برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

دپرس هستید؟ با این ۵ روش‌ در ۵ دقیقه شاد شوید

دپرس بودن در زندگی امروز تبدیل به احساسی روزمره شده است. همه ما روزهایی داشته‌ایم که ناراحت بودیم و حوصله انجام هیچ کاری را نداشته‌ایم گاهی این حس دپرس بودن دلیلی دارد و گاهی حتی بی‌دلیل است. دپرس بودن روی کار و فعالیت ما اثر منفی می‌گذارد و باید آن را حذف کرده و جایش را به شادی دهیم. در سبکتو می‌خواهیم ۵ کاری که در ۵ دقیقه می‌توانید انجام دهید و طبق تحقیقات ثابت شده که سریعا حال شما را دگرگون می‌کنند معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید:

۱.تحرک و بالا پایین پریدن

دانشمندان دانشگاه‌های مینه سوتا و شیکاگو با بررسی ۱۵۸ مورد مطالعاتی طی سال‌های ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۵ متوجه‌شدند که ایروبیک به خاطر درگیر کردن هم‌زمان ذهن و جسم روی تغییر خلق و خوی افراد و افسردگی‌های خفیف اثرگذار زیادی دارد. البته در محل کار و خانه شاید نشود ورزش‌های ایروبیک را انجام داد اما با بالا و پایین پریدن و ورزش‌های هوازی مثل پروانه، که در دوران مدرسه سر صف انجام می‌دادیم، می‌توانیم در ۵ دقیقه حال و هوایمان را حسابی تغییر دهیم.

۲. به یک دوست یا اعضای خانواده زنگ بزنید

عواطف یکی از عنصر‌های عجیب بشریت است. روابط اجتماعی اثر زیادی روی خلق و خوی و سلامتی ما می‌گذارد. بنابراین باید دوستانی داشته باشیم تا قسمتی از زمان‌مان را در روز با آنها بگذرانیم. هر وقت حس دپرس بودن داشتید، تلفن را بر دارید و به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده زنگ زده و گپی با آنها بزنید. با این کار سطح انرژی، انگیزه و شادی شما به سرعت افزایش پیدا می‌کند. حتی اگر زمان کافی دارید می‌توانید آنها را به قدم زدن یا یک قهوه دعوت کنید.

بیشتر بخوانید:   چگونه در پذیرش فقدان موفق‌تر عمل کنیم؟

دپرس هستید؟ با این ۵ روش‌ در ۵ دقیقه شاد شوید

۳. سه موردی که بابت آنها شکرگزار هستید را بنویسید

راندا برن، که همه او را با کتاب راز می‌شناسند، در کتاب دیگرش به نام “معجزه” به صورت مفصل و با تمرین‌های مخصوص به موضوع شکرگزاری پرداخته و می‌گوید که موفقیت افراد رابطه مستقیمی با میزان شکرگزار بودن آنها دارد. در سال ۲۰۱۲ هم روانشناسان با تحقیق آنلاینی که انجام دادند متوجه شدند وقتی ما چیزی را به دست می‌آوریم حس شادی ناشی از آن ۶ ماه همراه ماست پس چرا با ۵ دقیقه وقت گذاشتن برای یادآوری داشته‌هایی که برای ما مهم هستند و نوشتن آنها حس دپرس بودن را از بین نبریم و شادی را جایگزین نکنیم؟

۴. آینده دلخواه‌تان را تصور کنید

در مسیر رسیدن به اهدافتان خسته شده‌اید و ابر ناامیدی شما را احاطه کرده است؟ در داستان هری پاتر شخصیت‌هایی به نام مرگ‌آوران وجود داشتند که نگهبان زندان مخوف آزکابان بودند آنها به هر فردی که می‌رسیدند شروع به خارج کردن شادی از روح فرد می‌کردند تنها کاری که می‌توانست آنها را شکست دهد، یادآوری خاطره‌ای شادی بود که از آنها قویتر باشد. ما هم می‌توانیم در زمان های ناراحتی با ترسیم آینده دلخواه‌مان که برای آن تلاش می‌کنیم حال و هوای خود را عوض کنیم. بلند شوید برای خودتان چای یا قهوه بریزید و ۵ دقیقه به آینده دوست‌داشتنی‌تان فکر کنید.

۵. برنامه روزانه تعیین کنید

وقتی بی‌حوصله هستید و به دنبال راهی برای خارج شدن از این حالت هستید، می‌توانید ۵ دقیقه به برنامه‌ریزی روزانه بپردازید با این کار، فکر پاکسازی شده و ادامه راه برای آن روشن می‌شود این طوری با انگیزه و شادی بیشتری می‌توانید به کار ادامه دهید زیرا مغز خود را بازتوانی کرده و انرژی بیشتری را برای شما مهیا می‌کند.

بیشتر بخوانید:   اگر می‌خواهید موفق شوید این ۱۳ کار را کنار بگذارید

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://www.psychologytoday.com/blog/confessions-techie/201407/5-ways-make-yourself-happier-in-the-next-5-minutes” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]psychologytoday[/stag_button]