برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

۵ راهکار ساده برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی

تعادل بین کار و زندگی یکی از دغدغه‌های مهم است. معمولا ما بعد از مدتی که مشغول به کار می‌شویم مسائل کاری باعث می‌شود تا از بخش دیگری از زندگی که مربوط به خود و خانوادمان است غافل بمانیم و ایجاد تعادل بین این دو مورد گاهی سخت و غیرممکن می‌شود. تعادل بین کار و زندگی رویای افراد موفق هم است و آنها هم با این مشکل درگیرند، تنها تعداد کمی از آنها توانسته‌اند از پس این مشکل برآیند و راه‌حل‌های آن را پیدا کنند. در این مقاله از سبکتو می‌خواهیم ۵ راهکار ساده که می‌تواند به تعادل بین کار و زندگی کمک کند را با هم بررسی کنیم.

۱. اولویت‌های خودتان را مشخص کنید

فهرستی از تمام کارهای زندگی‌تان بنویسید. این فهرست می‌تواند شامل تمام کارهایی که انجام می‌دهید یا حتی دوست دارید انجام دهید باشد. بعد این لیست را بر اساس کارهایی که برایتان مهمتر هستند اولویت‌بندی کنید. یادتان باشد که این لیست می‌تواند شامل همه چیز باشد، از وظایفتان در محل کار گرفته تا شام خوردن با خانواده یا باشگاه رفتن و تمام سرگرمی‌های دیگر.

تنها نکته‌ای که در نوشتن این فهرست مهم است، این است که با خودتان صادق باشید. کسی قرار نیست شما یا فهرستتان را قضاوت کند. وقتی با صداقت و واقع‌بینی کارهایتان را اولویت‌بندی می‌کنید، متوجه می‌شوید که برای چه کارهایی باید وقت بیشتری اختصاص دهید و چه کارهایی را می‌توانید حذف کنید. با این کار تعادل بین کار و زندگی شما ایجاد شده و از داشتن آن لذت می‌برید.

۲. حساب همه دقایق زندگی را داشته باشید

حتما شما هم تجربه این موضوع را داشته‌اید که برای چک کردن یک صفحه یا ویدئو خاص وارد شبکه‌های اجتماعی شدید و ناگهان به خودتان آمدید و متوجه شدید که بیشتر از ۲ ساعت زمان خود را صرف آن کرده‌اید، این اتفاق شاید بارها در زندگی هر کدام از ما رخ داده باشد و بازهم تکرار شود. یا کارآفرینان زیادی را می‌بینیم که تا نیمه‌های شب در محل کارشان می‌مانند و کار می‌کنند بدون اینکه بتوانند لذتی از زندگی‌شان ببرند.

بیشتر بخوانید:   ۳ ویژگی که نشان می‌دهد شما آماده کارآفرین شدن هستید

وقتی شما برای هر لحظه از روزتان برنامه داشته باشید و این برنامه ریزی را بر اساس اولویت‌های زندگی‌تان ساخته باشید، زمانی برای هدر دادان نخواهید داشت و علاوه بر اینکه به تمام کارهایتان می‌رسید، وقت کافی برای بودن در کنار خانواده یا انجام کارهای مورد علاقه‌تان را دارید.

۵ راهکار ساده برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی

۳. نه گفتن را یاد بگیرید

تلاش برای اینکه همه افراد را از خودمان راضی نگه داریم، تلاشی بی اساس است. افراد بسیاری هستند که قدرت نه گفتن را ندارند یا می‌ترستند که از آن استفاده کنند.

همین لحظه با خودتان قرار بگذارید که در برابر تمام کارهایی که اولویت‌های شما را به خطر می‌اندازد نه بگویید. باور کنید که کنسل کردن یک جلسه یا انجام ندادن وظایف همکارتان اتفاق وحشتناکی نیست و شما را تبدیل به فرد بدی نمی‌کند. افراد بسیاری وجود دارند که طبق برنامه‌ریزی و اولویت بندی‌شان قرار بوده که عصر را با خانواده و دوستانشان بگذرانند اما به دلیل اینکه نتوانستند نه بگویند تا دیر وقت در محل کارشان ماندن و کارهای همکارشان را که انجام داده‌اند.

شاید در ابتدا انجام این کار سخت باشد اما با تکرار آن در مواقع مناسب، خواهید دید که اهمیت دادن به اولویت‌های زندگی چقدر می‌تواند دلچسب باشد.

۴. بپذیرید که همه چیز کامل نیست

تعادل بین کار و زندگی شاید کمی سخت باشد، اما قبل از هر چیز باید بپذیرید که همیشه همه کارها بدون نقص و کامل پیش نمی‌رود. وقتی این موضوع را درک کنید، ایجاد تعادل بین کار و زندگی برایتان راحت‌تر می‌شود و دشواری‌ها نمی‌تواند شما را ناامید کند.

بیشتر بخوانید:   به دنبال شادی و دوری از افسردگی هستید؟ این ۳ روش علمی را جدی بگیرید

مثلا گاهی ممکن است در آخرین لحظات جلسه‌ای برنامه‌ریزی نشده پیش آید یا مجبور شوید بیشتر برای کارتان وقت بگذارید. اتفاق‌های غیرمنتظره همیشه وجود دارند و اجتناب ناپذیرند. برخی کارآفرینان در مقابل چنین شرایطی با خودشان فکر می‌کنند که اگر ساعت کاری مشخصی مثل کارمندان داشتند، قطعا در شرایط بهتری بودند در حالی که گاهی کارمندان فکر می‌کنند اگر کسب و کار خودشان را داشتند زمان بیشتری را می‌توانستند صرف اولویت‌هایشان کنند.

پس خودتان را با دیگران مقایسه نکنید، شرایطتان را بپذیرید و از چیزی که هستید لذت ببرید. یادتان باشد که در برنامه‌ریزی‌های روزانه‌تان جایی برای کارهای غیرمنتظره در نظر بگیرید.

۵. کار وزندگی را با هم قاطی نکنید

تعادل بین کار و زندگی در شرایطی پیش می‌آید که برای هر کدام زمان جداگانه‌ای را در نظر بگیرید. خانواده و دوستان شما ترجیح می‌دهند که یک ساعت کامل با شما باشند تا اینکه دو ساعت در کنار آنها باشید اما دائم در حال چک کردن ایمیلتان و پاسخ به تلفن مشتریان باشید.

وقتی روی کاری که انجام می‌دهید تمرکز کنید، لذت آن برایتان بیشتر می‌شود، پس وقتی در کنار خانواده یا دوستانتان هستید یا سرگرم انجام کارهای مورد علاقه‌تان هستید، کار را به طور کامل کنار بگذارید. اگر کارآفرین باشید شاید این کار برایتان خیلی سخت باشد اما با تکرار آن عادت می‌کنید که زمانی اختصاصی برای هر کدام داشته باشید.

ایجاد تعادل بین کار و زندگی می‌تواند هر دو جنبه ز زندگی را زیباتر کند و انرژی بیشتری برای ادامه راه موفقیت به ما بدهد. با صرف کمی زمان و انجام این ۵ راهکار ساده می‌تواند به تعادل دست پیدا کنید.

بیشتر بخوانید:   لباس شما روی عملکرد و شغل شما تاثیرگذار است

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://www.entrepreneur.com/article/273184″ style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]entrepreneur[/stag_button]