برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

باورهای راکفلر ثروتمندترین مرد زمان در دنیای کسب و کار

راکفلر اولین ثروتمند آمریکایی بود که بیش از ۱۰۰ سال قبل ثروتی یک میلیارد دلاری داشت که معادل امروزی آن چیزی بیش از ۲۴میلیارد دلار است. میزان ثروت او در زمان خودش، از ثروت تمام افراد دیگر بسیار بیشتر بود به همین خاطر به او لقب ثروتمندترین مرد زمان را دادند. در این میکرومقاله از سبکتو می‌خواهیم به باورها و توصیه‌های او در زمینه کسب ‌و کار بپردازیم چون ویژگی‌ها و باورهایش بود که توانست او را به ثروتمندترین مرد جهان تبدیل کند.

جان دیویس راکفلر تنها ۱۶ سال داشت که وارد بازار کار شد. او به عنوان پادو و دفتردار در یک شرکت شروع به فعالیت کرد. از آنجا که او حقوق ثابت نداشت و تنها پورسانت می‌گیرفت در ۱۴هفته اول هیچ درآمدی نداشت اما بعد از آن با کسب ۵۰ دلار، یک حقوق ثابت ۲۵ دلار برایش تعیین شد. راکفلر ۳ سال در این دفتر پادویی کرد و با تمام اصول مدیریت یک کسب ‌و کار به خوبی آشنا شد.  زمانی که درخواست حقوق ۸۰۰ دلاری در ماه را کرد، از شرکت اخراج شد و از آنجا که تجربه خوبی داشت. در سن ۱۹ سالگی اولین شرکت خودش را تاسیس کرد. در همان زمان نفت تازه وارد ایالت او شده بود و راکفلر می‌دانست که باید در آن زمینه کاری انجام دهد، پس شرکت نفتی خود را تاسیس کرد.

او در راه رسیدن به اهداف و البته ثروتش با چالش‌های زیادی مواجه شده بود، اما به دلیل باورهایش توانست به خوبی از پس همه آنها برآید. ۱۰ مورد از باورهای او که به نقل از خودش نقش بسیار مهمی در موفقیت او داشتند عبارتند از:

بیشتر بخوانید:   هنگام خستگی از انجام این ۵ کار خودداری کنید

باورهای راکفلر ثروتمندترین مرد زمان در دنیای کسب و کار

 ۱. هرگز بخش فروش را سرزنش کنید، کاهش درآمد به دلیل عملکرد نادرست مدیر به وجود می‌آید.

۲. یک لیدر خوب به افراد عادی نشان می‌دهد که عملکرد افراد موفق چگونه است.

۳. زندگی بدون تفریح و لذت، غیرقابل تصور است و نتیجه معکوس روی کارتان خواهد داشت.

۴. ترجیح می‌دهم به جای آنکه از تمام ظرفیت خودم برای کسب درآمد استفاده کنم،‌ از یک درصد تلاش دیگران بهره ببرم.

۵. برای کسب موفقیت به جای اینکه از مسیرهای قدیمی و موفق قبلی استفاده کنید، در مسیرهای جدید وارد شوید.

۶. برای رسیدن به موفقیت هیچ ویژگی مهمتر و کاربردی‌تر از ایستادگی و مقاومت نیست.

۷. برای انجام درست کارها نیاز به مسئولیت‌پذیری، برای استفاده از فرصت‌ها نیاز به پیگیری دائمی و برای ثروتمند بودن، نیاز به قبول کردن وظایف‌ و کارهایتان دارید.

۸. اگر هدفتان فقط کسب ثروت باشد هرگز به آن نمی‌رسید.

۹. برای به دست آوردن بهترین، ترس از دست دادن خوبترین را نداشته باشید.

۱۰. یکی از ضروریات موفقیت این است که هدف داشته باشید. حالا اینکه چه هدفی را دنبال می‌کنید از اهمیت بسیار کمتری برخوردار است.

راکفلر در چهل سال پایانی زندگی‌اش را و زمانی که ثروتمندترین مرد زمان بود، اما شرکتش از هم گسسته شده بود، به فعالیت‌های عام‌المنفعه پرداخت. او ۳۵میلیون دلار به دانشگاه شیکاگو کمک کرد تا در زمینه بهداشت و سلامتی تحقیقات کند که همین امر منجر شد تا درمان یکی از انگل‌های روده و تب زرد کشف شوند. 

یکی از مهمترین دلایل موفقیت راکفلر این بود که درست زمانی که هیچ کس به نفت و صنعت آن اعتماد نداشت، او با تاسیس یک شرکت مستقل وارد این حوزه شد و به دلیل ریسک‌پذیری بالایی که داشت، توانست به یکی از مدیران بزرگ نفتی وصاحب شرکت استاندارد اویل شود. هرچند که با وجود موفقیت‌های بدست آورده‌اش، چندین سال بعد شرکت با حکم دادگاه منحل شد اما سیستم مدیریتی و طرز فکرر کارآفرین بزرگی چون راکفلر در ذهن بسیاری باقی ماند.

بیشتر بخوانید:   چگونه کار تولیدی با سرمایه کم راه‌اندازی کنیم