برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

بهترین روش مطالعه چیست؟ (نوآ۰۰۶)

بهترین روش مطالعه در هر شرایط می تواند دغدغه شما باشد. فرقی نمی کند برای کنکور درس می خوانید یا امتحانات یا حتی یک کتاب رمان. اگر شرایط مطالعه را بدانید لذت بیشتری از خواندن می برید. اما بهترین روش روش مطالعه چیست؟ و آیا برای همه کاربرد دارد؟ یکی از نشانه های پیشرفت یک جامعه میزان سرانه مطالعه آن است که متاسفانه در ایران به طور میانگین برای هر شخص ۱ دقیقه تخمین زده می شود. سبکتو برای کمک به افزایش مطالعه اقدام به تولید میکروکتاب کرده است تا شما بتوانید در زمان کوتاهی یک کتاب مفید را مطالعه کنید. در این مطلب می خواهیم بهترین روش های مطالعه را با هم بررسی کنیم پس با ما همراه باشید:

محیط مناسب

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در کیفیت مطالعه، محل آن است. فرقی هم ندارد که چه کتابی می خوانید محیط مناسب به شما کمک می کند تا از مطالعه لذت ببرید. جایی را پیدا کنید که نور کافی داشته باشد، نور کم چشمان شما را خسته و در نتیجه مطالعه را رها می کنید. بهتر است که نور طبیعی باشد یا از چندین لامپ مختلف استفاده کنید تا کل فضا روشن باشد نه تنها بخشی از کتاب که مطالعه می کنید.

خلاصه نویسی

بهترین روش مطالعه کتاب های درسی یا کتاب هایی است که لازم است چیزی از آن یادبگیرید خلاصه نویسی است. همه ما بعد از خواندن مطلب همه محتوای آن را به طور کامل به یاد نمی آوریم و بخشی از آن وارد دهن کوتاه مدت ما می شود. بعد از گدشت چند ساعت بخش دیگری از مطالب به دست فراموشی سپرده می شوند و در نهایت چیز مفیدی برایتان باقی نمی ماند. خلاصه نویسی به شما کمک می کند تا چکیده مفید مطالب را همیشه به یاد داشته باشید. به خصوص در مورد کتاب های غیر درسی.

بیشتر بخوانید:   مهراز; ۷ قدم تا عادت‌های موفق از برایان تریسی

کتاب های زیادی وجود دارند که مطالب مفیدی برای زندگی یا کسب و کار در اختیار شما می گذارد که باید همیشه نکات آن را به یاد داشته باشید و بهترین راه برای آن خلاصه نویسی است. می توانید خلاصه این کتاب ها را در یک دفتر بنویسید و نام آن را دفتر راهنمای زندگی بگذارید.

زمان بندی

یکی از مهمترین خصوصیات افراد موفق برنامه ریزی است. فرقی نمی کند چه کاری می خواهند انجام دهند آنها حتی برای کارهای روزمره و تکراری هم برنامه ریزی می کنند. زمان بندی هم یکی از بهترین روش مطالعه است. مهم نیست چه کتابی است، حتی اگر یک رمان جذاب می خوانید برای مطالعه تان برنامه داشته باشید. مثلا می توانید برای هر ۵۰ دقیقه مطالعه ۱۵ دقیقه استراحت در نظر بگیرید. یا اگر یک کتاب سنگین می خوانید آن را به فصل های مختلف دسته بندی کنید و هر روز یک فصل را بخوانید.

با این کار علاوه بر اینکه از مطالعه خسته نمی شوید به خصوص در مورد مطالعات دانشگاهی در نهایت با حجم زیادی از مطالب انباشته شده مواجه نمی شوید. و از استرس درس خواند شب امتحانی هم دور می مانید.

روش مطالعه

در مطلب چه طور شب امتحانی درس بخوانیم اشاره کردیم که همه افراد یک شیوه مطالعه دارند و برای اینکه مطالعه بهتری داشته باشید باید آن را پیدا کنید. این روش مطالعه برگرفته از رفتار و عادت های شماست که در ناخودآگاه شما نهادینه شده است. مثلا برخی باید حتما در کتاب خانه درس بخوانند جایی که پر از آدم ولی ساکت است. یا برخی باید حتما در یک اتاق بدون صدا و تنها مطالعه داشته باشند.

بیشتر بخوانید:   کتاب خانه درختی مجموعه داستانی موفق برای کودک و نوجوان

در واقع باید بفهمید که کدام حس شما در هنگام مطالعه بیشترین عملکرد را دارد. حس شنوایی،بینایی یا لامسه؟ این نکته به شما کمک می کند تا در هر شرایطی بهترین روش مطالعه خودتان را بدانید و از مطالعه با کیفیت لذت ببرید. مثلا شما اگر یک مطلب را بلند بخوانید زودتر یاد می گیرید؟ یا اگر در محیط ساکت فقط روی نوشته ها تمرکز کنید؟

پروژه نوآ۰۰۶ به دنبال بهترین روش مطالعه

به نظر شما بهترین روش مطالعه کدام است؟ خوشبختانه جدیدا در این مورد فعالیت های خیلی خوبی در حال اتفاق افتادن است و پادپرس یکی از آنهاست. نوا۰۰۶ یکی از فعالیت های پادپرس است که بهترین روش مطالعه را از طریق مردم می‌خواهد پیدا کند. در واقع یک میزگرد مجازی است که به قول خودشان هرچه که در دل کتاب و کتاب خوانی است را می خواهند مشخص کنند. این فعالیت مثبت توسط شما انجام می شود، یعنی افرادی مثل شما که کتاب دوست دارند و اهل مطالعه هستند نظرات یا سوالاتشان در زمینه کتاب را آنجا مطرح می کنند و از سایرین نظر می گیرند. اگر شما هم پیشنهادی در این زمینه دارید با ما و پادپرس مطرح کنید.