برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

قانون پارتو قانونی که می‌تواند بهره‌وری زندگی‌تان را افزایش دهد

قانون پارتو یکی از آن دسته قوانینی است که در زندگی روزمره کاربردهای زیادی می‌تواند داشته باشد. این قانون که به قانون ۲۰/۸۰ هم معروف است می‌تواند بهره‌وری شما در کارها را به حد چشمگیری افزایش دهد. به زبان ساده، شما با استفاده از این قانون می‌توانید در زمان کمتر، بیشترین نتیجه را بگیرید. به همین خاطر در این میکرومقاله از سبکتو می‌خواهیم این قانون را بیشتر بشناسیم.

قانون پارتو

در سال ۱۹۰۶ اقتصاد‌دانی ایتالیایی به نام ویلفردو پارتو زندگی می‌کرد که روزی متوجه شد هر سال تنها ۲۰٪ از غلاف‌های نخودفرنگی باغچه‌اش ۸۰٪ محصول سالانه را تولید می‌کنند. این موضوع او را به این فکر انداخت که این مدل را در مقیاسی بزرگتر و در اقتصاد پیاده‌سازی کند. او با قطعیت متوجه شد که در بسیاری از صنایع، جوامع و حتی شرکت‌ها ۸۰٪ تولید تنها با انجام ۲۰٪ فعالیت‌ها انجام می‌شود. این واقعیت با عنوان قانون پارتو یا اصل ۲۰/۸۰ شناخته می‌شود.

قانون پارتو می‌گوید ۸۰٪ خروجی یا نتایج، تنها با انجام ۲۰٪ فعالیت‌ها بدست می‌آیند.

کسب‌وکارها معمولا به این نتیجه می‌رسند که تقریبا ۸۰٪ محصولاتشان توسط ۲۰٪ از مشتریان خریداری می‌شود. آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که تنها ۲۰٪ از نمایندگی‌های فروش‌شان ۸۰٪ از کل فروش شرکت را انجام می‌دهند. همچنین دریافته‌اند که تنها ۲۰٪ از پولی که خرج می‌کنند، ۸۰٪ از کل هزینه‌هایشان را دربر می‌گیرد.
اگر بخواهیم این اصل را به زبان مدیران بیان کنیم باید بگوییم آن‌ها متوجه شده‌اند که ۲۰٪ از زمانی که صرف می‌کنند منجر به ۸۰٪ کارایی‌شان می‌شود و تنها ۲۰٪ از کارمندان‌شان ۸۰٪ ارزش خلق شده برای شرکت را ایجاد می‌کنند.
این مثال‌ها تمامی ندارند و می‌توان موارد بسیار زیادی را بیان کرد. البته هیچ کس دقیقا به این درصد‌های ۸۰ و ۲۰ نرسیده است اما به طور تقریبی می‌توان گفت که نسبت ۱ به ۴ در بیشتر موارد ثابت است. حالا اینکه این نسبت واقعا ۷۶ به ۲۴ یا ۸۳ به ۱۷ باشد چندان مهم نیست.

بیشتر بخوانید:   چرا باید برای سال ۹۸ برنامه بریزید، نه ۹۷؟ قسمت دوم

چگونه استراتژی ۲۰/۸۰ را در زندگی به‌کار ببرید

امروزه از قانون پارتو به شکل گسترده‌ای در کسب‌وکارها استفاده می‌شود تا تا میزان بهره‌وری و کارآیی شرکت‌ها افزایش پیدا کند، همچنین به عنوان روشی مهم در اکثر دوره‌های آموزشی تدریس می‌شود. اما افراد کمی هستند که اصل ۲۰/۸۰ را در زندگی روزانه‌شان هم به ‌کار بگیرند. برای مثال تا به حا فکر کردید:
۲۰٪ از زمان‌تان که ۸۰٪ خوشبختی را برایتان به همراه می‌آورد را چگونه صرف می‌کنید؟
۲۰٪ افرادی که باعث ایجاد ۸۰٪ خوشحالی‌تان می‌شوند چه کسانی هستند؟
۲۰٪ از لباس‌هایی که ۸۰٪ مواقع می‌پوشید کدام لباس‌ها هستند؟
۲۰٪ غذایی که در ۸۰٪ موارد می‌خورید کدام غذاها هستند؟
به این سوالات پاسخ دهید تا کیفیت زندگی‌تان را افزایش دهید. مثلا ممکن است متوجه شوید افرادی که ۸۰٪ از زمان‌تان را با آنها سپری می‌کنید تنها ۲۰٪ در خوشحالی شما سهم دارند. پس باید با افراد جدیدی آشنا شوید. یا می‌بینید تنها ۲۰٪ از لباس‌هایتان را در ۸۰٪ مواقع می‌پوشید، پس آن ۸۰٪ باقی‌مانده را می‌توانید بفروشید یا اهدا کنید.

قانون پارتو قانونی که می‌تواند بهره‌وری زندگی‌تان را افزایش دهد
مارک منسون، روانشناس و نویسنده آمریکایی می‌گوید: اولین باری که سعی کردم اصل ۲۰/۸۰ را در زندگی روزانه‌ام اجرا کردم، ناگهان نکات جالبی برایم آشکار شد. مثلا:
۱. تعداد کمی از سرگرمی‌هایم (برنامه‌های تلوزیونی و بازی‌های ویدیویی) که ۸۰٪ از زمانم را پر می‌کردند، تنها ۲۰٪ از خوشحالی‌ام را تامین می‌کردند.
۲. همراهی با آن دسته از دوستانم که ۸۰٪ از زمانم را با آن‌ها سپری می‌کردم لذت کمی برایم به همراه می‌آورد (در نتیجه لذت چندانی از روابط اجتماعی‌ام نمی‌بردم).
۳. ۸۰٪ از چیزهایی که پولم را صرف خریدشان می‌کردم کاربردی برایم نداشتند یا مناسب سبک زندگی‌ام نبودند.
پی بردن به این موارد باعث شد که تغییرات زیادی در انتخاب‌ها و سبک زندگی‌ام ایجاد کنم. بین بازی‌های ویدیویی و تلوزیون یکی را انتخاب می‌کردم. تلاش کردم دوستان دیگری پیدا کنم و وقتم را با آن‌ها بگذرانم و توجه بیشتری به شیوه خرج کردن پول‌هایم داشته باشم.
از این قانون برای داشتن تاثیر بیشتردر کارتان هم می‌توانید استفاده کنید. چه فعالیت‌هایی در محیط کارتان وجود دارد که ۸۰٪ زمان‌تان را به آنها اختصاص می‌دهید اما فقط ۲۰٪ نتایج به آن‌ها بستگی دارد مثل چک کردن مداوم ایمیل‌ها، ثبت کردن یادداشت‌ها یا صرف زمان زیاد برای گرفتن تصمیمات ابتدایی و بی‌اهمیت. ۲۰٪ فعالیت‌هایی که ۸۰٪ اعتبارتان را نزد تیم یا رئیس‌تان تامین می‌کند کدام فعالیت‌ها هستند؟
شما می‌توانید اصل ۲۰/۸۰ را در زندگی عاطفی و روابط‌ عاشقانه‌تان هم به ‌کار بگیرید. ۲۰٪ از رفتاری که باعث بروز ۸۰٪ مشکلات در روابط‌تان می‌شود کدام هستند؟ ۲۰٪ مکالماتی که باعث ایجاد ۸۰٪ صمیمیت با شریک‌ زندگی‌تان می‌شود چه هستند؟
اینها سوالات بسیار مهمی هستند که ما هرگز در زندگی به آنها فکر نمی‌کنیم.
البته نباید انتظار داشت که در همه جنبه‌های زندگی و همه کارهایی که انجام می‌دهیم راهی برای افزایش اثربخشی وجود داشته باشد. اما وقتی مسئولیت کامل آنها را برعهده بگیریم می‌توانیم راهی برای بهبود آن‌ها پیدا کنیم. تنها باید به این فکر کنید که براساس قانون پارتو چه تغییراتی می‌توانید در زندگی‌تان ایجاد کنید.  کمی زمان بگذارید و به این قانون فکر کنید، حتی افکارتان را روی کاغذ بنویسید. احتمالا از چیزهایی که به ذهن‌تان می‌رسد که می‌توانید براساس اصل ۲۰/۸۰ آن‌ها را بهبود ببخشید شگفت‌زده خواهید شد.

بیشتر بخوانید:   چرا دیجی کالا وارد حوزه خودرو شد؟