چرا اسنپ با شهرام شاهکار موفق است؟

اسکرول کن

حتما شما هم با اسنپ با مدیریت شهرام شاهکار آشنا هستید سرویس دریافت هوشمند تاکسی با اپلیکیشن موبایل که امروزه با مشکلات خود با تاکسیرانی و جذب سرمایه ۲۰ میلیون دلاری کلی سر و صدا کرده.اسنپ یکی از اعضای هولدینگ گروه اینترنتی ایران است که سهام عمده آن در اختیار  MTN می‌باشد و سکاندار فعلی آن آقای شهرام شاهکار که تجربه مدیریت در خارج از کشور و استارت آپ های اسکانو و پین تا پین دارد در نهمین جشنواره وب و موبایل ایران مهمان بود و دانش خود را با دنیای استارت آپ به اشتراک گذاشت.در این مقاله سعی می کنیم با رموز موفقیت او و اسنپ آشنا شویم:

مروری بر اسنپ

۶ ماه اول آن را به نام تاکسی یاب با تبلیغ در مجلات داخلی کافه ها می‌دیدیم.ایده الهام گرفته از اوبر (Uber) است که در حال حاضر بزرگترین شرکت خصوصی وارد نشده بورس با بیش از ۵ میلیارد دلار ارزش و فعال در ۷۰ کشور می‌باشد اما فرهنگ سازی و بومی سازی این سرویس واقعا کار سختی بود برای همین برای هماهنگی با فرهنگ مصرف ایرانیان به جای استفاده از سیستمی نرم‌افزاری تاکسی متری و اعلام هزینه سفر در پایان، قیمت قبل از شروع سفر به شما اعلام می گردد.اسنپ امروز با داشتن ۲ میلیون مسافر و ۸۰ هزار راننده که ۳۰ هزار نفر آنها حداقل روزی یک سفر را با میانگین امتیاز ۴.۶ از ۵ انجام می دهند تکه ای از روش های حمل و نقل تهران هست.

تاکسی یاب ۵۰ نفره، امروز به اسنپی با ۲۲۰ کارمند تبدیل شده و به زودی به ۳۰۰ نفر افزایش پیدا می کند.آنها سعی می کنند سرویس های جدید خود را مانند پیک موتوری و اسنپ پلاس (خودرو های بهتر و لوکس) را در کنار سفر اشتراکی برای افرادی که مقصد و مبدا حدودا مشترک دارند با ۳۰ الی ۴۰ درصد قیمت کمتر محیا سازند.

مدیریت استارت آپی مثل اسنپ

شهرام شاهکار با تجربه مدیریت توسعه کسب و کار دیجیکالا حدود یکسال هست که مدیریت اسنپ را به عهده گرفته و البته سهام دار آن نیست او اولین چالش مدیریت خود را شناخت دقیق کسب و کاری می‌داند که تعدد مصرف بالایی دارد همچنین رشد ماهانه ۸۰ درصد برای استارت آپی که زیر ساخت های آن عقب تر از رشد است می تواند به کاهش رضایت مشتریان بیانجامد.اسنپ توان سود دهی را در حال حاضر دارد اما به خاطر طرح های توسعه به شهر های دیگر کشور درحال حاضر سودی به سهامدار ها ارائه نمی کند و قصد هزینه در این طرح ها را دارد.

بیشتر بخوانید:   ۶ سوالی که قبل از شروع کسب و کار باید از خودمان بپرسیم

او بازخورد مصرف کننده ها و Market Survey را مهم می داند برای همین به همه کارکنان اسنپ ماهانه بن ۵۰ هزار تومانی می دهد تا آنها مثل دیگرمسافرین از سرویس استفاده و آن را کمال و تمام حس کنند و باز خورد ها را در سیستم اعمال کنند.

او زیاد علاقه ای به جذب اقوام خود در اسنپ ندارد و برای جذب نیرو به سازگاری فرد با فرهنگ سازمانی، رفتار و نگرش مشترک با گروهی جوان و باانگیزه موجود که میانگین سن ۲۷ سال دارند وهمچنین انگیزه و پشت کار و از همه مهمتر کنجکاوی فرد برای یادگیری موضوعات جدید اهمیت می دهد همچین مدرک تحصیلی یا رتبه کنکور برای استخدام الویت زیادی ندارد.

هدف او و گروهش شکل گیری یک سرویس حمل و نقل هوشمند با ۳ شاخص اساسی مقرون به صرفه، با کیفیت و در دسترس بودن است آنها تمامی طرح های جدیدشان را مانند  توسعه به شهر های جدید که در حال اجرا شدن است را با بوم کسب و کار و توجه به ۳ شاخص اساسی سازمان و مطالعه دقیق شروع می کنند البته دیگر از بوم کسب و کار اصلی خود با توجه به رشدشان استفاده نمی کنند.او سعی می کند گروه را از حاشیه دور نگه دارد چون معتقد است اتفاقاتی مانند موارد اخیر با تاکسرانی گروه را دچار استرس کرده و انرژی آنها را می گیرد.

مارکتینگ و تبلیغات بهینه برای هر کسب و کاری چالش است زیرا قسمت مهمی از هزینه هاست آنها محیط آنلاین را مناسب تر می دانند به خاطر اینکه چه از طرف مسافر چه راننده نیاز به تلفن هوشمند و اینترنت است و مسلما چه جایی بهتر از فضای مجازی برای پیدا کردن مشتریان بالقوه!

بیشتر بخوانید:   اهداف کارآفرینان و استارت آپ های ایرانی در سال جدید ۱۳۹۶

یک روز شهرام شاهکار

شهرام ۳۲ ساله بچگی خود را در مرکز تهران گذرانده و در حال حاضر در غرب تهران ساکن است او حدودا صبح زود از خواب بیدار می شود و ساعت هشت شروع به خواندن ایمیل ها و پاسخ آنها می کند و معمولا ساعت ۱۰ صبح در محل کار است او روزانه بین ۲ تا ۸ بار از اسنپ استفاده می کند و با رانندگان گپی می زند تا تسلط کافی بر کسب و کار داشته باشد در طول روز علاوه بر کار های روتین به مطالعه گزارش های روزانه و هفتگی می پردازد و شبها حدود ۱۰ به خانه می رود و حتما کامنت های شبکه های اجتماعی اسنپ را چک می کند

او تعادل بین زندگی و کار را برای کارآفرین سخت می داند و اعتقاد دارد که شریک زندگی باید همراه باشد چون بعضی وقت ها فشار کاری آنقدر زیاد است که هفته ها مجبور به دیر رفتن به خانه و از دست دادن سفر های خانوادگی می شود اما او کار و چالش را یک سرگرمی برای خود می‌ببیند و وقت های آزاد را صرف دیدن فیلم، مطالعه کتاب و بلاگ ها و وقت گذارندان با خانواده می کند.

تجربه های شاهکار برای کارآفرین ها

اگر شکست نباشد ما چیزی یاد نمی گیریم

همه ما یک حاشیه امن شامل تجارب، تحصیلات و سوابق کاریمان داریم که حس آرامش به ما می‌دهند اما رشد و یادگیری ما در این حاشیه خیلی کم هست و برای اتفاقات بزرگ باید از آن خارج شویم ریچارد برانسون می‌گوید:هرکس به شما پیشنهاد کاری داد که تجربه‌ای در آن ندارید نترسید و با دیدی رو به جلو شبانه روزی سعی کنید آن را یاد بگیرید راز موفقیت همین هست! اگر کسی بگوید تعداد شکست های من کم است حتما در زندگی ریسک نکرده  وگرنه کارآفرین با شکست هایش پخته شده و تجربه کسب می‌کند.

بیشتر بخوانید:   چرا دیجی کالا وارد حوزه خودرو شد؟

کارآفرینی به خودش و تصمیماتش اعتماد دارد که تجربه شکست های کافی داشته باشد.مهم، رخ ندادن دوباره یک اشتباه است و نباید ازآن ترسید من که آن را دوست دارم! چون اگر نباشد ما چیزی یاد نمی گیریم و تصمیم های آینده‌ی ما قوی و درست نخواهد بود.استیو جابز جمله ای دارد که در مقاله درس هایی از استیو جابز به آن پرداختیم:

تنها راه انجام کارهای بزرگ عاشق بودن است اگر هنوز کاری پیدا نکردید که عاشق آن شوید پس بگردید حتما آن را می‌یابید.

من پیشنهاد خواندن دو کتاب را به شما می کنم یکی Traction که به رشد استارت‌آپ، توسعه مشتری و کسب درآمد می پردازد و دیگری hard thing about hard things که درباره اهمیت های زندگی کارآفرینی صحبت می کند.

کتاب های پیشنهادی

کسب و کار نوپای موفق!

استارت‌آپ ها باید مصرف کننده محصول خود باشند تا بتوانند رفتار مصرف کننده را به طور کامل درک کنند.آنها باید شناخت درستی از مشتریان و بازار خود داشته باشند بعضی ها فکر می کنند که وای من مشکلی را برای حل کردن پیدا کردم که مردم حاضر هستند بابت آن پول دهند اما در واقعیت اینطور نیست! پیشنهاد ارزشمند داشته باشید و  مشکل بزرگ یا نیازی را رفع کنید.مهمترین قسمت یک کسب و کار تیم است اگر بهترین ایده و سرمایه را هم داشته باشید اما تیم خوب نداشته باشید شکست می‌خورید تیم هست که ایده ها را اجرا می کند پس به آنها اعتماد کنید و پیش داوری نکنید و فقط زمانی اعتمادتان را از آنها دریغ کنید که خلافش ثابت شده باشد.

نظر شما درباره راز های موفقیت اسنپ چیست؟نظر خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید

“چرا اسنپ موفق هست؟” را بشنوید (۷دقیقه):

دانلود رایگان میکروکتاب استیو جابز

16 نظر

 1. مطلب بسیار خوبی بود. من با اینکه توی جشنواره وب حضور داشتم اما با خوندن این مطلب نکاتی جدید از دل صحبت های مدیرعامل اسنپ برداشت کردم.
  ممنون از بچه های خوب سبکتو

 2. جناب شاهکار متاسفانه فقط درآمد اسنپ ملاک عملشان است و متاسفانه حق و حقوق رانندگان که آنان هم جزیی از پرسنل اسنپ هستند هیچگاه برایشان اهمیت نداشته و ندارد . آقای شاهکار تا بحال پای درد و دل یک راننده نشسته است ؟؟؟ تا بحال هزینه های معمول یک اتومبیل را محاسبه کرده است .؟؟ جواب مطمئنا منفی است ؟؟ کرایه ها بر چه مبنایی تنظیم شده ؟؟ آیا پنجشنبه و جمعه در تهران ترافیک نیست؟؟ و ده ها سوال دیگر که ایشان خود را موظف به پاسخگویی نمی دانند فقط ملاک درآمد اسنپ است تا جایگاه خود را تقویت کنند. چرا کسی جرات ندارد از ایشان بپرسد چند درصد رانندگان از اسنپ رضایت نسبی دارند و چرا ایشان هرگز بدنبال این سوال ها نیستند ملاک فقط درآمد اسنپ است.
  آیا ایشان آماری از رضایت رانندگان دارند؟؟؟چرا در هیچ مصاحبه اس ایشان از رانندگان صحبتی به میان نمی آورند ؟؟؟
  چون ملاک فقط درآمد اسنپ است.

 3. کار خوبیه فقط اگه با وجود رقیبی مثل تپسی و بقیه که دارن ناهار هم میدن کم نیارن

 4. سلام
  شهرام شاهکار اصلا ب فکر رانندگان نیست.
  مخصوصا رانندگان اسنپ رز
  زحمت رانندگان زیاد ودرامدشان خیلی کم هست.

 5. همه به فکر جیب خودشون هستن اصلا به صرف راننده نیست کرایه هاپایین اگه رانندههاتعدادشون زیادبشه و سرویس کمتربهش برسه رانندهادلسردمیشن من خودم راننده ام واسه من کاردرآژانس به صرف تراست

 6. سلام ازرانندگان اسنپ واقع درتبریزهستم مسافرین خیلی راضین

 7. آقا شهرام خان موفق با مرام باش آنهایی که ندانسته مسدود شدن راه حلی،بگذار دوباره فرصت بده آموزش،بده خدا هم راضیه. نون بری،نکن، ناباروری نداره خود دانی،روزی،رسان خداست حالا فرصتی،داده شما وسیله. باشی،یک ماموریته!!

 8. سلام موفقیت تنها شرط زندگی نیست انسانیت مرام یه وقتی به یه جایی رسیدی نون کسیو نبر غرور ظلم پایه ندارد پشت سر خیلی آه و ناله رانندگان آقای شهرام شاهکار هست تقاص وجود دارد بترس از خدا یه جایی میرسی که نه راه پیش داری نه راه پس ثروت تهم به دادت نمی رسه

 9. واقعاتنهاکاری که اسنپ میکنه راننده رو عادت به نرم افزارمیکنه وتامیای واردبشی وشروع کنی بخاطریک اشتباه کوچک حذف میشی وحتی دیگه نمیتونی مثل قبل توخیابوناکارکنی ومطمعن باشین چون اه راننده حذف شده زیاده پشت سرتونه بلاخره روزی که دراوج درامد خاهی بودچوب خداشمارابی نصیب نخاهدکردمگر راهی دوباره برای بازگشت رانندهای رانده شده پیداکنید

 10. شماخیلی ازرانندهای درجه یک که کارشون اینکارهستش روبخاطراشتباه کوچک حذف کردین وبه انتظاربنشینین که فردایی خاهدامدکه دراوج درامدخداوندبه شماپشت کندودست یاری ندهدزمین خوردن دراوج بالارفتن اتفاق می افتداینروبه یادداشته باشین

 11. سلام آقای شاهکار من ۷ماه بطور دائم در اسنپ کار کردم خوب کار میکردم به طوری که کار قبلیم که در شرکت بود را رها کردم ولی الان به خاطر یک اشتباه که همکارانتون میگن سواستفاده از سیستم حسابم غیر فعال و ۱۳۰ هزار تومن اعتبارم راهم ندادند،من ندانسته اشتباه کردم،شما یک فرصت دیگر بدهید امیدوارم پشیمان نمیشوید،فقط یک فرصت.محسن سجادی هستم.

 12. سلام جناب آقای شاهکار:بنده ازکرمان مزاحم میشم چندین بارشعبه اسنپ توکرمان پرسنل عوض کرده وکارشناس هاومدیرفروش ازمشهدیاکرمان براش اومده بنده چندین سال توکاربیزینس وفروش وارائه خدمات به مشتری هستم ومدرک کارشناسی ارشدمدیریت اجرایی رودارم وسابقه کارمدیریتی وکارتیمی کردن روکامل بهش احاطه دارم چندین باربرای مصاحبه کاری به دفتردرشعبه کرمان رفتم یه بهم ریختگی عجیبی اونجامشاهده کردم حتی بمدت حدودیکماه بصورت ناشناس کناربازاریابهای میدانی اسنپ کرمان بودم خیلی اشکالهاوجودداره حتی توچندمصاحبه که باآقایان آرزو و جوشقانی وپورمختارحتی این مدیرجدیدآقای افشاری که اصلاوقت مصاحبه کاری نمیدن وتعدادی دیگه داشتم به حرفای بنده زیادتوجه نداشتن ولی بنده دوست دارم درکرمان ودراسنپ فعالیت داشته باشم وباعث ترقی اسنپ باشم چون میدانم توانایی اش رادارم لطف بفرماییدبه ایمیل بنده توجه بفرماییدبنده برای اولین باردارم ایمی میفرستم

 13. بنده به عنوان راننده هیچچچچ رضایتی ندارم ظلم بده وایشون و اون مجموعه کثیفش فقط فکر جیب مبارک هستند امیدوارم تقاص پس بده با درد بیکاری و تو فلاکت بمیره تنها و غریب

 14. سلام آقای شاهکار من چند سال راننده آژانس بودم با ورود اسنپ به یزد کارو بارم تخته شد ومجبور شدم به اسنپ بیام ولی بعد از مدتی از سیستم اخراج شدم خدارا خوش نمیاد بازن بچه من را از کار بیکار کردی

ثبت یک نظر