برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

رازهای موفقیت کارآفرینان از نظر ریچارد برانسون

ریچارد برانسون یکی از کارآفرینان بزرگ دنیاست که موسس و مدیرعامل شرکت‌های ویرجین است. ویرجین مجموعه‌ای شرکت‌های مختلف در زمینه‌های کاملا متفاوت است و ریچارد برانسون به طور همزمان و به خوبی همه آنها را مدیریت می‌کند. به همین خاطر این میکرومقاله از سبکتو را به رازهای موفقیت کارآفرینان از نظر او اختصاص دادیم.

ریچارد برانسون هم مانند بسیاری از افراد موفق، ترک تحصیل کرده است. در واقع برانسون به دلیل بیماری خوانش‌پریشی تا ۱۶سالگی بیشتر نتوانست تحصیل را ادامه دهد و بعد درس را برای همیشه رها کرد. او به جای تمرکز روی بیماریش به کارهایی که می‌توانست بهتر از دیگران انجام دهد تمرکز کرد و متوجه شد که در برقراری ارتباط با دیگران بهتر است. او در همان ۱۶سالگی مجله دانش‌آموز را راه‌اندازی کرد و اولین تجربه از کارآفرینی را بدست آورد.

حالا او مدیر تمام هلدینگ ویرجین است. گروه ویرجین در زمینه‌های بسیار مختلفی فعالیت می‌کند از جمله فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی در سراسر جهان، خطوط هواپیمایی و سفرهای خصوصی با فضاپیما، تولید لوازم آرایشی و شبکه رادیویی ویرجین. مدیریت و هدایت همه این شرکت‌ها به بهترین شکل باعث شده تا ریچارد برانسون تبدیل به یک کارآفرین موفق و باتجربه شود و در همین خصوص توصیه‌هایی کاربردی برای سایر کارآفرینان داشته که معتقد است آنها راز موفقیت خودش هستند.

مثبت باشید

در دنیای کارآفرینی مثبت بودن گاهی می‌تواند سختترین کار باشد. زمان‌های زیادی پیش می‌آید که به عنوان مسئول می‌خواهید ناراحتی خود را با یک فریاد نشان نشان دهید یا کاملا عصبی باشید، اما برانسون معتقد است هرچه شما مثبتتر رفتار کنید کارهایتان هم به خوبی پیش می‌رود چون هیچ کس حاضر نیست برای شرکتی با یک مدیر منفی و عصبی کار کند. ریچارد برانسون می‌گوید شما وقتی موفق هستید که تیم‌تان از شما راضی بوده و به برند شما احترام بگذارد.

بیشتر بخوانید:   چطور هدف گذاری کنیم که دستاورد بیشتری داشته باشیم

به صحبت‌های مشتری گوش دهید

ویرجین مجموعه بزرگی از شرکت‌های مختلف است که هر کدام حوزه فعالیت متفاوتی دارند، با این حال برانسون باور دارد که چیزی که موفقیت آنها را تضمین می‌کند، مشتریان آنها هستند. او در تمام شبکه‌های اجتماعی شرکت‌ها عضو است و فعالیت‌های مشتریانشان را با دقت برسی می‌کند. برانسون می‌گوید بسیار مهم است که مشتری بداند شما حرف او را می‌شنوید و به آن اهمیت می‌دهید. من برخی روزها شخصا به پیام‌ها پاسخ می‌دهم و خودم را معرفی می‌کنم. مشتریانی که با من صحبت می‌کنند تبدیل به وفاداران به برند ویرجین می‌شوند چون می‌دانند برای ما مهم هستند.

رازهای موفقیت کارآفرینان از نظر ریچارد برانسون

تغییر را با آغوش باز بپذیرید

در دنیای کارآفرینی تغییرپذیر بودن یک اصل بسیار مهم است. اگر شما یکدنده بمانید و تغییرات را پس بزنید هرگز نمی‌توانی پیشرفت کنید و حتی بدتر هرچیزی که دارید را از دست می‌دهید. پس تغییرات را با روی باز بپذیرید و آنها را براساس رسالت شرکت و هدفتان اجرا کنید. برانسون در ویرجین رکورد که در زمینه موسیقی فعالیت می‌کند تغییرات زیاد و بنیادی داشته که هر کدام از‌آنها موفقیت او را چند برابر کرد.

شبکه‌سازی را جدی بگیرید

یک کارآفرین هرچقدر هم ایده و پشتکار خوبی داشته باشد بدون تیم و شبکه ارتباطاتش تقریبا یک تلاش بیهوده است. اطرافتان را از افرادی که در حوزه‌های خود موفقند و با شما صادق هستند پر کنید. یادتان باشد که دوستان شما شخصیت شما را تغییر می‌دهند. شبکه‌سازی کنید و از ارتباطاتتان به عنان تبلیغات بدون هزینه استفاده کنید. در جمع‌های مختلف حاضر شوید و با همه با خوشرویی صحبت کنید.

بیشتر بخوانید:   مسیر تحقق ایده های کارآفرینی چیست؟

تمرکزتان را از موانع بردارید

هر کاری که شروع کنید سرشار از موانع مختلف است. حتی اگر ساده‌ترین کار دنیا هم باشد. مسئله‌ای که کارآفرینان بزرگ با آن مواجه می‌شوند، موانع شخصی علاوه‌بر موانع کاری است. همه ما عادت‌ها و ویژگی‌های منفی داریم. آنچه که باعث موفقیت برخی کارآفرینان می‌شود این است که آنها ایرادات خودشان را می‌بینند و آنها می‌پذیرند اما به جای تمرکز روی نکات منفی، سعی می‌کنند از آنها نکات مثبت پیدا کنند و روی نقاط قوتشان تمرکز کنند.

من دچار بیماری به نام خوانش‌پریشی دارم و در خواندن و درک مطلب مشکل دارم و معمولا کسی همیشه باید متن‌ها را شمرده برای من بخواند. شاید این موضوع از نظر شما یک منع بزرگ باشد اما من از آن استفاده کردم و برای کلمات و مطالب مهمی که باید از متن یاد بگیرم، کلمات ساده‌ای انتخاب کردم که درک موضوع را برایم راحتتر کند. همین موضوع ساده صحبت کردنم باعث شده تا با افراد زیادی صحبت کنم و قراردادهای خوبی ببندم.