برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چطور با محافظت از زمین دنیای زیباتری بسازیم

همه ما به دنبال پیشرفت در وضعیت فعلی‌مان و برداشتن قدم‌های بیشتر در راه رسیدن به اهدافمان هستیم. تلاش می‌کینم تا موفق‌تر، سالم‌تر و بهتر شویم. اما تا به حال از خودمان سوال کردیم که برای محافظت از زمین چه کاری انجام دادیم؟

همه ما می‌دانیم که باید حواسمان به زمین و منابعش باشد، اما چون معمولا راحتی خودمان را در اولویت قرار می‌دهیم و محافظت از زمین سخت به نظر می‌رسد از خیر آن می‌گذریم. «حواس‌جمعی و صرفه‌جویی» واژه‌هایی هستند که به نظر می‌رسد زحمت زیادی می‌طلبند و نتیجه ملموسی هم ندارند.

اما حقیقت این است که محیط اطراف‌مان تاثیر بسیار زیادی در موفقیت و پیشرفت ما دارد و اگر به دنیای اطراف‌من اهمیت بدهیم در واقع به خودمان اهمیت داده‌ایم. در عمل راهکارهایی هست که با رعایت آنها، نه تنها کیفیت زندگی‌مان پایین نمی‌آید، بلکه رضایت شخصی‌مان بالا می‌رود و به نفع منابع طبیعی و زمین هم رفتار کرده‌ایم.

در این میکرومقاله از سبکتو، ۵ راهکار ساده برای محافظت از زمین و منابعش معرفی می‌کنیم تا یک قدم کوچک برای شروع باشد:

۱. با خود ماگ همراه داشته باشید

اگر عادت دارید که وقتی بیرون از منزل هستید نوشیدنی زیادی مصرف کنید، برای کمک به محافظت از زمین و دنیای اطرافمان باید استفاده از لیوان‌های یک بار مصرف را به حداقل برسانید. چون برای ضدآب شدن این لیوان‌ها، لایه‌ای از پلاستیک به آنها اضافه می‌شود که برای بازیافت نمی‌توانند این لایه را جدا کنند. در واقعیت، کمتر از یک درصد از میلیاردها لیوان یکبار مصرف بازیافت می‌شود. بنابراین یک ماگ یا لیوان کوچک همیشه همراه‌تان داشته باشید و هر زمان که خواستید چیزی بنوشید از آن استفاده کنید. با همین کار ساده می‌توانید «ردپای کربنی» خود را به شکل قابل توجهی پایین بیاورید.

بیشتر بخوانید:   ۳۰ کاری که باید قبل از سی سالگی انجام دهید (قسمت دوم)

اصطلاح «ردپای کربنی» یعنی میزان کربن‌دی‌اکسیدی که بر اثر فعالیت‌های شخص، سازمان یا جامعه‌ای وارد محیط زیست می‌شود.

۲. آب لوله‌کشی به‌جای آب‌معدنی بسته‌بندی

حالا که صحبت از نوشیدنی‌ها شده، بیایید از آب هم بگوییم. همه ما می‌دانیم که آب مایه حیات است و بدون آن نمی‌توان زنده ماند، اما بدون بطری‌های پلاستیکی چرا. برای محافظت از زمین و دنیای اطرافمان، حتما بطری آب همراه خود داشته باشید. مثل یک قمقمه کوچک. و آن را با آب شیر پر کنید. خوشبختانه همه جا به راحتی آب نوشیدنی در دسترس است و هر جا که شیر آب وجود داشت می‌توانید بطری یا قمقمه‌تان را پر کنید.

بسته به محل زندگی‌تان، ممکن است برای این کار نیاز به فیلتر آب داشته باشید. شاید در ابتدا این کار هزینه‌بر و سخت به نظر بیاید، اما در بلندمدت و با حذف خرید آب‌معدنی، این هزینه جبران می‌شود. اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید از آب لوله‌کشی مصرف کنید، از بطری‌های شیشه‌ای آب استفاده کنید. چون شیشه به طور نامحدود امکان بازیافت دارد و به محافظت از زمین هم کمک می‌کنید.

۳. از برق جدا کنید!

این راهکار بسیار ساده است و به دلیل همین سادگی هم فراموش می‌شود. کافیست هروقت از دستگاه‌های الکترونیکی خود استفاده نمی‌کنید، آنها را از برق جدا کنید. به همین سادگی. این کار میزان انرژی مصرفی را کم، و از فرسوده شدن باتری‌ دستگاه‌تان هم جلوگیری می‌کند.

چطور با محافظت از زمین دنیای زیباتری بسازیم

۴. با کیسه پارچه‌ای یا کیف شخصی خرید کنید

متوسط عمر یک کیسه پلاستیکی در شهر، ۱۲ دقیقه است. پس از آن دور انداخته شده و وارد گورستان زائدات می‌شود و ۵۰۰ سال طول می‌کشد تا از بین برود. هر زمان که خرید می‌روید، کیسه پارچه‌ای یا کیفی جادار با خود همراه داشته باشید تا دیگر نیازی به کیسه‌های پلاستیکی نداشته باشید تا هم به محافظت از زمین و هم دنیای خودمان کمک کرده باشید.

بیشتر بخوانید:   مصاحبه با مملیکا ; جوان ۳۰ ساله‌ای که با کوله پشتی دنیا را می گردد

۵. غذای خانگی و ظرف غذای شخصی

این آخرین راهکار زحمت بیشتری می‌طلبد اما فواید بیشتری هم دارد. به جای سفارش غذا از بیرون، از شب قبل کمی بیشتر غذا آماده کنید و با خود همراه داشته باشید. این راهکار در زمان صرفه‌جویی نمی‌کند اما در هزینه‌ها چرا. چرا که غذای بیرون در هر حالتی گران‌تر از غذای خانگی که خودتان آماده می‌کنید، برایتان آب می‌خورد.

برای غذای بیرون‌بر بسته‌بندی و ظروف زیادی استفاده می‌شود که معمولا پلاستیکی است و به سختی بازیافت می‌شود. و این هم به همان انبوه زائدات بازیافت نشدنی اضافه می‌شود و بیشتر یه زمین آسیب می‌زند. علاوه‌براین، غذایی که خودتان آماده می‌کنید، سالم‌تر هم است. می‌توانید از هفته‌ای یک روز شروع کنید. آشپزی کردن به شما فرصت می‌دهد پس از یک روز طولانی کاری، ذهنتان آرام بگیرد و کاری غیر از زل زدن به مانیتور انجام دهید. حتی اگر اهل آشپزی نیستید، این راهکار را در کنار محافظت از زمین و دنیای اطرافمان، به عنوان فرصتی برای یاد گرفتن این مهارت ببینید. حتی شاید واقعا از آشپزی لذت می‌برید.

از [stag_button url=”https://www.blinkist.com/magazine/posts/5-things-today-sustainable-2018″ style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]Blinkist[/stag_button]