برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

هنگام خستگی از انجام این ۵ کار خودداری کنید

هنگام خستگی معمولا تلاش می‌کنیم با انجام کارهایی این احساس را از خودمان دور کنیم، اما بعضی از این فعالیت‌ها نه تنها خستگی‌مان را بهتر نمی‌کند، بلکه اوضاع را سخت‌تر کرده و احساس خستگی بیشتری می‌کنیم. در این میکرومقاله از سبکتو به ۵ کاری که هنگام خستگی باید از آنها دوری کنید می‌پردازیم.

خستگی، احساسی است که همه ما حداقل یکبار در طول روز آن را تجربه می‌کنیم، گاهی هم از زمانی که بیدار می‌شویم خسته‌ایم. خستگی می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد و شاید جالد باشد که بدانید در بسیاری از مواقع حال روح شما خوب نیست که شما احساس خستگی می‌کنید. به طور کلی هنگام خستگی جسم و ذهن ما به خوبی و با تمام توان کار نمی‌کنند، به همین خاطر بهتر است از انجام کارهایی که آن را تشدید می‌کنند خودداری کنید.

۱. خوردن نوشیدنی‌های کافئین‌دار

هنگام خستگی احتمالا اولین کاری که انجام می‌دهید نوشیدن یک فنجان قهوه است و این مورد به نظر خیلی عجیب است. اما واقعیت این است که هنگام خستگی نوشیدن قهوه و کلا نوشیدنی‌هایی که کافئین زیادی دارند احساس خستگی شما را چند برابر می‌کنند. در واقع وقتی اثر قهوه از بین می‌رود، شما چند برابر قبل احساس خستگی می‌کنید. سعی کنید بعد از ساعت ۴ عصر به هیچ وجه از قهوه استفاده نکنید چون نه تنها درمانی برای هنگام خستگی نیست، بلکه خواب شب شما را هم بهم می‌زد.

۲. خوردن خوراکی‌های ناسالم

هنگام خستگی تمایل به خوردن غذاهای چرب و خوراکی‌های ناسالم تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند. در واقع در این شرایط مغز برای ترشح هورمون دوپامین که در شادی تاثیرگذار است، به شما این احساس را منتقل می‌کند که نیاز به خوردن خوراکی‌ها و تنقلات ناسالم دارید. اما اگر این کار را انجام دهید، به جز کالری و چربی زیاد، چیز دیگری عایدتان نمی‌شود. در این مواقع سعی کنید از سوپرمارکت‌ها دور بمانید و اگر می‌توانید کمی پیاده‌روی کنید.

بیشتر بخوانید:   سلام دنیا! - معرفی مجله اینترنتی سبکتو

۳. وقت گذراندن در شبکه‌های اجتماعی

شاید با خودتان فکر کنید که هنگام خستگی و زمانی که مغزتان برای انجام کار خسته است، چرخیدن در شبکه‌های اجتماعی مفید باشد، اما دقیقا برعکس است. چشم دوختن به نور آبی صفحه موبایل باعث می‌شود تا پیام خستگی به مغزتان منتقل شود، از طرفی هم ذهنتان درگیر تصاویر یا پیام‌هایی است که می‌بیند و در نتیجه نمی‌تواند به بدنتان پیام استراحت را برساند. در نهایت خستگی بیشتر به همراه کلافگی چیزی است که بدست می‌آورید. در هنگام خستگی سعی کنید از گوشی موبایل یا لپ‌تاپ‌تان دور باشید اگر می‌توانید کمی هوای آزاد بخورید.

هنگام خستگی از انجام این ۵ کار خودداری کنید

۴. انجام کارهای سخت

هنگام خستگی سعی کنید همه کارهای مهم را کنار بگذارید. گاهی فکر می‌کنیم برای اینکه ذهن را مشغول کنیم و خستگی را فراموش کنیم بهتر است که کارهای مهمی که حتی نیاز به تمرکز دارند را انجام دهیم، گاهی هم جلسات مهم را هنگام خستگی برگزار می‌کنیم. یادتان باشد که این کار نه تنها خستگی شما را بیشتر می‌کند، بلکه باعث می‌شود شما تصمیم‌هایی بگیرید یا کاری کنید که درست نباشند و شما را به دردسر بیندازند.

۵. تغییر برنامه خواب

معمولا هنگام خستگی وسوسه می‌شویم که ساعت خوابمان را تغییر دهیم. زودتر از معمول بخوابیم یا دیر از معمول بیدار شویم. بر خلاف تصور عموم این کار کمکی به شما نمی‌کند. در واقع وقتی شما زودتر به رخت‌خواب بروید مغزتان هنوز کاملا هوشیار است اما جسمتان به سرعت احساس خستگی می‌کند، در نتیجه شما مدام در جایتان غلت می‌زنید و بیشتر کلاف می‌شوید. در دیربیدار شدن هم همینطور است، ذهن شما مثل همیشه بیدار می‌شود و با دیرتر پاشدن احساس خستگی می‌کنید علاوه‌بر اینکه خستگی‌تان هم رفع نشده است.

بیشتر بخوانید:   یک روز خوب با یک صبح عالی شروع می‌شود

هنگام خستگی سعی کنید جایی که هستید را ترک کنید، اگر می‌توانید در هوای آزاد کمی قدم بزنید یا پنجره‌ای را باز کنید تا هوا تازه شود. می‌توانید یک چرت کوتاه (نهایتا۲۰ دقیقه‌ای) داشته باشید. خیلی دقت کنید بیشتر از این نشود چون احساس خوبی نخواهید داشت.