برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چطور شب امتحانی درس بخوانیم

با رسیدن فصل امتحانات، بزرگترین دغدغه افراد به درس خواندن شب امتحانی تغییر کرده است. بهترین روش درس خواندن این است که در طول ترم یا نیمسال، هر روز زمانی کوتاه را به مرور درس‌ها اختصاص دهیم تا در آخر ترم با کلی درس انباشته شده و اطلاعاتی که گویی دفعه اولی است که آنها را می‌بینیم مواجه نشویم. اما حقیقت این است که برای افراد بسیاری این حالت ایده‌آل است و از بعد از دبستان دیگر اجرایش نکرده‌اند. اما چاره چیست؟ با سبکتو همراه باشید تا نکته‌های شب امتحانی درس خواندن را با هم بررسی کنیم:

مدل درس خواندن خودتان را پیدا کنید

قبل از هر کاری مدل درس خواندنتان را پیدا کنید. افراد با توجه به عادت‌ها و رفتارهایشان، بر اساس یک روش خاصی مغزشان آمادگی بیشتری برای دریافت مطالب بیشتر با حجم بالاتر پیدا می‌کند. این حالت را برای خودتان پیدا کنید، چون نه تنها در مواقع شب امتحانی بلکه در تمام زندگی به کارتان می‌آید. برخی افراد در مطالعات گروهی و برخی با صدای بلند درس خواندن، توانایی مغزشان را بیشتر می‌کنند.

در وضعیت غیرراحت قرار بگیرید

بیایید قبول کنیم که روی تخت نشتن یا دراز کشیدن نمی‌تواند راه خوبی برای درس خواندن باشند. پس خودتان را گول نزنید و حالا که به درس خواندن شب امتحانی رسیده‌اید کمی به خودتان سختی دهید. پشت میز بنشینید، کمرتان را صاف نگه دارید و حواستان را از روی گل قالی و تابلوی عکس روی دیوار بردارید و به کتاب یا جزوتان توجه کنید. اگر خسته شدید به جای تغییر وضعیت بلند شوید و کمی قدم بزنید یا یک چای بریزید و دوباره شروع کنید.

بیشتر بخوانید:   تکنیک پومودورو چیست و چطور در مدیرت کارها از آن استفاده کنیم

یک نگاه کلی بیندازید

البته احتمالا این کاری است که در طول مطالعه زیاد انجام می‌دهید. اما قبل از شروع یک نگاه کلی به کتاب بیندازید و با موضوعات کلی کتاب و بخش‌های مختلف آن آشنا شوید و بشناسید. در این نگاه کلی، به هر فصل یا تیتر مهمی که می‌رسید کمی زیر مجموعه آن را بخوانید تا درکی از اینکه در چه مورد صحبت می‌کند به دست آورید یا اگر در کلاس حضور داشتید سعی کنید صحبت‌های استادتان را به یاد آورید.

استرس و ناراحتی را کنار بگذارید

شب امتحانی درس خواندن معمولا همراه با استرس از حجم باقی مانده درس‌ها و گذر زمان است. در برخی افراد این حس تبدیل به احساس ناراحتی نسبت به خود یا سرزنش کردن خودش برای اینکه در طول ترم مطالعه نداشته تبدیل می‌شود. اما چیزی که مهم است این است که هنوز وقت دارید و نباید این زمان را هدر بدهید. پس یک نفس عمیق بکشید و شروع کنید.

از درس لذت ببرید

بالاخره باید قبول کنید که چیزی که می‌خوانید انتخاب شما یا مربوط به انتخابتان است. اگر قرار باشد تمام مدت با عصبانیت یا اخم و غر زدن درس بخوانید کاری از پیش نخواهید برد. پس فکر کنید امتحان ندارید و قرار است این کتاب را بخوانید. سعی کنید کمی مثبت به درس نگاه کنید، بعد متوجه می‌شوید که نکات جالب یا کاربردی زیادی در آن وجود دارد که می‌تواند حتی یک سرگرمی برایتان باشد.

دسته بندی کنید

قرار است چند فصل بخوانید؟ ۱۴ فصل یا ۴ فصل طولانی؟ چقدر وقت دارید؟ بر اساس زمانی که دارید و تعداد فصل‌هایی که باید بخوانید برنامه‌ریزی کنید. اگر فصلی طولانی است یا مطالب سنگین دارد، آن را به دو بخش تقسیم کنید و حتما بین آن استراحت کنید. اهمیت فصل‌ها و مطالب را مشخص کنید و بخش‌های بی‌اهمیت را حذف کنید و تمرکزتان را بر روی قسمت‌های مهم بگذارید. اگر پس از خواندن مطالب مهم همچنان وقت داشتید، سراغ موارد کم اهمیت بروید.

بیشتر بخوانید:   راز درس خواندن چیست و چطور آن را جذاب کنیم؟

نکته برداری کنید

یکی از بهترین روش‌های مطالعه خلاصه نویسی است. اگر برای امتحانتان هنوز فرصت دارید، در پایان هر فصل یا نیم فصل خلاصه‌ای از نکات مهم بنویسید. این خلاصه نویسی معجزه می‌کند. اما اگر به درس خواندن شب امتحانی رسیده‌اید و وقتی برای خلاصه نویسی ندارید، پیشنهاد می‌کنم که یک مداد یا خودکار قرمز بردارید و هر قسمتی که فکر می‌کنید ممکن است مهم باشد را مشخص کنید. صبح روز امتحان، با نگاهی کلی به آنها یک بار درس را مرور می‌کنید.

خوب بخوابید

فرقی نمی‌کند که هنوز درس مورد نظرتان را تمام نکرده‌اید یا بیش از پنج بار دوره کرده‌اید، بدن شما نیاز به خواب دارد. شب قبل از امتحان تا دیر وقت بیدار نمانید، چون وقتی ذهن شما خسته باشد و با قدرت کار نکند فرقی نمی‌کند که تا صبح درس خوانده باشید یا نه! ذهنتان سر امتحان خواب است. یک لیوان شیر گرم بخورید و بدون احساس عذاب وجدان از باقی مانده درس‌ها بخوابید. اگر خیلی نگران هستید می‌توانید صبح کمی زودتر بیدار شوید.

در کل چیزی که باید بدانید این است که این روزها هم می‌گذرند و جز خاطره چیزی برایتان نمی‌گذارند اما خاطره پاس کردن امتحانات خیلی بهتر از خاطرات مشروطی است.