برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

با برند ردبول و مدیر خلاقش بیشتر آشنا شوید

ردبول، یک نوشیدنی انرژی‌زا و پرطرفدار است که همه با آن آشنا هستیم. از دورهمی‌های دوستانه گرفته تا شب بیداری‌های امتحانات این نوشیدنی انرژی‌زا همراه‌مان بوده است. اما این نوشیدنی از کجا آمده و چه طور از همه رقبایش به سرعت سبقت گرفت؟ از مدیرعامل و شیوه خلاقانه بازاریابی‌اش چه می‌دانید؟ با سبکتو همراه باشید:

دیتریش ماتشیتز، ثروتمندترین اتریشی با سرمایه‌ای در حدود ۲۱.۲ میلیارد دلار و ۷۵ سال سن، مدیرعامل و مالک ردبول است. او خیلی به ندرت در رسانه‌ها ظاهر می‌شود و معمولا بیشتر زمانش را صرف ارائه خلاقانه‌تر ردبول می‌کند. اما چند وقت پیش در مصاحبه‌ای با یک روزنامه اتریشی در مورد ورود پناهندگان به اتریش اظهار نارضایتی کرد و گفت به نظر او نظریه ترامپ در مورد پناهجویان درست است. او گفت: “ترامپ آنطور که به نظر می‌آید احمق نیست.”

شیوه‌های تبلیغاتی ردبول و سرمایه‌گذاری‌های دیتریش همیشه معروف بوده است. او یک تیم فرمول یک دارد و اسپانسر فلیکس بومگارتنر است، اولین چتربازی که با سقوط آزاد و بدون هیچ وسیله‌ای، دیوار صوتی را شکست و رکورد مرتفع‌ترین و سریع‌ترین پرش با چتر دنیا را به نام خود ثبت کرد.

ردبول چه طور به وجود آمد؟

دیتریش در دانشگاه وین بازاریابی خواند و بعد از ۱۰ سال از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده است. او بلافاصله بعد از دانشگاه در شرکت بلنداکس که در زمینه آرایشی و بهداشتی فعالیت داشت با عنوان مدیر بازاریابی بین‌المللی مشغول به کار شد. به واسطه شغلش سفرهای بسیاری به سراسر دنیا داشت. در یکی از سفرهایش به تایلند، با یک نوشیدنی شیرین و خوشمزه آشنا شد که احساس کرد خستگی و بی‌حالی او که به دلیل تاخیر در پروازش به وجود آمده بود را تا حد زیادی برطرف کرده است. این نوشیدنی ذهن او را به قدری مشغول کرده بود که با جست‌وجوی فراوان صاحب آن را پیدا کرد. فردی به نام چالیو یوویدیا که یک بازرگان معروف و صاحب کارخانه نوشیدنی انرژی‌زا بود.

بیشتر بخوانید:   نگاهی به زندگی جک دورسی، مدیرعامل میلیاردر توییتر

ماتشیتز جلسات زیادی با او گذاشت و تلاش کرد تا او را متقاعد کند که محصولاتش را در بازار اروپا هم عرضه کند. در نهایت آن دو با هم به توافق رسیدند که هر کدام مبلغ ۵۰۰ هزار دلار برای تاسیس یک شرکت جدید سرمایه‌گذاری کنند. ماتشیتز از بلنداکس استعفا داد و مدیریت شرکت را برعهده گرفت و اولین محصول خود را در سال ۱۹۹۷ در اتریش عرضه کرد که مورد استقبال مردم قرار گرفت. او روشی متفاوت برای بازاریابی و گسترش فروش ردبول در نظر گرفت و با استفاده از بازاریابی چیریکی توانست محصولشان را به آلمان، انگلستان، سراسر مجارستان و در نهایت آمریکا صادر کند.

شخصیت برند

ماتشیتز همچون یک بازاریاب و مدیر حرفه ای شخصیتی برای برندشان تعریف کرده بود و تمام تصمیمات تبلیغات را برهمین اساس می‌گرفت. ردبول قرار بود یادآور هیجان و شادی‌های دوستانه باشد. بر همین اساس تصمیم به برگزاری مسابقاتی هیجان‌انگیز گرفتند که یکی از آنها “Flugtag Day” بود که افراد با ماشین‌های پرنده دست‌ساز خودشان با هم رقابت می‌کردند. این مسابقه به سرعت پر طرفدار شد و به همان سرعت ردبول را معروف کرد. در این زمان ماتشیتز تصمیم گرفت تا رسمیت بیشتری به برندش بدهد و بر همین اساس در سال ۲۰۰۴ یک تیم فرمول یک (یکی از پرهیجان‌ترین ورزش‌های دنیا) را خریداری کرد و سباستین فِتل را به عنوان راننده خود وارد تیم کرد. موفقیت‌های فتل و تیم ردبول باعث شد تا این نوشیدنی انرژی‌زا در کل دنیا پرطرفدار شود.

مدیرعامل میلیاردر

هرچه ردبول معروفتر می‌شد، به ثروت ماتشیتز هم افزوده‌تر می‌شد. او یک پارکینگ بسیار بزرگ برای نگهداری از هلی‌کوپتر و هواپیما و ماشین مسابقه‌ای دارد که در حومه شهر سالزبورگ است و چند رستوران بسیار بزرگ و پرطرفدار هم در آن ساخته است. همچنین او صاحب یک مجموعه اقامتی بسیار بزرگ در فیجی است که 25 ویلا دارد و هر کدام از ویلاها یک استخر اختصاصی دارند. هزینه اقامت در یکی از این ویلاها برای هر شب از ۱۰هزار دلار شروع می‌شود.

بیشتر بخوانید:   نکته‌هایی که برای راه‌اندازی کار خانگی باید بدانید

افراد بسیاری معتقدند که شیوه بازاریابی ماتشیتز است که باعث شده تا ردبول به شهرت جهانی برسد.

اکثر افراد ردبول را یک نوشیدنی بسیار با کیفیت، هیجان انگیز و شاد می دانند که نشان از قدرت بازاریابی این شرکت دارد.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”http://www.businessinsider.com/red-bull-ceo-is-starting-a-news-site-2017-5″ style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]businessinsider[/stag_button]