برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

برای هر تصمیم گیری چقدر وقت صرف کنیم

تصمیم گیری بخش جدا نشدنی از زندگی است و ما هر روز و هر لحظه در حال انتخاب هستیم. گاهی با تصمیمات مهمی روبرو می‌شویم که می‌تواند مسیر زندگی ما را به طور کلی تغییر دهد و گاهی هم مواجه با تصمیمات ساده‌ای مثل انتخاب لباس هر روزمان هستیم.

برای اینکه بهترین تصمیم را بگیریم چقدر باید وقت صرف آن کنیم؟ شاید فکر کنید که با توجه به نوع تصمیم چند دقیقه تا چند روز می‌توان برای تصمیم گیری وقت صرف کرد. اما آیا این زمان منطقی است؟ با سبکتو همراه باشید تا به بررسی این سوال بپردازیم :

زمان تصمیم گیری

وقتی لازم است سریع تصمیم گیری کنیم، چقدر زمان می‌برد تا از تصمیم‌مان مطمئن شویم؟ از تصمیماتی که می‌گیریم معمولا راضی هستیم؟ معمولا همه ما برخی از تصمیم گیری هایمان را تبدیل به عادت کردیم. مثلا هر روز صبح به جای اینکه در مورد شستن صورت و مسواک زدن فکر کنیم و تصمیم به انجام آن بگیریم، آن را تبدیل به عاذت کردیم و ناخودآگاه انجامش می‌دهیم. با این کار هم در انرژی‌ و هم در زمانمان صرفه جویی می‌کنیم.

برای هر تصمیم گیری چقدر وقت صرف کنیم

کمال‌گرایی همیشه خوب نیست

سایت مانی‌باس که در زمینه راهکارهای امور مالی شخصی فعالیت می‌کند، طی یک بررسی اعلام کرد که افراد کمال‌گرا برای هر تصمیم خود زمان بشتری صرف می‌کنند در حالی که متوجه این مسئله نیستند که با طولانی‌تر شدن فرآیند تصمیم گیری ، زمان و پول و منابعشان را هم از دست می‌دهند. البته ممکن است در شرایط خاصی این استراتژی خوب باشد اما اگر برای هر تصمیمی اجرا شود اصلا نتیجه مثبت نداشته و برعکس میزان رضایت آنها از تصمیمات نهایی‌شان کمتر می‌شود.

بیشتر بخوانید:   لازم نیست همه نقاط ضعف‌مان را بهبود دهیم

یکی از افراد حاضر در این بررسی می‌گفت: من سال‌های زیادی یک کمال‌گرا بودم و برای هر تصمیم زمان طولانی صرف می‌کردم، که به خصوص در خریدهایم باعث می‌شد خسته و کلافه شوم. اما می‌دانید حقیقت چیست؟ مهم نبود که چقدر زمان تلف کرده‌ام و چقدر خسته‌ام، در نهات باز هم از آنچه می‌خریدم راضی نبودم چون می‌خواستم هیچ ایرادی نداشته باشد و چنین چیزی وجود خارجی ندارد.

حقیقت این است که بسیاری از ما زمان تنها به این خاطر زمان زیادی صرف تصمیم کیری می‌کنیم که در نهایت بتوانیم برای خودمان بهانه داشته باشیم و خودمان را راضی کنیم. هیچ شغل یا رابطه‌ای وجود ندارد که کامل و بدون نقص باشد و اگر ما برای تصمیم گیری هر یک از آنها زمان زیادی را صرف کنیم تنها چیزی که به دست می‌آوریم زمان‌های از دست رفته است.

البته هیچ تصمیمی نباید بدون فکر و به قول معروف سرسری گرفته شود، باید همه جنبه‌های آن به خصوص در مورد تصمیمات مهم را ببنیم و از اشتباهات جلوگیری کنیم. اما صرف زمان زیاد برای هر تصمیم نمی‌تواند تضمین کننده این باشد که تصمیم درستی است.

مهمترین قسمت تصمیم گیری دیدن واقعیت‌های موجود است. واقعیت‌ها در کنار خواسته‌ها و انتظاراتمان می‌تواند یک تصمیم خوب و با کمترین اشتباه را به همراه داشته باشند.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”http://lifehacker.com/dont-waste-time-maximizing-decisions-that-dont-bring-yo-1786887812″ style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]lifehacker[/stag_button]