برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

ویژن برد چیست و چطور آن را درست کنیم؟

ویژن برد (Vision board) کولاژی از تصاویر اهداف٬رویاها و چیزهایی است که شما را به وجد می آورد. برای همین می‌توان به آن تابلو آرزو ها هم گفت، همچنین می‌توان آن را نقشه گنجی دانست که با مرحله به مرحله قدم برداشتن در آن می‌توانید به آرزوهایتان برسید. حتما می پرسید چرا باید ویژن برد بسازم؟ این سوال را می توان اینطور پاسخ داد که ویژن برد ابزار مفیدی است برای نظم بخشیدن به اهداف و از همه مهمتر یک منبع بزرگ انگیزه برای دستیابی به رویاهایمان است. پس با سبکتو همراه باشید تا بیشتر با آن آشنا شویم.

اهداف خود را منعکس کنید

برای ویژن برد اهداف خود را منعکس کنید

همه ما بخشی از روزمان را به آینده و آرزوهایمان می‌اندیشیم اما واقعیت این است که آرزوها برای ما واضح نبوده و مبهم هستند. تهیه ویژن برد فرصتی است تا این آرزوها را برای خودمان شفاف کرده و درک درستی از خواسته‌هایمان از زندگی بدست آوریم.
وقتی برای تهیه ویژن برد به خواسته‌ها و آروزهایمان در زندگی فکر می‌کنیم ناخودآگاه فرصتی می‌شود تا با جزئیات بیشتر آنها را ببینیم و بررسی کنیم که آیا در مسیر رسیدن به آنها هستیم یا نه؟

قرار نیست وقتی به آرزوهایمان فکر می‌کنیم، از نرسیدن به آنها احساس سرخوردگی کنیم، این فرایند تهیه یک نقشه گنج است و ما را مصمم‌تر برای رسیدن به گنج‌هایمان می کند.
ویژن برد فارغ از زمان است پس در انتخاب اهداف‌مان فعلا نباید بُعد زمان را در نظر بگیریم و تا آنجا که امکان دارد سعی کنیم آرزوهایمان را با جزئیات بیشتر ترسیم کنیم و پس از آن تلاش در تهیه برنامه‌ای برای رسیدن به آنها کنیم.
ویژن برد توانایی ارائه یک چشم انداز به این روند را برای ما مهیا می کند که بسیار ارزشمند است.

بیشتر بخوانید:   جملات مثبت برای تقویت روحیه که هر روز می‌توانیم با خودمان تکرار کنیم

به پرسش های عظیم ذهنتان بیاندیشید

برای ویژن برد به پرسش های عظیم ذهنتان بیاندیشید

قبل از تهیه ویژن برد باید زمانی صرف فکر کردن به پرسش‌های اساسی کنیم:
ذهنیت و تصورتان از زندگی ایده‌آل چیست؟
چه چیزهایی را ارزش زندگی می‌دانید و هدف خود را چه می‌بینید؟
کمی تصوراتمان را به آینده ببریم و زمانی را تصور کنیم که در بستر مرگ هستیم، اگر به گذشته نگاه کنید چه چیزی لبخند بر روی لبتان می‌آورد و از انجام آن احساس آسوده خاطری خواهید کرد؟

پرسش های اساسی را کوچکتر کنید

پرسش های اساسی را کوچکتر کنید

خب احتمالا الان می گویید که پاسخ دادن به این سوال‌ها خیلی سخته! من به شما حق می دهم پس بهتر است این پرسش‌ها را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید:
چه مهارت‌هایی را می خواهید یاد بگیرید و برنامه‌تان برای آنها چیست؟
در سبک زندگی فعلی‌تان مشعول چه فعالیت‌ها و تفریحاتی هستید؟ می‌خواهید ادامه دهید یا دنبال فعالیت‌های بهتری باشید؟
اهداف شغلی‌تان چیست؟ برای رسیدن به آنها به چه تخصص یا آموزشی نیاز دارید؟ یا به فکر شغل جدیدی هستید؟
برنامه زندگیتان چطور؟ به ازدواج فکر کردید؟ چند فرزند می‌خواهید داشته باشید؟ همسرتان دوست دارید چه ویژگی و شخصیتی داشته باشد؟
می‌خواهید بعد از مرگتان شما را با چه ویژگی به یاد بیاورند؟ یک رمان‌نویس بزرگ؟ یا یک خیر که اثرات مثبتی از خود به جا گذاشته؟

دسته بندی کنید

حالا که آینده خود را به طور مشخص تصور کردید باید تصمیم بگیرید که ویژن بردتان می خواهد یک تابلو باشد و تمام رویاهایتان را در آن قرار دهید یا برای هر موضوعی می‌خواهید یک ویژن برد جدا داشته باشید تا راحت تر آرزوهای خود را روی آن قرار دهید؟
حتی می‌توانید برای یک هدف کوچک هم ویژن برد اختصاصی بسازید مثلا دوست دارید تعطیلات را به یک سفر خارجی بروید می‌توانید برای آن هم یک برد آرزوها درست کنید.
همچنین می توانید برای موضوعات کلی‌تر هم از همین روش استفاده کنید و برای شخصیت ایده‌آلی که می‌خواهید داشته باشید و دیگران شما را با آن ویژگی‌ها بشناسند یک ویژن‌برد بسازید و در آن از عکس افرادی که الگویتان هستند استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:   ۶ نکته از والدین بیل گیتس که او را ثروتمند و موفق کرد

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://www.wikihow.com/Make-a-Vision-Board” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]wikihow[/stag_button]