برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چطور حس خواب‌آلودگی در محل کار را از بین ببریم

خواب‌آلودگی و خمیازه کشیدن‌های مدام، نه تنها خودمان، بلکه اطرافیانمان را هم بی‌حوصله و خسته می‌کند. بسیاری از ما تا چند ساعت بعد از شروع کارمان احساس خواب‌آلودگی می‌کنیم، حتی گاهی در تمام طول روز این احساس را داریم. در نتیجه تبدیل به افرادی بی‌حوصله و خسته می‌شویم که نه می‌توانیم کارهایمان را به خوبی انجام دهیم نه می‌توانیم ارتباطات خوبی داشته باشیم. معولا با چند ساعت خوابیدن هنگام ظهر، می‌توان این حس را از بین برد، اما افراد شاغل یا دانشجویان باید چکار کنند؟

در این میکرومقاله از سبکتو به کارهایی که حس خواب‌آلودگی شما را از بین می‌برد و انرژی را دوباره به شما برمی‌گرداند می‌پردازیم:

پیاده‌روی

خواب‌آلودگی معمولا از همان لحظه که از تخت جدا می‌شویم شروع می‌شود، پس برای اینکه مثل یک فرد موفق روزتان را شروع کنید و انرژی صبحگاهی خوبی دریافت کنید، کمی پیاده‌روی کنید. این پیاده روی می‌تواند به فاصله یک ایستگاه تا رسیدن به محل کار یا از خانه‌تان باشد. شرایط را بررسی کنید ولی مطمئن شوید که حتما در طول روز نیم ساعت پیاده‌روی را دارید. اگر هم از دسته افرادی هستید که تا آخرین لحظه از فرصت خوابیدن استفاده می‌کنید، خودتان را ملزم کنید که بعد از کار یا دانشگاه مسافتی را پیاده طی کنید.

 آب بنوشید

نوشیدن آب در طول روز هزاران فایده دارد. آب، تمرکز شما را افزایش می‌دهد، گرسنگی کاذب را از بین می‌برد و به تناسب اندام کمک می‌کند و باعث سلامت پوست و جسمتان می‌شود. در کنار همه اینها به رفع احساس خواب‌آلودگی هم کمک بسیاری می‌کند. اینکه دقیقا باید روزی  لیوان آب نوشید یا کامل مشخص و تایید شده نیست، اما تایید شده که وقتی احساس تشنگی می‌کنید یعنی بدن شما به شدت کم آب شده است. پس در طول روز تا جایی که می‌توانید آب بنوشید تا سرحالتر و سالمتر باشید.

بیشتر بخوانید:   خانومانه؛ چرا به عنوان یک خانم به استقلال مالی نیاز داریم؟

پرخوری نکنید

شرایط کاری امروز به گونه شده که متاسفانه بیشتر روزمان پشت میز و نشسته می‌گذرد. عدم فعالیت‌ و نداشتن تحرک مشکلاتی متعددی برای جسم و سلامتی‌مان به وجود می‌آورد. اگر ناهار سنگین بخورید یا در طول روز دائم در حال پرخوری باشید بدن برای هضم آنها باید به سختی تلاش کند و چون فعالیت خاصی هم ندارید این تلاش چندین برابر می‌شود، در نتیجه خیلی زود خسته شده و شما هم احساس بی‌حالی و خواب‌آلودگی خواهید داشت. تهیه غذاهای سبک و استفاده از مغزهای مفید تاثیر زیادی روی از بین بردن خواب‌آلودگی دارند.

چطور حس خواب‌آلودگی در محل کار را از بین ببریم

چند لحظه را کنار پنجره بگذرانید

وقتی احساس خواب‌آلودگی یا بی‌حوصلگی و خستگی می‌کنید، چند لحظه کارتان را متوقف کنید، برای خودتان یک چای یا قهوه بریزید و چند لحظه را کنار پنجره بگذرانید. دیدن آسمان، درخت‌ها و رفت‌وآمد مردم ذهنتان را آرامتر می‌کند و تمرکز و آرامش را به شما برمی‌گرداند. در اون لحظه سعی  کنید فقط از دیدن لذت ببرید و ذهنتان را خالی از همه افکار کنید. نور خورشید و روشنایی روز حس سرزندگی خوبی می‌دهد که خواب‌آلودگی را از بین می‌برد. این کار شاید تنها ۵ دقیقه یا کمتر زمان ببرد اما حال شما را تا آخر روز بهتر می‌کند.

برنامه‌ریزی کنید

برنامه‌ریزی یکی از اصلی‌ترین عادت‌های افراد موفق است. شاید در ظاهر کاری بیهوده و غیرضروری به نظر برسد اما بعد از یکماه انجام آن متوجه تغییرات شگفت‌انگیز آن خواهید شد. بهترین زمان برنامه‌ریزی صبح قبل از شروع کار است. اما اگر به خاطر حجم کارها بی‌خیال شده‌اید، بهتر است وقتی احساس خواب‌آلودگی می‌کنید آن را انجام دهید. مثلا می‌توانید ایمیل‌هایتان را مرتب کنید و کارهایی که فردا باید انجام شوند را در جایی یادداشت کنید. برنامه‌ریزی باعث می‌شود ذهنتان متمرکز شود و بیشتر فعالیت کند که منجر به کاهش حس خواب‌آلودگی می‌شود.

بیشتر بخوانید:   در سال جدید، با این ۴ تغییر ساده در طرز فکرتان بیشتر به خود برسید!

از شبکه‌های اجتماعی و وب‌گردی دور بمانید

شاید با خودتان فکر کنید کمی گشت زدن در شبکه‌های اجتماعی یا وب‌گردی و خواندن مطالب مختلف می‌تواند حالتان را بهتر کند، اما سخت در اشتباه هستید. پرسه زدن در اینترنت و خواندن مطالب غیرمهم چشمان شما را خسته کرده و بخشی از مغزتان را درگیر مطالبی می‌کند که کاملا بی‌اهمی هستند. در نهایت باعث می‌شوند شما بیشتر احساس خواب‌آلودگی و خستگی کنید و حتی تمرکزی هم روی کاری که انجام می‌دهید نداشته باشید.