برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

سوال‌هایی که برای داشتن زندگی بهتر باید از خودتان بپرسید

زندگی بهتر هدفی است که همه ما برای آن تلاش می‌کنیم. بیشتر تلاش‌ها و کارهایی که در طول روز انجام می‌دهیم هم در راستای همین هدف است. البته تعریف هر کدام از ما از زندگی بهتر متفاوت است چون هر کدام زندگی را با دیدگاه مخصوص به خودمان می‌بینیم اما برای رسیدن به زندگی بهتر راه‌های مشترکی وجود دارد.

یکی از راه‌های مشترک کنجکاوی و پرسیدن سوال است. در این میکرومقاله از سبکتو در مورد سوال‌هایی صحبت می‌کنیم که با پرسیدن آنها از خودتان می‌توانید به زندگی بهتری که می‌خواهید برسید:

کنجکاو بمانید

همه ما در کودکی افرادی به شدت کنجکاو هستیم و در مورد هر چیزی که ببینیم سوال می‌پرسیم و با کنجکاوی آن را بررسی می‌کنیم. اما هر چه سن‌مان بیشتر می‌شود، بیشتر این کنجکاوی را سرکوب می‌کنیم، تا جایی که کاملا از یاد می‌بریم. برخی از محققین باور دارند که حفظ کردن مطالب درسی یکی از علت‌های مهم از بین بردن کنجکاوی است.

اما حالا که تصمیم گرفتیم زندگی بهتری داشته بشیم، باید سعی کنیم تا کنجکاوی‌مان را پیدا کنیم و دوباره آن را برانگیزیم. وقتی به پرسیدن عادت کنیم و آن را وارد زندگی‌مان کنیم، می‌توانیم فرصت‌های جدیدی برای خودمان خلق کنیم و قدرتی بدست آوریم تا زندگی‌ شخصی و حرفه‌ای‌مان را آنطور که می‌خواهیم متحول کنیم.

اصلا چرا باید سوال بپرسیم؟

زمانی که اکثر مردم وارد دانشگاه و فضای کار می‌شوند، دیگر توانایی پرسیدن سوال‌های خوب را از دست داده‌اند. آن هم درست زمانی که بیشتر از همیشه به آن نیاز دارند.

این محیط‌ها، اهمیت پرسیدن سوال درست را به خوبی نشان می‌دهند. سوال پرسیدن ما را مجاب می‌کند تا شکاف‌های دانسته‌ها یا روش‌هایمان را پر کنیم. با جستجوی جواب‌ها، خلاقیت خود را شکوفا می‌کنیم و به ایده‌های جدیدی می‌رسیم.

بیشتر بخوانید:   چگونه یک روتین صبحگاهی بسازیم و از آن لذت ببریم

جستجوی همین مفاهیم و پاسخ‌ها، به بزرگ‌ترین نوآوری‌های تاریخ و عصر حاضر رسیده است.

سوال‌هایی زیباتر

چه سوال‌هایی باید بپرسیم؟

با بازگشت به طرز فکر کودکانه شروع کنید! هرجا توانستید بپرسید: «چرا؟». «چرا» گفتن پایه و اساس رسیدن به ریشه مسائل پیچیده و گذر از محدودیت‌های میزان درک‌مان است.

با اضافه کردن «چرا این طور نباشد که…» شروع می‌کنید به چالش کشیدن فرض‌های اولیه کارها و اتفاق‌ها. از اینجاست که سوال‌های «چرا که نه؟» شما را در مسیر حل مساله قرار می‌دهد.

سوال‌های «چه می‌شود اگر…» راه‌حل‌هایی را پیش‌روی شما قرار می‌دهند که خارج از الگوی رایج هستند. یا به عبارتی فرصت‌هایی پدید می‌آورند که ایده‌های قدیمی را به راه‌کارهایی مناسب تبدیل کنید. جواب‌های «چه می‌شود اگر…» شاید به بن‌بست هم برسند اما از طرفی ممکن است به همان طرز فکر نوآورانه‌ای که برای موفقیت به آن نیاز دارید، برسند.

به محض اینکه با جواب همین سوال‌ها، ایده‌ای که می‌خواهید دنبال کنید را پیدا کردید، نوبت مرحله بعد است. با پرسیدن: «چطور؟»

همین ۴ سوال:

  • چرا؟
  • چرا که نه؟
  • چه میشد اگر؟
  • چطور؟

سوال‌هایی هستند که برای داشتن زندگی بهتر باید از خودتان در مورد مسائل مختلف بپرسید.

زندگی بهتر در واقعیت

با وارد کردن چنین سوال‌هایی در زندگی خود، شادتر و هدفمندتر و روز به روز موفق‌تر می‌شوید. ما به راحتی از مسیر دنبال کردن هدفی خاص دور می‌شویم و علت دنبال کردن آن را فراموش می‌کنیم. اما با مدام پرسیدن از خودمان که چرا وارد مسیر خاصی شده‌ایم، می‌توانیم هدفی روراست برای اقدامات خود مشخص کنیم و معنای واقعی زندگی‌مان را پیدا کنیم. از طرفی جلوی کورکورانه دنبال کردن دیگران، فقط به خاطر همرنگ جامعه بودن را می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:   ۵ راهکار برای بیشتر دوست داشتن خودمان

پرسیدن سوال‌هایی درست، بهترین راه برای رسیدن به پاسخ‌های زندگی است. چرا که تنها با سوال‌های درست، می‌توانیم مشکل واقعی را تشخیص دهیم و به بهترین راه‌حل‌ها برسیم.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://www.blinkist.com/magazine/posts/transform-life-2018-asking-beautiful-questions” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]Blinkist[/stag_button]