برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

اگر واقع‌گرا نباشید، هرگز رشد نخواهید کرد

واقع‌گرا بودن یکی از ویژگی‌هایی است که به راحتی می‌تواند نادیده گرفته شود، حتی گاهی بدون آنکه متوجه باشیم. زمان‌های زیادی در زندگی همه ما بوده که به خاطر واقع‌گرا نبودن ضررهای سنگینی را متحمل شده‌ایم. گاهی خوشحالی زود هنگام و ندیدن حقایق پیشرفت شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

رزمنده‌های پیروز ابتدا برنده می‌شوند و سپس به میدان جنگ می‌روند؛ اما رزمنده‌های شکست‌خورده ابتدا به میدان جنگ می‌روند و آنجا به دنبال پیروزی می‌گردند.

سون تزو، نویسنده کتاب باستانی «هنر رزم»

در این میکرومقاله از سبکتو، با عادت واقع‌گرا بودن آشنا می‌شویم و رمز «ثابت‌قدمی» را پیدا خواهیم کرد. دیگر جوری پیش می‌روید که تا قبل از این تصورش را هم نمی‌کردید.

در جستجوی حقیقت

حقیقت این است که بیشتر افراد دچار عدم واقع‌گرا یی و شادی زودهنگام هستند. جوکو ویلینک در یکی از کتاب‌های کودکش، یک داستان ساده‌ تعریف می‌کند:

پسر کوچکی بود که نمی‌توانست شنا کند، گروهی از بچه‌های قلدر او را اذیت می‌کنند و او هنوز جدول ضرب را هم یاد نگرفته است. یک روز عمویش که عضو نیروی دریایی است به کمک او می‌آید تا به او یاد دهد تغییر کند و بهتر شود. …

این داستان هم برای کودکان و هم بزرگسالان پیام‌های زیادی دارد. در قسمتی از داستان، پسر ۴نوع شنا را یاد می‌گیرد، او به شدت هیجان‌زده می‌شود و از خوشحالی شروع به بالا و پایین پریدن می‌کند، چون حالا نه تنها می‌تواند شنا کند بلکه ۴نوع شنا را هم باهم یاد گرفته است، اما عمویش چندان هیجان‌زده نیست؛ چرا که او می‌داند هنوز کار تمام نشده. هدف ۱۰ شنا بوده. پس باید واقع‌گرا بود و متوجه آن باشی که جای خوشحالی زود هنگام نیست.

بیشتر بخوانید:   چگونه شنونده خوبی باشیم و ارتباطات موثر بسازیم -قسمت اول

تا کار تمام نشده، شادی نکنید

اولین قدم فاصله گرفتن از تله، تشخیص محل تله است.

فرانک هربرت، علمی‌تخیلی‌نویس آمریکایی

بیشتر مردم وقتی اتفاق خوبی برایشان می‌افتد، دچار سرخوشی می‌شوند. به نوعی از فشار و سختی رها شده و آرام می‌گیرند. و برای بیشتر آنان، تمایل به شادی زودهنگام و در نظر نگرفتن حقیقت، تبدیل به یک عادت شده است.

پیام جوکو ویلینک که در بخش قبل گفتیم، بسیار قوی است: تا کار تمام نشده، واقع‌گرا باشید و الکی شادی نکنید.

موفقیت‌های کوچک در مسیرتان خیلی خوب هستند، اما پیروزی در نبرد اصلی مهم‌تر است. اجازه ندهید پیروزی‌های کوچک حواس شما را از ادامه مسیر و رسیدن به پیروزی بزرگ پرت کنند. وقتی پسرک داستان ویلینک موفق به آموختن ۴ نوع شنا می‌شود و از خوشحالی در جای خود بند نمی‌شود، عمویش با خونسردی تحسینش می‌کند و او را به ادامه تلاش تشویق می‌کند.

واقع‌گرا نبودن می‌تواند احتمال موفقیت نهایی شما را تا حد زیادی پایین آورد. به خاطر دستاوردهای کوچک لحظه‌ای، خواسته‌های واقعی خود را فراموش نکنید.

اگر واقع‌گرا نباشید، هرگز رشد نخواهید کرد

نقض قوانین

هنر عاقل بودن، یعنی یاد گرفتن هنر نادیده گرفتن.

ویلیام جیمز، فیلسوف آمریکایی

بیشتر مردم اهل کار، به اندازه‌ای که به نظر می‌رسد، ثابت‌قدمی نیستند. پس اولین نشانه‌های پیروزی برای آنان کافیست تا بیخیال ادامه مسیر شوند. و این بزرگترین اشتباه است.

گاهی شادی زودهنگام باعث می‌شود از کاری که در عمل باید انجام دهید، پرهیز کنید. گاهی باعث می‌شود مجبور به دوباره‌ کاری شوید. و از طرفی اگر این ذوق‌زدگی باعث شود ثابت‌قدم نباشید، اصلا نمی‌توانید به سرعت پیشرفت کنید.

بیشتر بخوانید:   ۳۰ کاری که باید قبل از سی سالگی انجام دهید (قسمت دوم)

جایزه را بفروشید

شکارچی مقصر نیست، شما حواستان به اندازه کافی به تله‌ها نبوده است.

اسکورل، علمی‌تحیلی‌نویس آمریکایی

داستانی در مورد یک جنگجوی باستانی اسپارتایی هست که می‌گوید: روزی او برنده مسابقات مهمی به ارزش المپیک امروزی شده است. او برای این برد، جایزه با ارزشی دریافت کرد. جایزه‌ای بی‌نظیر که با طلا و جواهرات تزئین شده بود. جنگجو با افتخار جایزه را دریافت می‌کند اما فردای آن روز، جایزه را می‌فروشد و به تمرین ادامه می‌دهد. آن جایزه، نماد ارزش‌گذاری بقیه بر پیروزی جنگجوی قصه بود. اما جنگجو، بر معیار درونی خود از موفقیت تمرکز داشت.

بنابراین اجازه ندهید هیچ شادی زودهنگامی، معیار درونی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

هرگاه کسی شما را برای موفقیت کوچکی که به دست آوردید، تحسین کرد، برخورد عموی داستان ویلینک را به یاد آورید و به مسیر خود ادامه دهید.

ثابت‌قدمی تنها مهارتیست که اهمیت دارد

ثابت‌قدمی از شدت کار مهم‌تر است.

کریستوفر سامر، نویسنده کتاب‌های ورزشی

ثابت‌قدمی به بی‌نقص شدن می‌انجامد. عادت به واقع‌گرا نبودن و داشتن شادی زودهنگام سرعت‌تان را می‌گیرد. آن را حذف کنید و راحت‌تر پیش روید. وقتی کار تمام شد، شادی کنید. هدف شادی نیست، هدف موفقیت است.