برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

مارک زاکربرگ در دانشگاه هاروارد:دنیایی بسازید که همه حس هدفمندی داشته باشند

دیشب مشغول وبگردی بودم که به سخنرانی جالبی از مارک زاکربرگ در دانشگاه هاروارد برخوردم. همه ما مارک زاکربرگ را می‌شناسیم، موسس فیسبوک که مثل خیلی از کارآفرینان هیچ‌گاه از دانشگاه فارغ‌التحصیل نشد! او در سخنرانی که برای فارغ‌التحصیلان هاروارد انجام داد از ساختن دنیایی بهتر برای آنها گفت. همیشه او را در لباس غیررسمی و آن تیشرت و شلوار جین همیشگی‌اش می‌دیدم اما این بار با کت و شلوار رسمی که شبیه کاندیدهای ریاست جمهوری بود ظاهر شد.

او سخنرانی خود را به شرایط گرمایش زمین، کاهش هزینه‌های درمانی و معضلات درآمدی اختصاص داد و داستانی تعریف کرد از مهاجری که به کشور آمریکا آمده تا با تحصیل در دانشگاه‌های اینجا به رویاهایش رنگ واقعیت ببخشد. و این موضوعی است که این روزها در حال کمرنگ شدن است.

مارک زاکربرگ در مورد نظام آموزش هم صحبت کرد و گفت:

بگذارید روراست باشم یک مشکل بزرگ در سیستم آموزش وجود دارد، من دانشگاه را ترک کردم و حالا یک میلیاردر هستم! اما میلیون‌ها دانشجو نمی‌توانند خرج تحصیل خودشان را بدهند چه برسد به راه‌اندازی یک بیزینس.

او درباره توانمندسازی کارآفرینان و تعادل درآمدی گفت:

تلاش‌ها برای افزایش آزادی با شکست روبرو شده و شکاف طبقاتی به حداکثر خود رسیده است، وقتی شما آزادی در ایده نداشته باشید امکان کارآفرینی بسیار سخت می‌شود و همه بازنده این مسیر خواهند بود.

مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ در مورد اتوماتیک شدن فرایندهای انسانی هم صحبت کرد:

ده‌ها میلیون شغل به خاطر فناوری مانند خودرو های خودران در حال از بین رفتن هستند اما ما پتانسیل ایجاد تعداد بسیار بیشتری شغل را داریم.

چند وقت است که شایعه کاندیداتوری او برای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا بر سر زبان بود ولی خود او این موضوع را رد کرد اما شواهدی مانند این سخرانی و موضوعات مطرح شده در آن این شایعه را پررنگ‌تر می‌کرد. او در ادامه درباره موضوعی صحبت کرد که شایعه کاندید شدن او برای ریاست جمهوری را قوت بخشید:

ما در حال حاضر، برای آزادی و شفافیت بیشتر در حال مبارزه هستیم، همچنین جامعه جهانی در برایر استبدادها، انزواطلبی و نژادپرستی قرار گرفته است. نیروهایی مانع تجارت آزاد و مهاجرت پذیری هستند. این جنگ بین ملت‌ها نیست بلکه نبردی بین اندیشه‌هاست.

مارک زاکربرگ به فارغ‌التحصیلان هاروارد می‌گوید اگر هدفی جهانی دارید باید ۳ مرحله را طی کنید: اول دید وسیعی نسبت به موضوع داشته باشبد. دوم، پروژه‌های معنی دار و واضح برای یکدیگر تعریف کنید و سوم سعی در ایجاد ارتباط و بازتعریف ایده بر اساس آنها کنید.

من به اینجا آمده‌ام تا بگویم که داشتن هدف کافی نیست ما به دنبال جهانی هستیم که هر فرد بتواند با ایده شما، زندگی بهتری را تجربه کند. امروزه می‌توانیم با هوش مصنوعی روش درمان بیماری‌ها را کشف کنیم و به فقر پایان دهیم. پس چرا سراغ هوش مصنوعی نرویم؟ هر فردی فرصت برابری برای داشتن هدف دارد.

بیل‌گیتس هم در سخنرانی هفته پیش خود نظر مشابهی با مارک داشت او هم می‌گفت که به هوش مصنوعی توجه کنید آینده شغلی شما در آن نهفته است و نباید در برابر نابرابری که در دنیا حاکم است سکوت کنیم.

بیشتر بخوانید:   فصل جدید میکرومقاله و پادکست‌های سبکتو شروع شد

زاکربرگ همچنین گفت:

نسل ما در تلاش برای برقراری ارتباطات است و این بزرگترین فرصت‌ها را برای ما به وجود می‌آورد. و این فرصت‌ها باید برابر برای همه افراد باشند. همه افراد کارآفرین نمی‌شوند و یا دست به پروژه‌ای عظیم نمی‌زنند. اما نکته مهم داشتن این فرصت برای همه است. همه حق داشتن هدف در زندگی را دارند.

ایده‌ها، هاله‌های ذهنی هستند و تا زمانی که شروع به اجرا آنها نکنید واضح نمی‌شوند، من فقط می‌خواستم که مردم را به هم متصل کنم و اگر شروع به این کار نمی‌کردم هیچ‌وقت فیسبوک شکل نمی‌گرفت.

فیلم‌ها یک فرهنگ اشتباه جا انداختند که همه چیز از ایده‌ناب به وجود می‌آید و این ما را سرخورده می‌کتد اما ایده‌های خوب با انجام کارها به وجود می‌آیند بلاخره باید از یکجا شروع کرد.

در پایان سخرانی مارک زاکربرگ که از ادامه تحصیل در دانشگاه انصراف داده بود دکترای افتخاری خود را دریافت و از این پس او، دکتر مارک زاکربرگ است.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://venturebeat.com/2017/05/25/zuckberberg-to-graduates-create-a-world-where-everyone-has-a-sense-of-purpose/” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]venturebeat[/stag_button]