برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

درس هایی از زندگی استیو جابز

همیشه راحت ترین راه یادگیری از افراد موفق بررسی زندگی و حرکت قدم به قدم جای پای آنهاست.وقتی فیلم استیو جابز را که بر اساس زندگی او ساخته شده دیدم متوجه شدم که چند درس خیلی مهم می توان از این شخصیت یاد گرفت.

آموزش های خودتان را به مدرسه و دانشگاه محدود نکنید و به دنبال تجربه های نو در زندگی باشید

من ارزش آموزش های آکادمی را رد نمی کنم اما به سادگی می گویم که برای تجربه باید بها داد

استیو جابز خلاقیتش را مدیون تجربه های زندگی اش است. دو اتفاق مهم در زندگی او اثر بسیاری داشت یکی دوره خوشنویسی دانشگاه و دیگری هنر٬تاریخ و فرهنگ که در سفر هند به شدت بر او اثر گذاشت.جابر معتقد بود تجربیات زندگی به صورت نامحسوس بر روی فعالیت های ما مانند طراحی محصول اثر می گذارد.یکی از مهمترین اصول موفقیت استیو مجموعه گسترده‌ای از آموزش و تجربیات ناب در زندگی بود که به رشد خلاقیت او بسیار کمک کرد.

از رقابت با دیگران نترسید

درفیلم جابز جوان با کنار زدن محدودیت ها به رقابت با دیگر طراحان بازی می پردازد و فقط روی هدف های تعیین شده تمرکز می کند در قسمتی دیگر با گروهش در اپل سعی می کند یک پروژه فراموش شده را دوباره احیا کند.سعی کنید روحیه مبارزه طلبی داشته باشید اگر اطرافتون چیزی هایی سرجاشون نیست سعی کنید آنها را بشناسید و تغییر بدهید.اگر در گروهتان کسی کاری را اشتباه یا وظایف عهده دار شده را به درستی انجام نمی دهد این توانایی کلیدی رهبر گروه است که باید آنها را تصحیح کند.

بیشتر بخوانید:   اولین کاری که افراد موفق در اول روز انجام می‌دهند

مذاکره کردن را بیاموزید

هر روز درحال مذاکره برای خواسته هایمان هستیم.اینکه ما بتوانیم عزت خودمان را در کنار احترام به دیگران حفظ کنیم توانایی بسیار با ارزشی است که اغلب آموزش داده نمی شود.ایجاد حس یک معامله برد-برد در یک مذاکره امکان موفقیت آن را چندین برابر می کند.

به هیچ وجه دل سرد نشوید!

در قسمتی از فیلم استیو برای فائق آمدن بر چالشی ۲۰۰ تماس تلفنی گرفت!دویست تماس!این یک نمونه کوچک از پشت کار افراد موفق مثل استیو جابز است که می خواهند هر طور شده به هدفشان برسند.

ماندگار شوید!

بعضی وقت ها زندگی با پتک بر سر آدم می کوبد اما نباید ایمان را از دست داد

مسلما مهم تحقق بخشیدن به رویاهاست اما نباید به آنها به عنوان مقصد نگاه کرد بلکه آنها فرایند هستند شاید در این فرایند مجبور به انجام کارهایی فرسایشی خسته کننده و غیر قابل تحملی مثل ۲۰۰ بار تماس تلفنی و شنیدن جواب سر بالا باشید.شاید حس کنید که این کارها برای منی که می خواهم موفق شوم نیست اما واقعیت این است که افراد با همین فعالیت ها به اوج موفقیت رسیدند چون استیو در دویست و یکمین تماس نتیجه دلخواه را گرفت و توماس ادیسون هم در ده هزار و یکمین آزمایش لامپ را اختراع کرد اما آنها می توانستند از تلاش دست بکشند زمانی که فقط یک قدم با موفقیت فاصله داشتند

ارزش های خود را بشناسید

چنانچه هنوز پیدا نکردید بگردید و دلسرد نشوید اگر از ته قلب بخواهید مطمئنا پیدا می کنید

خیلی مهم است که بدانید دقیقا از زندگی چه می خواهید و آنها را در ذهن به تصویر بکشید و آنها را هم نوا با زندگی کاری و شخصی خود کنید.شما زمانی می توانید پتانسیل های خود را پیدا کنید که ابتدا ارزش های خود را کشف کرده باشید.

بیشتر بخوانید:   تعهد به یادگیری کلید موفقیت و توسعه فردی

همراهان خود را پیدا کنید

در مسیر موفقیت شما به افرادی که همپای شما در این مسیر باشند نیاز دارید باید این افراد مثل شما هدف مشخصی داشته باشند و پای ارزش های خود مثل سخت کوشی پایبند باشند وگرنه مثل علف هرزی انرژی شما را کم کم می گیرند پس از افرادی که فکر می کنید به دایره شما تعلق ندارند دوری کنید

برون سپاری کنید

یک رهبر باشید نه یک متخصص!تشخیص نوآوری مرز بین یک رهبر و پیرو است.

حتی در مراحل اولیه شرکت اپل استیو جابز به دنبال تحقق چشم انداز خود بود اما او همه کار را نمی توانست خود انجام دهد و بر اساس چشم انداز از همان ابتدا افرادی که کمک کننده و متخصص بودند را جذب کرد.این روش٬ بهره وری را خیلی بیشتر از زمانی که خود به تنهایی بیشتر فعالیت ها را انجام می‌داد اثر داشت و فرصت بیشتری برای تمرکز بر ایده و محصولات جدید به او داد .او به عنوان رهبر هر روز مسیری که قرار بود طی کنند را برایشان ترسیم می کرد او سعی می کرد تصویر بزرگی از آنچه می خواهد رخ دهد را در ذهن آنها شکل دهد.

مشتاق باشید

اگر مشتاق کاری که می خواهید انجام دهید نباشید پشتکاری هم در کار نخواهد بود شما باید کاری را پیدا کنید که دوستش دارید….. شما می خواهید قسمت بزرگی از زندگی خود را به آن اختصاص دهید و تنها راه برای انجام کارهای بزرگ حس رضایت از آن است شما باید عاشق باشید…

[stag_button url=”lish.ir/dh” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]منبع[/stag_button]

بیشتر بخوانید:   چطور با استفاده از تغییرات به خواسته‌ها و اهداف‌مان برسیم - قسمت دوم