برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

۱۰ توصیه از کارآفرینان بزرگ برای جلوگیری از شکست در کارآفرینی

شکست در کارآفرینی یکی از تجربه‌های تلخ هر شخصی می‌تواند باشد و اجتناب ناپذیر است. مسیر کارآفرینی همان قدر که جذاب و دوست داشتنی است. همان قدر هم پر مسئولیت و ریسک پذیر است. افراد موفق از شکست در کارآفرینی هایشان درس‌های بزرگی گرفته‌اند و از آنها برای موفقیت‌های بیشتر استفاده کرده‌اند.

بیش از ۶۳٪ از مردم می‌خواهند کسب و کار خودشان را راه بیاندازند، آنها می‌خواهند چیزی که دوست دارند را بسازند و آن را با اطرافیانشان در میان بگذارند و کاربران و مشتریانشان را به میلیون‌ها نفر برسانند، اما حقیقت این است که راه کارآفرینی پر فراز و نشیب‌ و سخت است و اگر می‌خواهید یک کارآفرین موفق باشید باید از برخی موارد دوری کنید.

در این مقاله می‌خواهیم ۱۰ توصیه از کارآفرینان بزرگ، که موجب جلوگیری از شکست در کارآفرینی می‌شود را با هم بررسی کنیم و تا حد امکان مانع شکست‌هایمان شویم. با سبکتو همراه باشید:

۱. کمال‌گرا نباشید

کارآفرینان زیادی هستند که دوست دارند محصولی که به بازار ارائه می‌کنند بسیار کامل و بدون هیچ نقصی باشد. این حد از کمال‌گرایی سرعت پیشرفت آنها را کم می‌کند و در نتیجه در زمان درست محصولشان وارد بازار نمی‌شود و در نهایت نتیجه دلخواهشان را نمی‌گیرند. اما اگر شما کمینه محصول قابل ارائه (MVP) خود را آماده کرده و بدون وسواس و کمال طلبی آن را وارد بازار کنید. علاوه بر اینکه سرعت رشدتان افزایش پیدا می‌کند، به دلیل اینکه محصولتان انعطاف پذیری بالایی دارد، می‌توانید مطابق با نیاز بازار و نظر مشتریان بالقوه تغییرات مناسب روی آن اعمال کنید.

۲. تنها و اجتماع گریز نباشید

کارآفرینان موفق به تحقیق از مردم در مورد محصولشان عادت دارند. آنها باور دارند که مشتریانشان دقیقا مثلا خودشان فکر نمی‌کنند، بنابراین برای به دست آوردن آنچه نیاز بازار است باید در مورد محصولشان تحقیق کنند.

بیشتر بخوانید:   ۱۰روش افزایش درآمد از ثروتمندان خودساخته

در واقع ایده و محصول ما از نظر خودمان و دوستان و اطرافیان‌مان فوق‌العاده است اما از نظر کسانی که می‌خواهند از آن استفاده کنند هم همین‌طور است؟ از نقد شدن نترسید چرا که هر کدام از آنها می‌تواند شما را یک قدم بیشتر به موفقیت نزدیک کند. در بین مردم قرار بگیرید دوستان زیادی پیدا کنید و در جمع‌های کارآفرینی شرکت کنید، تا هم  روابط اجتماعی که یکی از قدم‌های مهم در موفقیت است را برداشته باشید و هم محصولتان را با نیاز بازار منطبق کنید.

۳. خودتان را نبازید

شکست در کارآفرینی به معنی شکست در زندگی نیست. از شکست نترسید و حتی برعکس آن را کاملا قبول کنید. پشت هر شکستی تجربه‌ای بزرگ است که می‌تواند شما را به دنیای موفقیت نزدیک‌تر کند. اگر در کسب و کارتان با شکست مواجه شدید، یادتان باشد که شما تجربه‌ای پیدا کرده‌اید که افراد زیادی از آن بی بهره‌اند پس یک قدم از آنها جلوتر هستید. عقب نکشید و با قدرت بیشتر و تجربه‌ای که آموخته‌اید به مسیر رسیدن به اهدافتان ادامه دهید.

۴. در نقطه امنیت خود نمانید

مردم منتظر ارائه محصول شما به بازار نمی‌مانند. آنها هر روز هزاران پیام و تبلیغات از محصولات مشابه شما دریافت می‌کنند. اما این به معنی اینکه هرگز نمی‌توانید محصولتان را بفروشید نیست. کافی است در ارائه محصول و خدماتتان کمی خلاق باشید و متفاوت از دیگران رفتار کنید. افراد خیلی زود تفاوت را تشخصی می‌دهند و آن را نشانه‌ی برتری شما خواهند دانست و با کمی تلاش می‌توانید بازار خود را به دست آورید.

بیشتر بخوانید:   رازهای موفقیت کارآفرینان از نظر ریچارد برانسون

۵. به دنبال خوشحال کردن همه نباشید

تضاد، یکی از عناصر مهم در کارآفرینی است. همه ایده‌ها و محصولات مخالفان و موافقان خاص خود را دارند. افراد موفق باور دارند که مخالفان‌شان بیشتر از دیگران به موفقیت آنها کمک می کنند، چون با انتقادهایشان راه را برای آنها روشنتر می‌کنند. افراد بسیاری فکر می‌کنند که برای جلوگیری از شکست در کارافرینی باید مخالفان را از بین برد، در حالی که با این کار تنها افرادی در اطرافشان می‌مانند که فقط آنها را تایید می‌کنند و در نتیجه سرعت پیشرفت‌شان را کند و حتی متوقف می‌کنند.

۱۰ توصیه از کارآفرینان بزرگ برای جلوگیری از شکست در کارآفرینی

۶. انتظارات سخت و غیرممکن نداشته باشید

کارآفرین موفق کسی است که می‌تواند منعطف باشد و با تغییر شرایط تصمیمات درست بگیرد. اگر شما در کسب و کارتان انتظارات سخت و غیرممکن از خود و تیم‌تان داشته باشید و بخواهید در هر شرایطی به آن پایبند بمانید، قطعا شکست می‌خورید. همیشه در تمام کسب و کارها اتفاق‌های غیر منتظره‌ زیادی رخ می‌دهند که باید برای آنها آماده بود.

۷. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

اگر خودتان را با سایر کارآفرینان یا تیم‌تان را با تیم‌های دیگر مقایسه کنید به سرعت شکست خواهید خورد. یادتان باشد که موفقیت هر شخصی منحصر به خودش است و شما به عنوان یک کارآفرین باید مسیر مخصوص به خودتان را بسازید. نیازی نیست به سایر گروه‌های اطرافتان نگاه کنید و درآمدتان را با آنها مقایسه کنید، عوامل زیادی در درآمد شما نقش دارند که هر کدام منحصر به کسب و کار شماست.

مقایسه کردن خود با دیگران نه تنها باعث پیشرفت کسب و کارمان نمی‌شود، بلکه ما را در مسیری که در آن حرکت می‌کنیم نا امید کرده و از ادامه راهمان هم بازمی‌دارد.

بیشتر بخوانید:   ۵ کتاب که برای ورود به بورس باید بخوانید و بشنوید

۸. جدی نباشید

اضافه کردن کمی ماجراجویی و بازی به کاری که در طول روز انجام می‌دهیم، گذر زمان را برایمان لذت بخش‌تر خواهد کرد. بازی هیجان را در تیم افزایش می‌دهد و در نتیجه انرژی ما و اعضای تیم افزایش پیدا می‌کند. این انرژی کمک می‌کند تا از خستگی و روزمرگی خارج شده و با خلاقیت و دقت بیشتری به کارمان ادامه دهیم.

۹. مسئولیت همه کارها را به تنهایی قبول نکنید

شکست در کارآفرینی می‌تواند گاهی خیلی ساده باشد. مثلا اگر شما بخواهید به تنهایی همه کارهای کسب و کارتان را انجام دهید و همزمان چندین کار را با هم پیش ببرید شکست فاصله چندانی با شما نخواهد داشت. از اینکه از دیگران کمک بگیرید نترسید، مشاوره کمک می‌کند تا تجربیات دیگران را دیگر تجربه نکنید و در نتیجه احتمال شکست را تا حد زیادی پایین بیاورید. افرادی را پیدا کنید که تجربه آنها به کسب و کارتان نزدیک باشد و با شما صادقانه رفتار کنند.

۱۰. ساعت کاری داشته باشید

همه ما می‌دانیم که زمان برای شروع کسب و کار کلمه بی معنایی است و باید تمام وقت و پر انرژی برای راه‌اندازی و شروع آن وقت بگذاریم، اما باید توجه داشته باشیم که این روند تنها مختص به ابتدای کار است و زمانی که محصول‌مان به طور کامل وارد بازار شد و شروع به درآمدزایی کرد، باید زمان‌بندی مناسبی برای ساعت کاری تعریف کرد. در واقع زمان کاری به ما کمک می‌کند تا بتوانیم بهتر برنامه‌ریزی کنیم و با بهره‌وری بیشتری کار کنیم. علاوه بر اینکه از جریان زندگی هم عقب نمی‌مانیم.

برداشتی آزاد از Forbs