برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

۶ نکته از والدین بیل گیتس که او را ثروتمند و موفق کرد

بیل گیتس را همه ما می‌شناسیم خالق ویندوز و موسس یکی از بزرگترین شرکت های دنیا یعنی ماکروسافت! اما همیشه برای خود من سوال بود که چه آموزه هایی در زندگی، باعث موفقیت او بوده است! در این مقاله به ۶ آموزشی که بیل گیتس توسط والدین خود فرا گرفته می‌پردازیم همان طور که در مقاله ۴۰ قاعده شمس تبریزی گفتیم هیچ وقت برای شروع دیر نیست امیدوارم این قواعد را در زندگی به کار ببرید و در تربیت فرزندانتان هم از آنها استفاده کنید:

۱.پدر بیل گیتس :علاقه داشتن به کاری عالیست! اما نباید شما را از تعهدهایتان  به خانواده دور کند

بیل گیتس عاشق کتاب خواندن بود و با اینکه خانواده او از این موضوع اطلاع داشتند نمی‌گذاشتن او سر شام کتاب بخواند.

شاید بگویید جلوگیری از بچه ها کار سختی است و موجب دوری آنها از محیط خانواده می‌شود. همیشه بحث “نسل شما با ما فرق داره” بین والدین و بچه‌ها وجود داشته و گاهی دوری از محیط خانواده امکان تجربه های ناخوشایند مانند مواد مخدر و.. را برای آنها به وجود می‌آورد.اما والدین هوشمند سعی می‌کنند با روش های تربیتی نوین علاوه بر داشتن چارچوب منطقی اعضای خانواده را هم نزدیک به هم نگه دارند. سعی کنید با کودکان خود دوست و رفیق باشید. البته یادتان باشد خودمان هم باید به تعهدات خانوداه پایبند باشیم این تعهدات فقط برای بچه ها نیست آنها از ما یاد می‌گیرند.

۲. می‌خواهید یک تغییر بزرگ ایجاد کنید؟ خودتان را نشان دهید!

در کتاب Show Up for Life گفته شده اگر می‌خواهی دنیا را جای بهتری کنی از قدم های کوچک شروع کن! اول باید دیگران تو را ببینند و بشناسند پس اگر جایی مردم به تو نیاز دارند خودت را به آنها برسان مثلا اگر یک گروه خیریه در حال جمع آوری کمک مالی است به آنها بپیوند، اگر مدرسه‌ای به دنبال داوطلب است به آنها کمک کن.

بیشتر بخوانید:   ۸ روش افراد موفق برای مدیریت کارها

خیلی از ما فکر می‌کنیم که باید یک کار خیلی بزرگ را همان اول انجام دهیم اما این فکر بسیار اشتباه است، بیل گیتس هم از قدم های کوچک شروع کرد و الان بزرگترین خیر دنیا است! او از ابتدا موسسه خیریه خود را راه انداخت؟ نه! او از کارهای کوچک شروع کرد و همزمان با راه اندازی ماکروسافت که خود آن هم با قدم های کوچک اما سریع آغاز شده بود، در گروه های خیریه کوچک حاضر می‌شد. پس اگر می‌خواهید فرد تاثیر گذاری شوید در کنار کارهای روزمره خود سعی کنید کمک کنید! در گروه های جمع‌آوری زباله از طبیعت شرکت کنید! به همسایه خود در جابه جایی وسایل یاری برسانید یا هر کار دیگری که به ذهنتان می‌رسد.

۶ نکته از والدین بیل گیتس که او را ثروتمند و موفق کرد

۳.کنجکاو و جسور باشید. از شکست نترسید بلکه از آنها درس بگیرید

دبیرستان بیل گیتس برای معلمین یک مودم خریده بود که به دنیایی مثل اینترنت امروزه، اما خیلی محدود و کوچکتر متصل می‌شد. معلم ها که چیز زیادی از آن نفهمیده بودند و به دانش آموزان هم چیزی در مورد آن یاد نمی دادند برای همین یک گوشه افتاده بود! اما همین مودم جرقه آشنایی بیل گیتس با دنیای کامپیوتر ها بود!

اشتباهات چه از طرف خودمان باشد یا دیگران باید فرصتی برای یادگیری باشد تاسف از شکست یک اشتباه بزرگ است. آن را فرصتی برای یادگیری موضوعات جدید کنیم. و یادمان باشد فرایند یادگیری افراد موفق یک مسیر طولانی و بدون وقفه است. فکر نکنید حالا که بر این موضوع مسلط هستیم دیگر نیاز به یادگیری نداریم. سعی کنید همیشه کنجکاو باشید و در حال یادگیری موضوعات جدید.

بیشتر بخوانید:   ۵ رفتار اشتباه که با خودمان داریم و باید از آنها اجتناب کنیم

۴. موضوعاتی که خودمان با تمرین یاد می‌گیریم خیلی بیشتر و شاید مفید تر از یادگیری آکادمی و آموزشگاهی است.

بیل گیتس وقتی دبیرستان بود مدرسه را برای مدتی ترک کرد تا در نیروگاه برقی برنامه نویسی انجام دهد. جالب بود! پدر و مدیر مدرسه اعتقاد داشتند که تمرین و یادگیری عملی برای او خیلی مفید است.

می‌دانیم که در دنیای امروز یادگیری آکادمیک مهم است اما هیچ وقت نباید یادگیری های عملی و خارج از مدرسه و دانشگاه را فراموش کنیم شک نکنید اثر آنها اگر بیشتر نباشد کمتر از دانشگاه نیست.

۵. سراغ کارهایی بروید که فکر می‌کنید در آنها استعداد ندارید

بیل گیتس علاقه‌ای به ورزش نداشت و شاید هم فکر می‌کرد در آن استعدادی ندارد اما پدر و مادرش او را تشویق به شرکت در فعالیت های ورزشی مانند شنا و فوتبال  می‌کردند.

بیل گیتس خود می‌گوید من از کارهایی که علاقه‌ای به آن نداشتم مانند رهبری و مدیریت و ورزش دوری می‌کردم اما الان می‌فهمم با رفتن به سمت یادگیری آنها چقدر چیزهای جدید و مفید یاد گرفتم.

حتما الان در گوشه ذهن شما هم کارهایی است که فکر می‌کنید اگر سراغ آن بروید شکست می‌خورید. اما رفتن سراغ آنها برای شما ضروری است. از چیزی نترسید دو حالت بیشتر رخ نمی دهد یا شما آن را سخت یا آسان یاد می‌گیرید و تبدیل به یک سرگرمی برای شما می‌شود یا در آن شکست می‌خورید و این شکست کلی درس دیگر به شما می‌آموزد.

۶.هر که بام‌ اش بیش برف و مسئولیتش بیشتر!

همه ما برای رسیدن به موفقیت تلاش های بسیاری می‌کنیم و مطمئنا به آن می‌رسیم اما باید بپذیریم خیلی اتفاق ها در این مسیر امکان داشت رخ دهد که ما را از رسیدن به قله باز دارد پس دستی نامرئی حامی ما بوده حالا که به قله رسیده‌ایم باید برای بهتر کردن دنیا تلاش کنیم!

بیشتر بخوانید:   ۵ زبان بدن مهم در مصاحبه شغلی

مادر بیل گیتس همیشه سعی کرد در کل اعضای خانواده بخشش و نوع دوستی را یاد دهد. بخشنده بودن جزو صفات یک کارآفرین و کسانی است که در مسیر موفقیت هستند این صفات باید از همان ابتدا در ما شکل بگیرید و جز چیزهایی نیستند که پس از موفقیت بتوان آن را یاد گرفت پس از همین الان صفات خوب و بخشندگی را تمرین کنیم و یاد بگیریم.

سعی کنیم ابتدا خودمان را و در آینده فرزندانمان را به کارآفرینان بزرگ تبدیل کنیم.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://www.inc.com/serhat-pala/6-parental-lessons-that-helped-bill-gates-become-a-billionaire.html” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]inc[/stag_button]