برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

مسئولیت شخصی که امروز هستید را به عهده بگیرید

مسئولیت پذیری واژه‌ای آشنا برای همه است، اما آیا شما مسئولیت خودتان را هم به عهده می‌گیرید؟ شاید به نظرتان سوال عجیب و بی‌مفهومی باشد اما در حقیقت یکی از مهمترین سوال‌هایی است که باید از خودمان بپرسیم و به خوبی به آن فکر کنیم همین است. همه ما روزهایی را داشتیم که از شرایطی که در آن هستیم راضی نبوده‌ایم، گاهی با سخت شدن اوضاع به خصوص اوضاع اقتصادی، با خودمان فکر می‌کنیم که چه افرادی مقصرند و چه کارهایی کردند که ما را در چنین شرایطی قرار داده‌اند.

در این میکرومقاله از سبکتو به پذیرفتن مسئولیت خودمان و آنچه که امروز هستیم می‌پردازیم تا بتوانیم زندگی بهتری برای خودمان بسازیم.

دارن هاردی در میکروکتاب اثرمرکب یک فصل کامل را به بحث مسئولیت اختصاص داده است. هاردی می‌گوید وقتی شما مسئولیت کامل یک رابطه، زندگی یا حتی کاری را به عهده می‌گیرید، امکان موفقیت شما در آن به شدت افزایش پیدا می‌کند و از بدست آوردن نتایج در آن احساس خیلی بهتری خواهید داشت. در واقع وقتی شما خودتان را مسئول کامل هم چیز بدانید، بیشترین تلاش را هم برایش خواهید کرد و در نتیجه بیشترین نتیجه را هم دریافت خواهید کرد.

با خودتان روراست باشید، چند بار مشکلات اقتصادی‌تان را گردن شرایط کشور و رئیستان که قدر شما را نمی‌داند یا حتی اعضای خانواده‌ای که بدون فکر خرج می‌کنند انداخته‌اید؟ چند بار سر کار یا قراری مهم دیر رسیده‌اید و به گردن ترافیک و بد رانندگی کردن دیگران و حجم ماشین‌های فروش رفته انداخته‌اید؟ اینها تجربه‌های مشترکی است که تقریبا همه با آن درگیر هستند. چون دقیقا نشان دهنده عدم قبول کردن مسئولیت زندگی‌تان است. شما برای هر چه که هستید و البته آنچه که نیستید، همه را مقصر می‌دانید به جز خودتان. اما واقعیت کاملا برعکس است.

بیشتر بخوانید:   چطور با ارتقا شغلی به شغل رویایی‌مان برسیم؟

وقتی مسئولیت زندگی‌تان را به عهده بگیرید، یعنی می‌پذیرید که هر اتفاقی که در دنیای اطراف شما می‌افتد تنها دلیلش خود شخص شما هستید. می‌دانم این حجم از مسئولیت آن هم به طور ناکهانی سخت خواهد بود اما این یکی از حقایق زندگی است که باید آن را بپذیرید. برای پذیرفتن این مسئولیت این ۳ مورد کمک زیادی در راه به شما خواهند داشت:

تصمیم

اولین و مهمترین قدم این است که یکبار برای همیشه تصمیم بگیرید که مسئولیت خودتان و زندگی را به عهده بگیرید.البته منظورم یک تصمیم واقعی است چون ممکن است شما لحظاتی با خودتان فکر کنید که می‌خواهید این کار را انجام دهید و کمتر از دو روز آن را بدست فراموشی بسپارید. در واقع تصمیم‌گیری اصلا به سادگی که تصور می‌شود نیست. افراد بسیاری در همین مرحله تصمیم‌گیری باقی می‌مانند و زندگی را برای خودشان سخت می‌کنند آنها فراموش می‌کنند که خودشان روی صندلی راننده نشسته‌اند و مسئولیت مسیری که می‌روند به عهده خودشان است.

بالاخره شما می‌خواهید تبدیل به ایده‌آلی که در ذهن دارید شوید یا نه؟ دقیقا همین امروز و الان زمان یک تصمیم‌گیری محکم است. از همین امروز سعی کنید برای کارهایی که شما باید انجام دهید به کسی چشم نداشته باشید. این اصلا آسان نخواهد بود ولی شما می‌توانید. به جز این جمله هیچ فکر مزاحم دیگری را به ذهنتان راه ندهید.

دست از متهم کردن دیگران بردارید

اگر در پروژه دانشگاه نمره کامل را بدست نیاوردید، مقصر همکلاسی تنبلتان است که کارش را به خوبی انجام نداده؟ اگر رابطه‌تان با همسرتان به خوبی پیش نمی‌رود مقصر او است که به اندازه کافی به شما توجه نمی‌کند؟ به نظرتان ممکن است که شما در هیچ‌کجا بیشترین تقصیر را نداشته باشید؟ حالا که تصمیم به پذیرفتن مسئولیت کرده‌اید، باید از اینکه دائم دیگران را متهم به کم‌کاری کنید دست بردارید. این شما هستید که قرار است زندگی که دوست دارد را داشته باشد، چرا از دیگران انتظار دارید آن را بسازد؟

بیشتر بخوانید:   چطور مهارت حل مسئله را در خودمان تقویت کنیم

کافی است به این باور برسید که شما مسئولیت خواسته‌هایتان را دارید، شما مسئولیت کامل رابطه با همسرتان را دارید. فقط شما و خود شما باید هر کاری که از دستتان برمی‌آید را انجام دهید. وقتی اینطور فکر و رفتار کنید، ناخودآگاه همسرتان از رفتار شما تاثیر می‌گیرد و او هم بهترین شکل از خودش را نشان می‌دهد.

با خودتان قول و قرار بگذارید

برخی برای اینکه سر تصمیمشان بمانند، یک عهدنامه برای خودشان درست کردند. یک برگ کاغذ را به شیوه‌ای که دوست داشتند تزیین کردند و در آن نوشتند که تصمیم گرفتند مسئولیت زندگی خودشان و آنچه که هستند را به عهده بگیرند. هر زمان که احساس می‌کنند در حال طفره رفتن هستند، آن عهدنامه را بلند برای خودشان می‌خوانند. ببینید شما چطور تاثیر بیشتری می‌گیرید. مثلا می‌توانید تصویر صفحه گوشی‌تان دست خطی از خودتان باشد که نوشتید. من مسئولیت خودم را به عهده گرفتم.

می‌دانم که در شرایط امروز این کار تا مدت زیادی می‌تواند سخت باشد اما باور کنید که این سختی کاملا ارزشش را دارد. تاثیری که روی زندگی‌تان و شخصیتتان خواهد گذاشت غیرقابل انکار است. مسئولیت زندگی‌تان را به عهده بگرید و تبدیل به کسی شوید که باید باشید.