برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

تهرانگردی مدرن کشف جاذبه‌های تهران در روزهای بهاری – قسمت دوم

تهرانگردی یکی از تجربه‌های فوق‌العاده‌ای است که در ایام نوروز می‌توانید به دست آورید. اگر شما از جزء کسانی هستید که ماندن در تهران یا سفر به تهران را در ایام نوروز ترجیح داده‌اید، پس از تهرانگردی متفاوت لذت ببرید. سال جدید را با گشت‌وگذار شروع کنید و اجازه دهید روح‌تان پر از انرژی شود. در میکرومقاله قبلی تهرانگردی مکان‌هایی که حتما باید در برنامه تهرانگردی تان داشته باشید و سر بزنید را گفتیم. هرچند که لیست این اماکن می‌تواند از چندین میکرومقاله هم عبور کند.

از آنجا که میکرومقاله قبلی دربرگیرنده موزه و تاریخ تهران قدیم بود، تصمیم گرفتیم تا این میکرومقاله از سبکتو را به گشت‌وگذار در تهرانی مدرن اختصاص دهیم. تا برنامه تهرانگردی‌تان ترکیبی از سنت و مدرنیته باشد.

اگر بخواهیم از نمادهای تهران مدرن صحبت کنیم، احتمالا اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد، برج آزادی است. برجی که در تلفیقی از معماری اسلامی و مدرن است و از المان‌های بناهای ایرانی مثل ایوان مدائن استفاده شده است. با پیشرفت تهران نمادها و المان‌های مدرن هم در این کلان شهر افزایش داشته و شاید در کنار آنها برج آزادی خیلی مدرن حساب نشود، هرچند که هنوز هم به نظر من نماد شهر تهران است.

پل طبیعت

پل طبیعت یکی از نمادهای مدرن تهران است که تقریبا همه آن را می‌شناسند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این بزرگترین پل غیرخودرویی ایران است. طرح کلی این پل نمادی از درخت است و در طراحی آن از پل خواجوی اصفهان الهام گرفته است و یک سازه کاملا دوستدار محیط‌ زیست است. پل طبیعت متصل کننده دوتا از بزرگترین پارک‌های تهران یعنی پارک طاقانی و آب‌ وآتش است. بخشی از تهرانگردی خود را به قدم زدن روی این پل و در پارک‌های آن بگذرانید چون آنقدر حجم اکسیژنی که به مغزتان می‌رسد زیاد است که از حجم خلاقیت خود شگفت زده می‌شوید. حتی می‌توانید مدتی را روی آن سپری کرده و ذهن‌تان را آرام کنید و آرامشی که برای شروع روزهای سال جدید نیاز دارید را بدست آورید.

بیشتر بخوانید:   ۷ عادتی که ما را از خوشبختی دور و به بدبخت شدن نزدیک می‌کنند

باغ کتاب

باغ کتاب، بزرگترین کتاب‌فروشی جهان است. بنابراین حتما بخشی از تهرانگردی خود را به آن اختصاص دهید. باغ کتاب که شعارش «کشف کن، تجربه کن و یادبگیر» است می‌تواند اوقات فوق‌العاده‌ای را برایتان بسازد. این مجموعه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که برای دیدن همه آنها به خصوص اگر با کودکان‌تان باشید حداقل ۳ تا ۴ ساعت زمان می‌خواهید. اما چیزی که بیش از هر چیز دیگری می‌تواند برایتان لذت‌بخش باشد، قدم زدن در بین کتاب‌های مختلف است. یک اتفاق عالی در این مجموعه این است که شما می‌توانید یک کتاب را برداشته و در محل‌های مشخص شده آن را مطالعه کنید. 

باغ کتاب تقریبا هر سرگرمی که بخواهید را برای کشف کردن و یادگرفتن برای شما فراهم کرده است. می‌توانید در سالن‌های سینمایی‌اش یک فیلم خوب ببینید، بعد با قدم زدن در بین کتاب‌ها یا بازدید از سالن‌های خیالستان و نگارستان انرژی بگیرید ودر نهایت با استراحت در قسمت‌های مخصوص یک لیوان چای و یا غذا نوش‌جان کنید.

دریاچه خلیج فارس

یکی از بهترین مکان‌هایی که می‌توانید از قدم‌زدن لذت ببرید، بی‌شک دریاچه خلیج فارس یا دریاچه چیتگر است. درست است که تنها چند سال از افتتاح بزرگترین دریاچه مصنوعی خاورمیانه می‌گذرد و تقریبا بخشی از تهران مدرن شناخته می‌شود، اما برنامه‌ریزی و طرح‌های این دریاچه مربوط به سال ۱۳۴۷ می‌شود که قرار بود دریاچه‌ای مصنوعی در غرب تهران ساخته شود. 

می‌توانید در یک مسیر ۷ کیلومتری، دور کامل دریاچه را قدم بزنید یا دوچرخه‌ سواری کنید. یک دور کامل در دریاچه چیتگر تقریبا تمام نیاز شما به تفریح را برطرف می‌کند. از وسایل بازی هیجان انگیز در یک قسمت تا ساحل شنی در میانه مسیر و بام‌لند که مجموعه‌ای از رستوران‌ها و کافه‌ها و البته مغازه‌هایی برای خرید را در بردارد. اگر شلوغی زیاد را دوست ندارید، قید رفتن به دریاچه خلیج‌فارس در روز سیزده بدر را بزنید، اما در عوض می‌توانید از هوای فوق‌العاده و مسیر خلوت آن در روزهای بهاری کاملا استفاده کنید. 

بیشتر بخوانید:   ۵ عادت خرج کردن که ما را دچار مشکلات مالی می‌کنند

در برنامه تهرانگردی‌ خود حدود ۴ تا ۵ ساعت را به دریاچه اختصاص دهید. حتی اگر اهل پیاده‌روی هم نباشید، امکان قایق سواری روی دریاچه یا رستوران شناور روی آب می‌تواند برایتان یک روز فراموش نشدنی بسازد. یادتان باشد که وسایل بازی‌های گروهی‌تان را هم با خود ببرید و حسابی انرژی بگیرید.