برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

۵ راهکار برای بیشتر دوست داشتن خودمان

دوست داشتن خود شاید در ابتدا مغرور بودن به نظر برسد اما حقیقت این است که افرادی در زندگی موفق هستند و روابط اجتماعی خوبی دارند که خودشان را دوست دارند. ما در طول زندگی بنا به عادت‌های گذشته‌مان همیشه سعی کرده‌ایم تا انتظارات دیگران از خودمان را برطرف کنیم و همیشه در نگاه آنها خوب به نظر برسیم، اما امروز یک سوال مهم از خودمان بپرسیم: آیا تا به حال برای برآورده کردن انتظارات شخصی‌مان هم تلاش کرده‌ایم؟ چقدر به دوست داشتن خودمان اهمیت می‌دهیم؟

ما می‌توانیم با تغییراتی، خودمان و شخصیت‌مان را بیشتر نمایان کنیم و به جای اینکه منتظر اتفاق‌های قابل پیش بینی بمانیم، خودمان آنها را پیدا کنیم.

وقت آن رسیده که خودمان، هر شکلی که هستیم و هر چیزی از خودمان را دوست داشته باشیم. می‌توانیم آنچه از ما انتظار می‌رود را تا جایی که قبول داریم به جا آوریم و در کنار آن انتظارات شخصی‌مان را نیز بشناسیم و دنبال کنیم.

با سبکتو همراه باشید تا باهم ۵ روش بیشتر دوست داشتن خودمان را بررسی کنیم:

جمع دوستان واقعی‌تان را پیدا کنید

دارن هاردی در میکروکتاب اثر مرکب می‌گوید: اطرافتان را از افرادی که به شما عشق می‌ورزند و همیشه حامی شما هستند پر کنید. حواستان به این افراد باشد. شما به اندازه اطرافیان خود شاد و موفق خواهید بود. پس عزیزانتان را نزدیک خود نگه دارید و بدون عذاب وجدان افراد تیره و تار را از زندگی خود حذف کنید.

این جمع افرادی هستند که خوب گوش می‌دهند، فکری باز دارند، دلسوز هستند و پر از شور و شوق و خلاقیت‌اند. اگر شوخ طبع هم باشند که چه بهتر!

بیشتر بخوانید:   برنامه پیاده‌روی روزانه آسان و ساده

دنبال کردن انتظارات شخصی‌تان، با وجود چنین افرادی در کنارتان که شما را به همان جهت سوق می‌دهند، بسیار راحت‌تر است. جمع دوستان واقعی‌تان باعث می‌شود در زمان‌های سخت که دچار شک و تردید هستید، باز نایستید و به مسیر خود ادامه دهید. آنان به شما یادآوری خواهند کرد که چرا باید خودتان را دوست داشته باشید و قدردان خود باشید.

پیگیر علایق خود باشید

هرآنچه که شما را خوشحال می‌کند را پیدا کنید و با جان و دل مشغولش شوید. هرگز رهایش نکنید. چرا که همین علایق شماست که به زندگی شما معنی می‌دهند. هدف و عشق شما به آن سرگرمی، شغل یا علاقه است که شما را در مسیر درست قرار می‌دهد.

دقت کرده‌اید اگر علاقه خود را رها کنید، شادی از زندگی‌تان ریشه کن خواهد شد؟ چگونه می‌توانید قدردان خود باشید، اگر احساس رضایت و شادمانی ندارید؟

خانومانه؛ 5 راه برای اینکه خودتان را بیشتر دوست داشته باشید

خود را به چالش بکشید

بسیاری از مهمترین و با ارزشترین درس‌های زندگی از سخت‌ترین شرایط به دست می‌آیند. با تحت فشار قرار دادن خود تا جایی که توان تحمل دارید، خواهید دید که ضعف‌هایتان به نفع شما عمل خواهند کرد.

جسارت به خرج دهید و دنبال کاری بروید که شما را می‌ترساند ولی در عین حال برایتان جذاب است. وارد جمعی شوید که پر از افراد هم فکر شماست ولی از رویارویی با آنان هراس دارید. خواهید دید که بعد از گذر از مرحله اولیه ترس و دلهره، اعتماد به نفسی مثال زدنی به دست خواهید آورد. به این ترتیب محدوده امن خود را گسترش خواهید داد. نگران نباشید، صحیح و سالم این چالش‌ها را پشت سر می‌گذارید!

بیشتر بخوانید:   آیا ما وسواس فکری داریم؟ و چطور می‌توانیم آن را رفع کنیم

به این ترتیب به خود ثابت می‌کنید که می‌توانید در هر شرایطی به خودتان تکیه کنید، حتی وقتی با وضعیتی کاملا جدید روبرو می‌شوید. این اعتماد به نفس شما را به سمت چالش‌های جدیدتر سوق خواهد داد و به همین ترتیب اعتماد به نفس‌تان افزایش می‌یابد. این چرخه شما را به سمت اهدافتان پیش می‌برد.

داشته‌هایتان را لیست کنید

برای روزهای سختی که نمی‌توانید به خودتان باور داشته باشید، لیستی از داشته‌هایتان تهیه کنید. هرآنچه که بابت داشتنش قدردان هستید را لیست کنید. از دارایی‌های ساده و کوچک نگذرید. داشته‌های بدیهی را هم فراموش نکنید. در بدترین شرایط قدردان سلامتی، خانواده و تمام موارد این چنینی باشید.

این نظریه شامل تمام موارد زندگی می‌شود. اگر روزی نمی‌توانید فدردان خلاقیت یا نظم خود باشید، اخلاق خود و شوخ طبعی‌تان را تحسین کنید. از تحسین کردن خود هرگز دست نکشید.

خودتان را قبول داشته باشید

شما بهتر از هرکسی خودتان را می‌شناسید، پس قبل از هرچیزی خودتان را قبول داشته باشید. اجازه دهید غریزه‌ راهنمای شما باشد. شک نداشته باشید اگر خوب گوش دهید، در نهایت منجر بهخود باوری می شود! وقتی خودتان را باور کنید ، با قدرتی بیشتر تصمیم گیری خواهید کرد.

عشق ورزیدن همیشه و همه جا دشوار است و عشق ورزیدن به خود، دشوارترین کار است. این مسیر درست مانند خلاف جریان آب شنا کردن است، خلاف انتظارات رایج عمل کردن، استانداردها را جابجا کردن، مقیاس‌ها را دگرگون کردن، زیر ساخت اجتماعی و نقش‌های از پیش تعیین شده را به چالش کشیدن و رویارویی با ناامنی‌ها و تردیدهای درونی است، اما این جدالی است که ارزش تلاش کردن دارد، چرا که شما مهم‌ترین بخش این چرخه هستید و در انتهای مسیر این شما هستید که بیشترین سود را می‌برید و لذت دوست داشتن خودتان را می‌چشید.

بیشتر بخوانید:   ۵ مهارت اصلی که شما را پیروز مذاکره می‌کند - قسمت اول

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://www.wholeheartedwoman.org/blog/5-ways-to-fall-in-love-with-yourself” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]Whole Hearted Woman[/stag_button]