برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

از بین بردن استرس و فشارهای روزانه با استفاده از کلمات

از بین بردن استرس همیشه نقش مهمی در موفقیت افراد داشته است. گاهی آنقدر فشار در یک روز زیاد می‌شود که حتی روی رفتارهای روزمره‌مان هم تاثیر می‌گذارد.

در مطلب چطور از دیگران استرس نگیریم اشاره کردیم که استرس مانند سرما خوردگی واگیردار است، در واقع بودن در بین افرادی که استرس دارند یا فشار کاری بالایی دارند ناخودآگاه روی شما هم تاثیر خواهد گذاشت. به تازگی محققین متوجه شدند که کلمات هم روی اعتمادبه‌نفس و از بین بردن استرس نقش مهمی دارند. به گفته دانشمندان اعصاب و محققان ارتباط مغز، کلمات می‌توانند به ما آسیب بزنند. طی این تحقیقات متوجه شدند که مغز با شنیدن کلمات منفی، ماده‌ای شیمیایی تولید می‌کند که باعث استرس و کمبود اعتماد به نفس می‌شود و بخش منطقی و استدلال ذهن را مختل می‌کند.

با سبکتو همراه باشید تا با از بین بردن استرس و فشارهای روزانه با استفاده از کلمات آشنا شویم:

تقصیر کیست؟

فیلم‌های ترسناک را یادتان هست؟از لحظه‌ای همه چیز ترسناک می‌شد که پرستار بچه متوجه می‌شود قاتل از داخل خانه با او تماس می‌گیرد. در مورد ما هم دقیقا همین شکل است، بدترین کلماتی که می‌تواند تاثیر منفی روی ما داشته باشد را خودمان به خودمان می‌گوییم.

رابرت والدمن متخصص مغز و اعصاب می‌گوید بخشی از اعتماد به نفس هر کدام از ما بر مبنای کلماتی است که ذهنمان به خودمان می‌گوید. او معتقد است که تعداد کمی از مردم در مورد نحوه صحبت کردن و انتخاب کلماتشان آگاهی دارند. او توضیح می‌دهد که بخش چپ مغز قسمت خوش‌بین است و سعی در حل مساله و تصمیم‌گیری دارد اما سمت راست بخش بدبین است و دائم استرس تولید می‌کند.

بیشتر بخوانید:   احساس استرس می‌کنید؟ با چند راهکار ساده آن را از بین ببرید - قسمت دوم

استرس را از بین ببرید

خبر خوب این است که مغز توانایی تربیت شدن دارد و شما می‌توانید سمت راست مغز را مانند سمت چپ تربیت کنید و آرامش و مثبت بودن را به او بیاموزید.

بیشتر ما نمی‌دانیم که چه طور باید برای از بین بردن استرس اقدام کنیم و ریلکس کنیم. دکتر والدمن برای دوری از استرس روانی و داشتن اعتماد به نفس بالا چهار راهکار ساده و تاثیرگذار پیشنهاد می‌دهد:

از بین بردن استرس و فشارهای روزانه با استفاده از کلمات

۱. به مدت ۶۰ ثانیه در جا بدوید. با این کار استرس و فشارهای ناشی از مشکلات تا حد زیادی رفع شده و آرامش به شما بازمی‌گردد. دکتر والدمن می‌گوید که خودش یک تردمیل در کنار میز کارش دارد و هر زمان که بتواند حتی در مدت‌های کوتاه روی آن می‌دود. به همین دلیل هم است که کارآفرینان موفقی مثل زاکربرگ یا مدیرعامل اینستاگرام هر روز می‌دوند.

۲. چشمانتان را ببندید و گردنتان را به اطراف بچرخانید. این کار را ۶۰ ثانیه ادامه دهید تا از تاثیر آن شگفت زده شوید.

۳. ۱۰ بار خمیازه بکشید، حتی اگر خوابتان می‌آید. برخی از محققین معتقدند که خمیازه کشیدن موجب اکسیژن رسانی به مغز می‌شود.

۴. با نوک انگشتانتان به آرامی دست و بازوی خود را ماساژ دهید.

این ۴ راه حل ساده فعالیت بخش راست مغز را کم کرده و باعث می‌شود تا توجه شما از استرس و مشکلات به سمت تاثیرات آن جلب شود.

برای انرژزی مثبت بیشتر سمت چپ مغز را قوی کنید

وقتی روی قسمت راست مغز کار کردیم و صدای منفی‌گر او را خاموش کردیم، نوبت مثبت بودن است. از خودتان بپرسید با ارزش‌ترین حسی که در درونتان احساس می‌کنید چی چیزی است؟ و بلافاصله و بدون فکر به آن پاسخ دهید، پاسختان را روی یک کاغذ یادداشت بنویسید و در جاییکه زیاد به آن نگاه می‌کنید بچسبانید و هر روز که بیدار می‌شوید به آن فکر کنید.

بیشتر بخوانید:   در سال جدید، با این ۴ تغییر ساده در طرز فکرتان بیشتر به خود برسید!

دکتر والدمن برای از بین بردن استرس با دانشجویان MBA روزانه تنها ۱۰ دقیقه این تمرینات را انجام می‌داد، او می‌گوید در پایان ماه دهم بسیاری از دانشجویانم نه تنها درگیر استرس نبودند بلکه بسیار مثبت‌نگر شده بودند. آنها توانسته بودند که سمت راست مغز خودشان را تربیت کنند.

مغز هم درست مانند عضلات بدن برای پرورش نیاز به تمرینات مداوم و پیوسته دارد. می‌توانید چهار تمرین ساده‌ای را که گفتیم را روی یک کاغذ کوچک یادداشت کنید و روی میزتان بچسبانید تا فراموش نکنید و روزی چندبار آنها را تکرار کنید.

برای از بین بردن استرس و جایگزین کردن آرامش و اعتماد به نفس یادتان باشد که کلمات قدرت جادویی دارند پس هنگام صحبت کردن یا شنیدن حرف‌های دوستانتان هوشیار باشید که می‌تواند روی قسمت راست مغزتان تاثیر منفی داشته باشد.

برداشتی آزاد از fastcompany

دانلود رایگان میکروکتاب استیو جابز