برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

۵ راهکار برای پایبندی به اهداف و تصمیم‌هایتان در سال جدید

اهداف و تصمیم‌هایتان در سال جدید را مشخص کرده‌اید؟ به نظرتان می‌توانید امسال به آنها پایبند بمانید؟ مشخص کردن اهداف و تصمیم‌ها به خودی خود کار ساده‌ای است. اما پایبندی به آنها بسیار دشوار است.

معمولا همه ما فروردین با خود قول و قرارهایی می‌گذاریم. قول‌هایی مثل «سالم‌تر خوردن»، «بیشتر ورزش کردن» و… اما بعد از چند وقت، این تعهدها کمرنگ می‌شوند و برمی‌گردیم سراغ همان عادت‌های قدیمی و ناسالم قبلی خودمان.

اگر برای ایجاد عادت‌های مثبت و یاپیندی به آنها، به کمک نیاز دارید، در این میکرومقاله از سبکتو با ما همراه باشید:

۱. میزان پیشرفت خود را بررسی کنید

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از کنار گذاشتن عادتی، نوشتن اقدامات و میزان پیشرفت‌تان در مسیر ایجاد آن عادت است. ثابت شده چیزی که نوشته می‌شود، حضور پررنگ‌تری در ذهن پیدا می‌کند. انگار که ذهنتان با خود بگوید: «حالا که نوشته شده، پس حتما اهمیت دارد». فرقی هم ندارد روی کاغذ بنویسید یا تایپ کنید، در هر صورت اثر نوشتن را خواهید دید.

پس وقتی لیست اهداف و تصمیم‌هایتان در سال جدید را نوشتید، آن را جایی بگذارید که همیشه جلوی چشمتان باشد. با این کار دائما برایتان یادآوری می‌شود که می‌خواهید به چه چیزهایی دست پیدا کنید. فراموش نکنید که میزان پیشرفتتان را هم ثبت کنید:

مثلا اگر هدفتان بیشتر ورزش کردن است، هر بار که باشگاه می‌روید، آن را ثبت کنید. این گفته قدیمی را فراموش نکنید که:

«کاری که معیار و اندازه داشته باشد، انجام می‌شود»

۲. اهداف خود را تقسیم‌بندی کنید

وقتی هدف بزرگی برای خود تعریف می‌کنید، شروع کردن آن شاید سخت باشد. اما با عقب انداختن آن هم به جایی نمی‌رسید. به جای تمرکز روی هدف بزرگ، باید آن را به مجموعه‌ای از کارهای کوچک و قابل انجام تقسیم کنید که شروع کردنشان سخت نباشد.

بیشتر بخوانید:   شخصیت کاریزماتیک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد

مثلا می‌خواهید ۲۵ کیلو وزن کم کنید؟ این هدف در قدم اول، هدفی بزرگ است که ممکن است ترسناک و غیرقابل‌انجام به نظر برسد. به جای آن روی یک کیلو وزن کم کردن در هر دو هفته تمرکز کنید. و در طول ۵۲ هفته سال پیشرفت خود را نظاره کنید.

این روش چه فایده‌ای دارد؟ می‌توانید تمام موفقیت‌های کوچک در مسیر را دریابید و بابت آنها به خود افتخار کنید و با اعتماد به نفس بیشتر، قدم‌های موفق بیشتری بردارید.

۳. با فکر کردن به موفقیت‌های گذشته، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید

هر کاری کنید، بعضی وقت‌ها با کمبود انگیزه روبرو خواهید شد. برای رسیدن به اهداف و تصمیم‌های سال جدیدتان، نیاز دارید که به موفقیت‌ها و دستاوردهای گذشته‌تان نگاهی بیندازید. داشتن افکار مثبت هنگام مواجهه با سختی‌ها، مطمئن‌ترین راه برای انرژی گرفتن است.

به خود قول داده بودید هر روز صبح باشگاه بروید، اما دیشب تا دیروقت بیدار بودید و الان برای این کار خیلی خسته‌اید. اگر نمی‌توانید خود را قانع کنید که باشگاه بروید، به آخرین باری که رفتید و احساس رضایتی که از ورزش کردن به دست آوردید، فکر کنید. به یاد آوردن این احساس، می‌تواند همان انرژی محرکی باشد که به آن نیاز دارید.

اهداف و تصمیم‌هایتان در سال جدید

۴. اهداف و تصمیم‌هایتان در سال جدید را با بقیه به اشتراک بگذارید

از دید روانشناسی، مردم معمولا حساسیت بالایی دارند که حرف و عملشان با هم بخواند. مثلا یک قاضی امکان ندارد حرف خود را پس از گفتن در دادگاه عوض کند. پس برای رسیدن به اهداف و تصمیم‌هایتان در سال جدید می‌توانید از این «میل طبیعی به پای حرف خود ماندن» بهره ببرید.

بیشتر بخوانید:   زندگی ادامه دارد! همراه چند راهکار برای مقابله با ناامیدی

مثلا اگر می‌خواهید سالم‌تر غذا بخورید و با دوستان خود به رستوران رفته‌اید، قبل از سفارش، آشکار و واضح از تصمیم جدیدتان به آنها بگویید. با این کار انگیزه بیشتری خواهید داشت که گزینه سالم‌تری انتخاب کنید و بیخیال دسر شوید! چون به طور طبیعی دوست دارید پای حرفتان بمانید.

۵. حواستان به محرک‌های شخصی‌تان باشد

وقتی سعی می‌کنید عادت جدیدی در خود ایجاد کنید، برنامه‌های قبلی‌ ممکن است به ضرر شما عمل کنند. ما گاهی تصمیم‌های بدی می‌گیریم، چون طبق عادت‌های قدیمی و بدون فکر عمل می‌کنیم.

یک روش برای کنار گذاشتن عادت‌های قدیمی، لحظه‌ای درنگ کردن و فکر کردن قبل هر کاری است. اجازه ندهید «خلبان خودکار» درونتان کنترل شما را به دست بگیرد؛ مگر اینکه این خلبان را جوری تعلیم دهید که شما را در مسیر اهدافتان قرار دهد.

مثلا اگر طی چند سال عادت کرده باشید که هر شب موقع تلویزیون دیدن تنقلات بخورید، به طور ناخودآگاه هر شب به آشپزخانه رفته و تنقلاتی برای خود آماده خواهید کرد. اما یک شب باید بایستید و از خود بپرسید الان حتما باید تنقلات بخورید؟

حالا برای رسیدن به اهداف و تصمیم‌هایتان در سال جدید آماده‌تر هستید! با این ۵ روش می‌توانید عادت‌های بهتری در خود ایجاد کنید، سالم‌تر و موفق‌تر شوید و شخصیت بهتری از خود در سال ۹۷ بسازید.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://www.blinkist.com/magazine/posts/remember-new-year-resolution-5-tips-help-keep” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]Blinkist[/stag_button]