برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

سرحال بیدار شدن از رویا تا واقعیت؛ با ۵ روش علمی

کارهایی که قبل از خواب انجام می‌دهیم، روی سلامتی و روحیه ما تاثیر زیادی دارند. پس یکی از راه‌های سرحال بیدار شدن ، انجام کارهای مناسب و درستی است که کمک کنند بهتر بخوابیم تا راحت‌تر بیدار شویم.

کارهای قبل خواب، کاملا روز بعدی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، چون مستقیما روی خواب شما اثر می‌گذارند. در این میکرومقاله‌ی سبکتو، ۵ روش عملی از زبان نویسندگان و افراد موفق را برای بالا بردن کیفیت خواب و سرحال بیدار شدن در روز بعد معرفی می‌کنیم:

به موقع خانه بروید و با اعضای خانواده وقت بگذرانید

مدیر عملیات ارشد فیسبوک می‌گوید همیشه سر ساعت ۵:۳۰ کار را ترک می‌کند تا بتواند با خانواده‌اش شام بخورد و با بچه‌هایش وقت بگذراند. او پس از خوابیدن بچه‌ها، ایمیل‌های خود را چک می‌کند اما قبل از خواب گوشی و سایر وسایل الکترونیکی‌اش را خاموش می‌کند تا خواب آرام و عمیقی داشته باشد.

چربی، ماهی و عسل خالص بخورید

البته منظور از چربی در اینجا، چربی‌های غیر اشباع هستند که روی سلامتی تاثیر مثبت دارند. این چربی‌ها، نقش سوخت برای مغز و بدن را در طولانی مدت دارند. پس با خوردن یک شام کامل،  قبل از خواب برای بدن خود انرژی پایداری تامین می‌کنید.

ماهی هم از بهترین گزینه‌ها برای تامین یک انرژی پایدار است. ماهی حاوی امگا-۳ است که تحقیقات نشان داده هورمونی در بدن ترشح می‌کند که باعث ایجاد حس شادی و کم شدن استرس می‌شود. استرسی که مانع خواب راحت شبانه می‌شود.

همچنین برای سرحال بیدار شدن ، یک قاشق عسل بهترین پایان برای شام است. عسل خالص به تولید قندی کمک می‌کند که در ریه ذخیره شده و مغز از آن به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند. اگر این منبع به اندازه کافی در بدن نباشد، مغزتان شما را بیدار می‌کند تا آن را تامین کنید. که این اتفاق ممکن است سریع‌تر از ساعت بیداری‌تان اتفاق بیفتد و خواب شما را بهم بریزد.

بیشتر بخوانید:   یک روز موفق و پربار شما! + فیلم

با ذهنیت درست به رختخواب بروید

معمولا همه تجربه روزهایی را داریم که چون قرار بوده صبح زود بیدار شویم، شب خوابمان نبرده است. اما این نکته را از نویسنده کتاب «صبح معجزه‌وار» به یاد داشته باشید که:

به جای آنکه نگران خسته بیدار شدن باشید، به خود بگویید که قرار است به خوبی استراحت کنید و سرحال بیدار شوید.

برای سرحال بیدار شدن ، سعی کنید در انتظار یک اتفاق هیجان‌انگیزی در صبح بعد باشید. انگار که فردا تولدتان است. این اتفاق هیجان‌انگیز می‌تواند اتفاقی ساده مانند یک صبحانه مفصل باشد، اما خواهید دید که بیدار شدن بسیار ساده‌تر خواهد شد.

تلویزیون، مانیتور و گوشی را خاموش کنید!

در کتاب «انقلاب خواب» می‌خوانیم که لپ‌تاپ و گوشی نور آبی تولید می‌کنند که ترشح طبیعی ملاتونین، هورمون تنظیم خواب را متوقف می‌کند. این باعث می‌شود دیرتر خوابمان ببرد و ساعات کمتری خواب باشیم.

تنها راه‌حل، خاموش کردن این ابزار چند ساعت قبل از خواب است. به جای غرق شدن در شبکه‌های اجتماعی تا آخرین فرصت قبل از خواب، سعی کنید سراغ همان کتابی بروید که مدت‌هاست می‌خواهید بخوانید اما شروع نمی‌کردید.

سرحال بیدار شدن چه کارهایی نیاز دارد؟ با این ۵ روش یاد بگیرید

روز خود را مرور کنید

بنجامین فرانکلین، علاوه بر اهداف بلند پروازانه، به دنبال پیشرفت اخلاقی هم بود. او هر شب قبل از خواب، نگاهی به روز خود می‌انداخت و با خود می‌گفت: «امروز چه کار خوبی انجام دادم؟» تمرینی که قطعا به نفع او عمل کرد.

یادآوری کارهای خوبی که در طول روز انجام داده‌اید، باعث می‌شود با احساس مثبتی نسبت به خود به خواب بروید و نگرانی‌های بی‌موردی را که ممکن است مانع خوابیدن شما باشند و باعث شوند ساعت‌ها از این پهلو به آن پهلو بچرخید و به سقف خیره شوید، از بین ببرید.

بیشتر بخوانید:   چطور با غم و ناراحتی مواجه شویم و با آن کنار بیاییم

اینکه چطور به روز خود پایان می‌دهید، به اندازه شروع کردنش مهم است. پس سرحال بیدار شدن را به عنوان اولین قدم موفقیت خود در نظر بگیرید و با تمام کردن درست و اصولی روز خود، هر روز بیشتر و بیشتر به سوی موفقیت قدم بردارید.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://www.blinkist.com/magazine/posts/forget-morning-routine-sleep-better-wake-happier-5-habits” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]Blinkist[/stag_button]