برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

با این ۵ تمرین ذهن خود را تبدیل به ذهنی شاد کنید!

همانطور که برای تناسب اندام نیاز به ورزش دارید، داشتن ذهنی شاد هم تمرین لازم دارد.

این حرف را یک “محقق شادی” گفته است. در این چند سال این گونه محققان کتاب‌ها و سخنرانی‌های زیادی داشته‌اند. هر کدام پیشنهادها و روش‌های خاص خود را ارائه می‌دهند. چیزی که میان تمام این حرف‌ها مشترک است، این است که “شادی” یک مهارت است. مهارتی که با تمرین زیاد به دست می‌آید.

در این مطلب سبکتو، ۵ تمرین برای داشتن ذهنی شاد را معرفی می‌کنیم:

۱. قدردانی

تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد که کمتر چیزی می‌تواند به اندازه قدردانی، روی حال خوب ما اثرگذار باشد. همچنین مشخص شده افراد قدردان، پر انرژی‌تر، دارای هوش هیجانی بالاتر و بخشنده‌تر هستند. همچنین به احتمال اینکه آنها افسرده، مضطرب یا گوشه‌گیر باشند بسیار کم است. حقیقت این است که آنها به خاطر شاد بودنشان قدردان و سپاسگزار نیستند، بلکه شکرگزار بودن است که موجب داشتن ذهنی شاد برای آنها شده است.

تمرین روزانه قدردانی تاثیر زیادی روی زندگی شما می‌تواند داشته باشد. و لازم نیست سخت و پیچیده باشد. لازم نیست حتما ترفیع شغلی بالایی بگیرید یا فروش میلیاردی داشته باشید تا قدردان شوید. اگر فقط بابت چنین چیزهایی شما شکرگزارخواهید بود، همیشه در نارضایتی به سر خواهید برد. در حالی که قدردانی می‌تواند حتی بابت خلوت‌تر بودن مسیر بازگشت شما به خانه نسبت به روزهای قبل باشد.

۲. خواب کافی شبانه

خواب خوب، فقط برای سرحال بودن نیست. کم خوابی به بیماری‌های جسمی و روحی زیادی منجر می‌شود. داشتن ذهنی شاد با وجود کم خوابی و افسردگی ناشی از آن، ممکن نیست. وقتی خوب نمی‌خوابید، نه تنها خلاقیت، تمرکز، و سطح کلی عملکرد شما در روز بعد کم می‌شود، بلکه این اثر تا چند روز هم باقی می‌ماند.

بیشتر بخوانید:   چگونه مراقبه کنیم؟

خواب به اندازه، شاید ساده‌ترین راه برای افزایش کیفیت زندگی‌مان باشد، اما متاسفانه بیشتر از همه چیز مورد بی توجهی قرار می‌گیرد.

۳. ورزش

نویسنده یک کتاب در مورد قدرت و تاثیر ورزش، اشاره می‌کند که ورزش یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای درمان تقریبا تمام بیماری‌های روحی است که ممکن است هر کسی در زندگی با آن روبرو شوی. اگر با روحیه‌ای بد باشگاه رفته باشید، حتما دقت کرده‌اید با احساس بسیار بهتری به خانه برگشته‌اید. ورزش اندورفین تولید می‌کند و این یعنی داشتن ذهنی شاد. 

تصادفی نیست که موفق‌ترین و شادترین افراد جهان، معمولا از نظر بدنی بسیار فعالند.

با این 5 تمرین ذهن خود را به ذهنی شاد تبدیل کنید!

۴. مراقبه

عصب‌شناسان دریافته‌اند که آن بخشی از مغز که مسئول حس شادی است، در مغز افرادی که سالها به مراقبه مشغول بوده‌اند، بزرگتر و تقویت شده است. اما نگران نباشید، لازم نیست سالها در گوشه‌ی معبدی در سکوت محض به مراقبه بپردازید تا ذهنی شاد داشته باشید. کافیست روزی ۵ دقیقه فقط روی تنفس خود تمرکز کنید، دم و بازدم و بالا و پایین رفتن قفسه سینه را حس کنید تا نتیجه‌اش را ببینید.

بخش زیادی از اضطراب و ناراحتی ما نتیجه درگیر بودن در گذشته و نگران آینده بودن است. مراقبه همین‌جاست که به کار می‌آید. مراقبه به ما یاد می‌دهد در زمان حال باشیم، حتی اگر فقط برای چند دقیقه در روز باشد. اما خواهید دید که هرچقدر بیشتر مراقبه کنید، می‌توانید بیشتر و بیشتر در زمان حال سیر کنید.

۵. کار با حوصله و تمرکز

یک استاد دانشگاه آمریکایی و نویسنده چند کتاب پیشرفت شخصی، گفته است:

یک روز کاری سطحی و بی حوصله، از نظر علمی، بیشتر موجب بی‌حالی و ناراحتی می‌شود. هرچند کارهای سطحی دیگر، معمولا ضرری ندارند و حتی مفرح هستند.

کار  با حوصله و تمرکز نتایج بهتری دارد، ارزش شما را بالا می‌برد و احساس رضایت بلند مدتی برای شما ایجاد می‌کند. کافیست روزی که بی‌هدف در شبکه‌های اجتماعی سر کرده‌اید را با روزی که عمیقا مشغول کاری بودید که به آن اهمیت می‌دادید، مقایسه کنید. همین‌ها نشان می‌دهد که چرا کار با حوصله و تمرکز به داشتن ذهنی شاد می‌انجامد.

بیشتر بخوانید:   تقویت فکر و افزایش تمرکز با پنج راهکار علمی و ساده

هرگاه با حوصله و تمرکز کار می‌کنید، بیشتر در زمان حال سیر می‌کنید و به این ترتیب شادتر می‌شوید.

این تمرین‌ها نه تنها شاد بودن را به شما یاد می‌دهند، بلکه شما را خلاق‌تر، کاراتر و موفق‌تر می‌کند. پس از همین امروز یک دوره ۲۱ روزه در نظر بگیرید و به دقت این ۵ مورد را تمرین کنید تا نتیجه‌اش را ببینید.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://medium.com/the-mission/5-ways-to-train-your-brain-every-day-for-happiness-884adb2a01cf” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]Medium[/stag_button]