برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

افسردگی چیست؟ به مناسب روز جهانی بهداشت

۱۸ فروردین روز جهانی بهداشت است و هر سال سازمان بهداشت جهانی یک موضوع را برای چنین روزی انتخاب می‌کند امسال روز جهانی بهداشت با افسردگی گره خورده است.

افسردگی چیست؟

افسردگی یک بیماری روحی متداول است که هر فردی را از هر طبقه اجتماعی و سنی می‌تواند درگیر خود کند. علائم این بیماری شامل غم و اندوه طولانی در کنار بی رغبتی به کارهایی که از آنها لذت می‌بردیم و ناتوانی در انجام کارهای روزانه است البته یادتان باشد این علايم باید بیش از ۲ هفته فرد را درگیر خود نماید.

احتمال افسردگی و تشدید آن با اتفاقاتی مانند فوت یکی از عزیزان یا شکست در یک رابطه عاطفی، بیماری حاد برای فرد و استفاده از الکل و مواد مخدر وجود دارد. افسردگی یک بیماری قابل پیشگیری و درمان است و با روش هایی مانند گفتار درمانی و دارو می‌توان با آن مبارزه کرد.

طبق تحقیقات سازمان بهداشت جهانی سه گروه بیشتر از دیگران احتمال دچار شدن به افسردگی را دارند: نوجوانان، خانم ها در زمان زایمان و پس از آن و افراد مسن ۶۰ سال و بیشتر

در جهان امروزی متاسفانه بیش از ۷۰ درصد افرادی که دچار این بیماری می‌شوند تحت درمان قرار نمی‌گیرند. معمولا ترس از برچسب خوردن و هزینه های درمان علل اصلی عدم درمان این افراد است و افسردگی بیماری است که اگر درمان نشود به سرعت پیشروی می کند و فرایند درمان سخت تر می‌شود.

علائم افسردگی

در کنار علائمی که در بالا گفته شد موارد دیگری مانند بی حالی و بی انرژی بودن، اختلال در خواب، اضطراب بی دلیل، نداشتن تمرکز، احساس تردید و بی ارزش بودن از نشانه های این بیماری  است.

بیشتر بخوانید:   تغییر سبک زندگی برای بهبود سلامت روان

اما همیشه به خاطر داشته باشید تشخیص با پزشک بوده و حتما باید به آنها مراجعه کرد.

چطور به افراد افسرده کمک کنیم؟

  •  سعی کنیم یک شنونده خوب باشیم و از پیش داوری و قضاوت در صحبت با آنها خودداری کنیم.
  • اطلاعات خودمان را در این زمینه افزایش دهیم.
  • آنها را تشویق به مراجعه به متخصص کنیم و در ملاقات ها آنها را همراهی کنیم.
  • صبور باشیم چون در صورت تجویز دارو اثر داروها زمان بر است و چند هفته طول می‌کشد.
  • به آنها در انجام وظایف روزانه و داشتن الگوی منظم تغذیه و خواب کمک کنیم.
  • آنها را تشویق به ورزش و فعالیت های اجتماعی مانند مراقبه کنیم.