برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چطور از دیگران استرس نگیریم؟

استرس هم مثل دیگران بیماری‌های اطراف ماست. وقتی یک نفر سرما می‌خورد به محض اینکه متوجه می شویم سعی می‌کنیم از او فاصله بگیریم چون می‌دانیم بیماری او واگیردار است. دانشمندان متوجه شدند استرس هم مثل دیگر بیماری‌های واگیردار، سریع به دیگران منتقل می‌شود. حال چطور از دیگران استرس نگیریم؟ با سبکتو همراه باشید تا با راهکارهای آن آشنا شویم:

آیا استرس منتقل می‌شود؟

هوارد فریدمن محقق دانشگاه کالیفرنیا متوجه شد که استرس از طریق صحبت‌ها و رفتار های فرد منتقل می‌شود، حتی شما با دیدن یک فرد دارای اضطراب هم دچار تشویش می‌شوید. افراد با تشخیص اضطراب در یکی از دوستان یا خانواده‌شان سریع دچار علائم مشابه در سیستم عصبی بدن خود می‌شوند.

تحقیقات چه می‌گویند؟

شاون آچر و میشلن گیلن نویسندگان کتاب‌های سبک زندگی و شاد زیستن می‌گویند: ۴۰ درصد افرادی که همسرشان دچار استرس است آنها هم به این مشکل مبتلا شده‌اند. همچنین طی یک تحقیق، برای افراد عادی، یک فیلم اضطراب‌آور پخش شد و بعد از اتمام برنامه از آنها خواستند که در کنار افراد دیگری که فیلم را مشاهده نکرده‌اند قرار بگیرند. بسیار جالب بود که ۲۵ درصد افراد عادی دچار استرس بی مورد شدند.

چرخه بی پایان

فکر کنید یک راننده تاکسی اول صبح با همکارش بحش شده و ناراحتی خود را از آن ماجرا سر مسافری که شما هستید خالی می‌کند و شما هم اضطراب دریافتی را در محل کار به همکاران خود منتقل می‌کنید و آنها هم به دیگران. این چرخش بی پایان تشویش در جامعه است که ما می‌توانیم این زنجیره را یک‌جا قطع کنیم.

بیشتر بخوانید:   خانومانه ; برای شاد بودن این ۵ خصوصیت را داشته باشید

طبق تحقیقات حتی کارمندان بانک‌ هم که به وسیله شیشه از مشتریان و همکاران خود جدا شده‌اند، با نگاه به یکدیگر یا ارتباط‌های غیر کلامی با مشتریان اضطراب آنها را دریافت می‌کنند.

استرس چه کار می‌کند؟

اضطراب در ریتم‌های مکانیکی بدن که شامل ضربان قلب و تنفس است تغییر ایجاد می‌کند و افراد بدون هیچ ارتباطی با فرد مضطرب و فقط با نگاه دچار تغییر در ضربان قلب و تنفس می‌شوند.

چطور از دیگران استرس نگیریم؟

در ادامه سه راهکار ساده که به جلوگیری از دریافت اضطراب دیگران می‌شود می‌پردازیم:

۱.ناحیه بدون تنش

اگر یک شرکت یا استارتاپ دارید یا در آن کار می‌کنید یک ناحیه بدون تنش در آنجا بسازید. فضایی مثل اتاق سیگار در فرودگاه‌ها. امروزه شرکت های بزرگ می‌دانند که استرس با نگاه هم منتقل می‌شود و با ایجاد چنین فضاهایی کارمندان را از مبتلا شدن به اضطراب دیگران نجات می‌دهند.

۲.سیستم واکنشی مغز خود را هک کنید

هک فقط مخصوص کامپیوتر ها و اکانت شبکه‌های اجتماعی‌ نیست. می‌توانیم با تغییر نوع دیدگاه و تفکرمان نسبت به زندگی، بدن خود را هم هک کنیم. جنگیدن با تشویش و نگرانی به افسردگی ختم می‌شود. بنابراین بهتر است با ایجاد دیدی مثبت نسبت به اضطراب با آن نجنگیم و آن را قسمتی از زندگی ببینیم. افرادی که موفق شدند دید مثبتی نسبت به استرس داشته باشند ۲۳ درصد کمتر دچار جذب تشویش از دیگران و آثار منفی آن شدند.

۳.افزایش اعتماد به نفس

وقتی سرماخوردگی سراغ ما می‌آید آنتی بیوتیک مصرف می‌کنیم که سریع خوب شویم. در مقابل اضطراب هم اعتماد به نفس، نقش همان دارو را دارد. اگر می‌بینید که درحال جذب تشویش از کسی هستید دست از کار بکشید بلند شوید و فکر کنید که اوضاع تحت کنترل شماست و همه چیز به زودی خوب می‌شود و اگر وقت کافی داشتید یک مدیتیشن ساده می‌تواند کمک بزرگی به شما کند. همچنین می‌توانید سراغ تمرین‌های اعتماد به نفس بروید که موجب ترشح اندورفین شده و شما را در مقابل استرس واکسینه می‌کند.

بیشتر بخوانید:   حضور ذهن چیست و چطور بر سلامتی شما اثر می‌گذارد؟

از امروز سعی کنیم با انجام این ۳ راهکار علاوه بر اینکه نگذاریم اضطراب دیگران به ما منتقل شود. به جامعه خودمان هم با قطع کردن زنجیره تشویش کمک کنیم.

برداشتی آزاد از INC

دانلود رایگان میکروکتاب استیو جابز