برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

۶ نکته افزایش تمرکز برای کارکردن در خانه

به نظر من یکی از سخت‌ترین فعالیت‌ها، کار کردن در خانه است. چون حواس‌مان هزارویک جا می‌رود، از برنامه‌ تلوزیون گرفته تا سر زدن به یخچال و لم دادن روی مبل! برای همین هم در گذشته که فضا‌های کاری مشترک نبودند، من به کتابخانه‌ها می‌رفتم و وقتی که همه برای کنکور درس می‌خواندند، من به کارهای خودم می‌رسیدم! اما امروز می‌خواهیم به ۶ نکته برای افزایش تمرکز و بهره‌وری برای کار کردن در خانه بپردازیم که برای فریلنسرها (آزادکاران) بسیار مناسب است. پس همراه سبکتو باشید:

۱. در چه ساعاتی بیشترین انرژی را دارید؟

برخی از ما در ابتدای صبح انرژی بیشتری داریم و با راندمان بالا می‌توانیم به کارهایمان برسیم اما برخی دیگر دقیقا برعکس هستند و  بیشترین بهره‌وری را در شب دارند و معمولا در آن زمان می‌توانند بهتر عمل کنند. به این زمان‌ها chronotype می‌گویند. آنها را پیدا کنید و برای افزایش بهره‌وری کارهای خود را به آن ساعات خاص موکول کنید.

۲. یک محل ویژه برای خود بسازید

سعی کنید محلی که برای کار کردن در خانه انتخاب می‌کنید با قسمت‌های دیگر مانند اتاق خواب متفاوت باشد. نیاز نیست حتما یک اتاق را به این کار اختصاص دهید، چرا که با توجه به آپارتمان‌نشینی و فضاهای کوچک ممکن است کار سختی باشد اما می‌توانید به راحتی یک میز را به کار کردن در خانه اختصاص بدهید و آن را مخصوص فعالیت‌تان طراحی و آماده کنید. با این کار مغز آن محل را ویژه فعالیت می‌داند و تمرکز بیشتری را تجربه خواهید کرد.

۳. آهسته اما پیوسته باشید

یکی از مشکلات ما در کار کردن در خانه، عدم برنامه‌ریزی است. یعنی وقتی پروژه‌ای را شروع می‌کنیم آنقدر ادامه می‌دهیم که از پا می‌افتیم. این روش غلط، امکان بروز اشتباه را به شدت افزایش می‌دهد. کار کردن در خانه هم باید مثل مطالعه دوران تحصیل‌مان باشد. یعنی زمان مشخصی را برای کار و زمانی را برای استراحت اختصاص دهیم مثلا ۴۵ دقیقه کار و ۵دقیقه استراحت! با این کار علاوه‌بر افزایش انرژی، تمرکز بیشتری هم روی کار خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید:   ۱۰ کاری که باعث هدر رفتن زمان می‌شود

۴. زمان را مدیریت کنید

بهتر است یک هفته برای یاداشت کردن زمان فعالیت‌هایمان وقت بگذاریم. بنویسیم که چقدر کار می‌کنیم، جقدر استراحت داریم و چه زمان‌هایی فعالیت بیهوده داریم و با برنامه‌ریزی، مدیریت زمان را به دست بگیریم. همه ما زمان‌های زیادی را در تلگرام یا اینستاگرام می‌گذاریم و مدیریتی روی آنها نداریم. بهتر است فعالیت‌های روزمره را به زمان‌های استراحت‌مان منتقل کنیم تا هم از کار عقب نمانیم و هم استراحت کافی داشته باشیم.

۶ نکته افزایش تمرکز برای کارکردن در خانه

۵. برای کار کردن در خانه لباس بیرون بپوشید

خود من پوشیدن لباس بیرون برای کار کردن در خانه را یک معجزه می‌دانم! وقتی لباس بیرون می‌پوشیم حس و حال‌مان عوض می‌شود و خواب‌آلودگی و رخوت سراغ ما نمی‌آید. لباس راحتی سیگنال‌های استراحت را به مغز مخابره می‌کند و مانع از تمرکز روی کارهایمان می‌شود. پیشنهاد می‌کنم حتما امتحان کنید.

۶. برای هر کاری، زمان خاصی اختصاص دهید

بعضی کارها جلوی فعالیت ما را می‌گیرد. کارهایی مانند حمام کردن، چک کردن ایمیل‌ها، شبکه‌های اجتماعی، وقت گذراندن با خانواده و ورزش. اما باید بپذیریم که زندگی بدون آنها بسیار وحشتناک است بنابراین نباید آنها را مانعی برای پیشرفت خود بدانیم بهترین کار تنظیم زمان‌ برای هر کدام از آنهاست. به جای کنار زدن آنها، زمانی اختصاص دهید و به آن پای‌بند باشید.

شما چطور کار کردن در خانه را برای خود مفرح می‌کنید؟ چه کارهایی تمرکزتان را افزایش می‌دهد؟

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://due.com/blog/7-tips-help-stay-task-work-home” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]due[/stag_button]