برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

با زمانی که در شبکه‌های اجتماعی هدر می‌دهیم چه کارهایی می‌توان کرد

شبکه‌های اجتماعی امروزه تبدیل به بخشی از زندگی همه افراد شده است. تقریبا هر کسی که دسترسی به گوشی هوشمند داشته باشد، حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند یا بهتر بگوییم وقت می‌گذراند. گاهی به خودمان میاییم و می‌بینیم بیشتر از نیم ساعت هست که یکجا نشستیم و غرق شبکه‌های اجتماعی شده‌ایم و در نهایت هم چیز خاصی بدست نیاوردیم. اما با این زمان‌هایی که هدر می‌دهیم، چه کارهای دیگری می‌توانیم انجام دهیم؟ در این میکرومقاله از سبکتو به این موضوع می‌پردازیم:

در روانشناسی اصطلاحی به نام «ترس از بی‌خبری» وجود دارد، علت وقت گذراندن در شبکه‌های اجتماعی، برای افراد بسیاری همین ترس است. طبق آماری که در بریتانیا منتشر شد، هر فرد بزرگسال به طور میانگین ۲ساعت در روز را در شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذراند. اما با این زمان چه کارهای مفیدی می‌توان انجام داد:

بخوابید

برای اینکه یک روز خوب را شروع کنید و ذهنتان بیشترین عملکرد را داشته باشد، باید ۸ ساعت بخوابید. اما متاسفانه بسیاری از ما حداکثر خواب شبمان کمتر است. طبق تحقیقاتی که انجام شد، مشخص شده است که بیشتر افراد تقریبا هر شب قبل از خواب شبکه‌های اجتماعی‌شان را چک می‌کنند. با ین کار علاوه‌بر تاثیر بد نور آبی صفحه گوشی روی چشم و ذهنتان، خودتان را از خواب کافی هم منع می‌کنید. پس از امشب به جای وقت گذراندن در اینترنت، به خودتان خواب و سلامتی بیشتر هدیه دهید.

ورزش کنید

به جای اینکه عکس دیگران در باشگاه را لایک کنید، بلند شوید و خودتان ورزش کنید. متخصصان توصیه می‌کنند که برای سلامتی جسم و ذهن حتما باید روزانه نیم ساعت ورزش کرد. شاید با خودتان فکر کنید که من کلا ۵دقیقه بیشتر توییتر یا اینستاگرامم را چک نمی‌کنم و در این مدت چه ورزشی می‌توان کرد؟ بیایید کمی روراست باشیم شما در طول روز بیش از ۲۰بار از این ۵دقیقه‌ها را تجربه می‌کنید و این یعنی نزدیک به ۲ساعت. پس می‌توانید یک ساعت را با خیال راحت در باشگاه بگذرانید و یک ساعت را به شبکه‌های اجتماعی اختصاص دهید.

بیشتر بخوانید:   ۵ روش ساده برای تبدیل شدن به یک خانم موفق

با زمانی که در شبکه‌های اجتماعی هدر می‌دهیم چه کارهایی می‌توان کرد

کتاب بخوانید

واقعا چقدر از وقتی که برای شبکه‌های اجتماعی می‌گذارید، مفید است؟ شاید نهایت ۵ تا ۱۰ دقیقه از آن به شما چیزی بیاموزد. حالا اگر همین زمان را صرف کتاب خواندن کنید چطور؟ میانگین سرعت خواندن در افراد بزرگسال ۳۰۰ کلمه در دقیقه است. یعنی شما می‌توانید هر روز یک میکروکتاب بخوانید و وقت کافی برای شبکه‌ّای اجتماعی هم داشته باشید. در یک دقیقه‌ می‌توانید یک ویدئو خنده‌دار و بی‌محتوا ببینید یا ۳۰۰کلمه به دانش‌تان اضافه کنید. تصمیم شما چیست؟

غذا بپزید

با وجود مشغله‌های زیاد بیرون از خانه، بسیاری از ما در طول روز از غذاهای رستوران‌ها و فست‌فوردها استفاده می‌کنیم که به خاطر چربی زیاد علاوه‌بر اضافه وزن، قدرت تمرکزمان را هم کاهش می‌دهد. حالا فرض کنید به جای اینکه ۲ساعت را در شبکه‌های اجتماعی بگذرانید و فقط دستورات غذایی را بخوانید، یک غذای خوشمزه برای خودتان درست کنید. غذاهای زیادی هستند که در کمتر از ۲ساعت آماده می‌شوند.

به کارهای عقب مانده برسید

همه ما لیستی از کارهایی داریم که آنها را پشن گوش انداختیم یا نیمه رها کردیم. فرض کنید که امروز به جای ۲۴ساعت ۲۶ساعت است و شما دو ساعت زمان اضافه دارید تا به کارهای عقب افتاده‌تان برسید یا کارهای فردایتان را آماده کنید. اگر فقط یکروز وقتی که صرف شبکه‌های اجتماعی می‌کردید را صرف انجام کارهایی که در همیشه در ذهن داشتید ولی به اجرا نمی‌رسید کنید، از نتایج آن شگفت‌زده می‌شوید.