برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

دپرس هستید؟ با این ۵ روش‌ در ۵ دقیقه شاد شوید

دپرس بودن در زندگی امروز تبدیل به حِسی روزمره شده است. همه ما روز هایی را داشته‌ایم که ناراحت بودیم و حوصله انجام هیچ کاری را نداشته‌ایم گاهی این حس دپرس بودن دلیلی دارد و یا گاهی حتی بی‌دلیل است. دپرس بودن روی کار و فعالیت ما اثر منفی می‌گذارد و باید آن را حذف و جایش را به شادی دهیم.در سبکتو می‌خواهیم  ۵ کاری که در ۵ دقیقه می‌توانید انجام دهید و طبق تحقیقات ثابت شده که سریعا حال شما را دگرگون می کنند معرفی کنیم:

۱.تحرک و بالا پایین پریدن

دانشمندان دانشگاه‌های مینه سوتا و شیکاگو با بررسی ۱۵۸ مورد مطالعاتی طی سال‌های ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۵ متوجه‌شدند که ایروبیک به خاطر درگیر کردن هم‌زمان ذهن و جسم بسیار بر روی تغییر خلق و خوی افراد و افسردگی های خفیف اثرگذار است. البته در محل کار و خانه شاید نشود ورزش‌های ایروبیک را انجام داد اما با بالا و پایین پریدن و ورزش‌های هوازی مثل پروانه که در دوران مدرسه سر صف انجام می‌دادیم می‌توانیم در ۵ دقیقه حال و هوایمان را حسابی تغییر دهیم.

۲. به یک دوست یا اعضای خانواده زنگ بزنید

عواطف یکی از عنصر‌های عجیب بشریت است. روابط اجتماعی اثر زیادی بر خلق و خوی و سلامتی ما می‌گذارد. بنابراین باید دوستانی داشته باشیم تا قسمتی از زمانمان را در روز با آنها بگذرانیم. هر وقت حس دپرس بودن داشتید، تلفن را بر دارید و به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده زنگ زده و گپی با آنها بزنید. با این کار سطح انرژی، انگیزش و شادی شما به سرعت افزایش پیدا می‌کند. حتی اگر زمان کافی دارید می توانید آنها را به قدم زدن یا یک قهوه دعوت کنید.

بیشتر بخوانید:   با زمانی که در شبکه‌های اجتماعی هدر می‌دهیم چه کارهایی می‌توان کرد

دپرس هستید؟ با این ۵ روش‌ در ۵ دقیقه شاد شوید

۳. سه موردی که بابت آنها شکرگزار هستید را بنویسید

راندا برن نویسنده کتاب “راز” در کتاب دیگرش به نام “معجزه” به صورت مفصل و با تمرین‌های مخصوص به موضوع شکرگزاری پرداخته و این می گوید که موفقیت افراد رابطه مستقیمی با میزان شاکر بودن آنها دارد. در سال ۲۰۱۲ نیز روانشناسان با تحقیق آنلاینی که انجام دادند متوجه شدند وقتی ما چیزی را به دست می‌آوریم حس شادی ناشی از آن ۶ ماه همراه ماست پس چرا با ۵ دقیقه وقت گذاشتن برای یادآوری داشته‌هایی که برای ما مهم هستند و نوشتن آنها حس دپرس بودن را از بین نبریم و شادی را جایگزین نکنیم؟

۴. آینده دلخواهتان را تصور کنید

در مسیر رسیدن به اهدافتان خسته شده‌اید و ابر ناامیدی شما را احاطه کرده است؟در داستان هری پاتر شخصیت‌هایی به نام مرگ‌آوران وجود داشتند که نگهبان زندان مخوف آزکابان بودند آنها به هر فردی که می‌رسیدند شروع به خارج کردن شادی از روح فرد می‌کردند تنها کاری که می‌توانست آنها را شکست دهد یادآوری خاطره‌ای شادی بود که از آنها قویتر باشد. ما هم می‌توانیم در زمان های ناراحتی با ترسیم آینده دلخواهمان که برای آن تلاش می‌کنیم حال و هوای خود را عوض کنیم. بلند شوید برای خودتان چای یا قهوه بریزید و ۵ دقیقه به آینده دوست‌داشتنی تان فکر کنید.

۵. برنامه روزانه تعیین کنید

وقتی بی حوصله هستید و به دنبال خارج شدن از حالت دپرس هستید، می‌توانید ۵ دقیقه به برنامه ریزی روزانتان بپردازید با این کار فکر پاکسازی شده و مسیر ادامه راه برای آن روشن می‌شود این طوری با انگیزه و شادی بیشتری می‌توانید به کار ادامه دهید زیرا مغز خود را بازتوانی کرده و انرژی بیشتری را برای شما مهیا می‌کند.

بیشتر بخوانید:   چطور با غم و ناراحتی مواجه شویم و با آن کنار بیاییم

برداشتی آزاد از psychologytoday

دانلود رایگان میکروکتاب استیو جابز