برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چطور در زمان محدود درس بخوانیم و به تمام پروژه‌ها و تمرین‌ها برسیم؟

زمان محدود ما را به عقب انداختن کارها و بیکار نشستن ترغیب می‌کند. یک نویسنده مشهور گفته است:

کاری که به پس فردا هم می‌تواند موکول شود را به فردا نیندازید.

پایان ترم است و فرصت تحویل آخرین تمرین‌ها و پروژه‌‌ها فرا رسیده است. از طرفی امتحانات هم شروع شده و نوبت شب بیداری‌ها و خواندن جزوه‌های ناتمام شده است.

شاید بسیاری از ما طبق عادت هر ترم، در این روزها تحت فشار کارهای سخت و زیاد خود باشیم و ندانیم از کجا باید شروع کنیم. اگر شما هم در چنین وضعیتی هستید، با ما در این مطلب از سبکتو همراه باشید تا با راهکارهایی برای بهره‌مندی هرچه بهتر از زمان محدود خود آشنا شویم:

دسته بندی

در نگاه اول کارهای درسی بی‌انتها و بسیار درهم به نظر می‌رسند، برای اینکه از نظر ذهنی آمادگی بهتری پیدا کنید باید ابتدا کارها را دسته بندی کرده و هر کدام را به اجزای قابل انجام تقسیم کنید.

برای دسته بندی کارهای خود می‌توانید از دو فاکتور “تاثیر” و “تلاش” استفاده کنید. منظور از تاثیر، تاثیری است که آن کار یا تمرین بخصوص بر نتیجه نهایی شما، مثلا روی نمره و معدلتان دارد و منظور از “تلاش”، میزان تلاش و وقتی است که باید صرف آن کار کنید تا به نتیجه برسد.

امتیازدهی بر اساس فاکتورهای “تاثیر” و “تلاش”

همان طور که گفتیم ابتدا باید دسته‌بندی کلی انجام دهید، سپس هر جزوه، تمرین یا پروژه را به اجزای کوچک قابل انجام تقسیم کنید. حالا باید به هر کدام از این اجزا امتیاز “تاثیر” و “تلاش” بدهید. این دو فاکتور را می‌توانید در یک ماتریس قرار دهید:

 • کارهایی که نیازمند تلاش زیادی هستند اما تاثیر بالایی هم دارند
  • مانند تحویل قسمت‌های اصلی پروژه یا مطلب مهمی از جزوه که حتما سوالی از آن در امتحان خواهد بود.
 • کارهایی که نیازمند تلاش زیادی هستند اما تاثیر کمی دارند
  • مانند تمرین‌ها و پروژه‌های اختیاری که در شرایط زمان محدود باید آنها را کنار بگذارید.
 • کارهایی که نیازمند تلاش زیادی نیستند اما تاثیر بالایی دارند
  • این حالت معمولا در طول ترم اتفاق میفتد و شامل مواردی مثل آزمون‌های کلاسی یا حضور در کلاس‌های تقویتی هستند که باید حواستان باشد در طول ترم این فرصت‌ها را از دست ندهید. مطالب مهمی که سر کلاس یاد گرفته‌اید و حالا نیاز نیست وقت زیادی صرف یادگیری آنها کنید نیز جز این دسته هستند.
 • کارهایی که نیازمند به تلاش زیادی نیستند و تاثیر بالایی هم ندارند
  • مطالب و منابع کمک درسی جز این دسته هستند، شاید اگر وقت کافی داشته باشید، مثال‌های متنوع کتاب درسی یا دیدن ویدئوهای آموزشی به کارتان بیاید اما در زمان محدود باید از خیر آنها بگذرید و فقط مطالب اصلی جزوه خود را کامل یاد بگیرید.
بیشتر بخوانید:   تکنیک پومودورو چیست و چطور در مدیرت کارها از آن استفاده کنیم

چطور در زمان محدود درس بخوانیم و به تمام پروژه‌ها و تمرین‌های خود برسیم؟

عوامل دیگری که در امتیازدهی باید در نظر بگیرید:

 1. بخش‌هایی از جزوه که استادتان به عنوان مطالب مهم مشخص کرده است.
 2. تمرین‌ درس‌هایی که بیشترین نمره را دارند.
 3. تحویل قسمت‌های اصلی پروژه و بخش‌های پر امتیاز آن.

شروع کار

بعد از اینکه امتیاز هر بخش از کارهای خود را مشخص کردید، بهتر است با کارهایی که بیشترین تاثیر را دارند و از طرفی نیازمند بیشترین میزان تلاش هستند شروع کنید. این کار یک اصل روان شناسی است. طبق نظر یک روان شناس:

عملی که با سختی و اجبار زیاد صورت بگیرد، موجب خستگی می‌شود. اگر خود را مجبور به انجام کاری کنید، اراده و توان شما در کار بعدی بسیار کمتر خواهد بود.

پس در شروع فرآیند درس خواندن خود، سخت‌ترین و مهم‌ترین کار را انجام دهید تا از حداکثر قدرت اراده و انگیزه خود بهره برده باشید.

کنار گذاشتن کارها به بهانه زمان محدود و موکول کردن همه چیز به شب امتحان اشتباه است، شاید ابتدا فکر کنید که در آن لحظه آسایش دارید اما، شب امتحان چند برابر باید سختی تحمل کنید، در حالی که با دسته بندی جزئی می‌بینید که درس‌خواندن آنقدر هم کار دشواری نیست و می‌توانید قدم به قدم کارها را پیش ببرید و نتیجه بهتری بگیرید.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://collegeinfogeek.com/time-crunch-study-finish-assignment-overnight/” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]Colleginfogeek[/stag_button]