی یا خستگی هستید، در رژیم غذایی‌تان بازنگری کنید و غذاهایی که سرشار از آهن است را در آن بگنجانید. با یک آزمایش خون ساده هم می‌توانید میزان آن را کنترل کنید تا اگر این مشکل در شما جدی است با مکمل‌های غذایی آن را جبران کنید.

بیشتر بخوانید:   چطور عادت‌های بد را شناسایی و آنها را ترک کنیم

نبودن آب کافی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ۷۵٪ از مغز را آب تشکیل داده است. همین می‌تواند ساده‌ترین و مهمترین دلیل برای نوشیدن آب کافی در طول روز باشد در حالی که به سادگی آن را فراموش می‌کنید. آب سریعترین روش برای سرحال شدن و از بین بردن بی‌حالی است. تا چندی پیش محققین بر این باور بودند که باید حتما روزی ۸ لیوان آب نوشید اما امروزه این نظریه تا حدودی رد شده و آنها به این نتیجه رسیده‌اند که میزان آب لازم برای هر شخص کاملا به خود او بستگی دارد و در حدی باید باشد که ناراحتی برای فرد ایجاد نکند.