برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

۶ توصیه مهم از وارن بافت ، سومین ثروتمند دنیا

وارن بافت یکی از قوی‌ترین فعالان بازار های مالی و بورس در جهان است. برای همین هیچ شخصی هوشمندانه تر از او نمی‌تواند در زمینه مالی توصیه‌ای کند. ثروت شخصی او حدود ۷۰ میلیارد دلار  و آن را خود از صفر ساخته است. در ادامه نصحیت های وی را که سومین ثروتمند دنیاست بررسی خواهیم کرد:

۱.توصیه اول وارن بافت :هیچ وقت پول از دست ندهید

بافت یک بار در یکی از مصاحبه های خود گفته: این قانون اول من است که هیچگاه پول از دست ندهید و قانون دوم من هم فراموش نکردن قانون اول است! البته شاید بگویید که این چه نصیحتی است؟ مگر کسی دوست دارد پول از دست بدهد؟
بیایید دقیق تر نگاه کنیم درست است که کسی از دست دادن پول را دوست ندارد اما وقتی با دقت به کارهایمان نگاه کنیم می‌بینیم خیلی جاها ریسک کردیم یا بدون بررسی همه جوانب یک فعالیت مالی انجام دادیم این فعالیت مالی می‌تواند یک خرید ساده باشد که برای ما مصرفی ندارد یا می‌تواند یک سرمایه‌گذاری و شروع کسب و کار اشتباه باشد. پس یادمان باشد هیچ وقت نباید برای به دست آوردن خواسته‌هایمان چیزی را حتی اگر احتمال خیلی خیلی کمی دارد از دست بدهیم!
استراتژی خود وارن بافت هم در تمامی سال ها در سرمایه‌گذاری هایش همین بوده و هیچ وقت کاری نمی‌کرده که حتی ۱ درصد هم ریسک داشته باشد. به طور مثال امروزه همه در تکنولوژی ها جدید سرمایه گذاری می‌کنند اما او هنوز وارد این حوزه برای سرمایه گذاری نشده.

۲.چیز های باارزش ولی با قیمت کم پیدا کنید

قیمت چیزی است که بابت دریافت ارزشی آن را می‌پردازید. پس اگر بابت آن ارزش، پول کمتری بپردازید سود حاصل شده و اگر پول بیشتری بپردازید ضرر کردید و قانون اول نقص شده. این اتفاق را راحت در خرید های سهام و املاک در افراد مختلف می‌بینید. بافت می‌گوید چه سهم باشه چه یک جوراب من زمانی محصول یا اوراق با کیفیتی را می‌خرم که قیمت آن کاهش پیدا کرده باشد.

بیشتر بخوانید:   ۵ کار روتینی که افراد موفق و ثروتمند هر روز صبح انجام می‌دهند

۳. توانایی مالی را در خود پرورش دهید

قسمت اعظمی از رفتار های ما از روی عادت و تکرار است. این زنجیره های عادت آنقدر در زندگی ما نسوخ پیدا کردند که ما آنها را حس نمی‌کنیم. خیلی عادت ها به مذاق ما خوش نمی‌آید و دوست داریم ترکشان کنیم و البته عادت هایی هم باید به سبک زندگی مان اضافه شود. بافت می‌گوید پس انداز از آن دسته عادت ها است که باید اضافه شود و بزرگترین ایراد ما یادنگرفتن روش صحیح پس انداز است.

۴.نقدینگی داشته باشید

هولدینگ تحت مدیریت وارن بافت همیشه ۲۰ میلیارد دلار یا بیشتر نقدینگی دارد تا در فرصت های مناسب به راحتی بتواند از آن استفاده کند. این روش او برای جلوگیری از ریسک است. درسته که خیلی از فرصت های سرمایه گذاری پر سود را به خاطر این موضوع از دست می‌دهد اما به گفته خودش همین استراتژی ساده او و شرکتش را از بحران سال ۲۰۰۸ که خیلی از شرکت ها ورشکسته شدند نجات داد.
مسلما ما که وارن بافت نیستیم که میلیارد دلاری کنار بگذاریم .اما با پس انداز های کوچک می‌توانیم مبلغ خوبی جمع کنیم و همیشه این نقدینگی را داشته باشیم. این نقدینگی می‌تواند در حساب بانکی ما یا سهام هایی در بورس باشد. یادتان باشد یک کارآفرین درآمد ثابت ندارد و روزهای خوب و بد زیادی دارد و این نقدینگی پشتوانه شماست. بافت می‌گوید: اگر نقدینگی باشد هیچ وقت بهش فکر نمی‌کنید اما امان از زمانی که نباشد تمام فکر شما معطوف به آن خواهد بود

۵.سرمایه گذاری بر روی خودتان

همیشه سعی کنید روی خودتان سرمایه گذاری کنید.این سرمایه گذاری ها می‌تواند شامل سلامتی، شغل مورد علاقه و آموزش باشد. او در صحبت های خود گفته که هر قدمی که برای پیشرفت فکری و ارزش ذاتی خود برمی‌دارید در آینده با توانایی قدرت خرید بهتر آن را حس خواهید کرد همچنین این سرمایه‌گذاری است که ۱۰۰۰ درصد به شما سود خواهد رساند و برعکس تمامی منابع مالی از بین نمی‌رود چون هیچ فردی نمی‌تواند توانایی و دانش را از شما بگیرد.

بیشتر بخوانید:   مدیریت زمان به روش ۸ میلیاردر بزرگ خودساخته

۶.اهداف بلند مدت برای خود تعریف کنید

سرمایه گذار های مبتدی در بورس سعی می‌کند روی هر موج قیمتی سوار شوند و هیچ فرصتی را از دست ندهند. این افراد همیشه در حال درآمدن از چاله و افتادن در چاه هستند چون ویژنی برای خود تعریف نکردند.توصیه می‌کنم شما  برای خود اهداف بلند مدت تعریف کنید و چشم‌انداز آینده را ترسیم کنید. به جای سود بر روی افزایش قدرت خرید تمرکز کنید.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”http://www.inc.com/minda-zetlin/warren-buffetts-6-best-money-tips-for-2016-and-beyond.html?cid=sf01001&sr_share=twitter” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]inc[/stag_button]