برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

به دنبال شادی و دوری از افسردگی هستید؟ این ۳ روش علمی را جدی بگیرید

چند روز بود به خاطر فشار کاری در سبکتو واقعا خسته شده بودم و فکر می‌کردم دارم مثل یک ربات می‌شم. برای دوری از افسردگی و شرایط پیش‌آمده شروع به تحقیق و انجام کارهایی که براساس تجربه‌ام مفید بود کردم. در یکی دو سال اخیر، افسردگی یکی از موضوع‌های مهم شده و می‌دانیم که وجود شادی، رابطه مستقیمی با خلاقیت و بهره‌وری ما در کارهایمان دارد.

خلاقیت ما ناشی از بهره‌وری ماست و بهره‌وری هم ناشی از تمرکز بیشتر روی کار و دوری از تفریح است. این چرخه به خودی خود، ما را دچار افسردگی می‌کند و طبق تحقیقات علمی افسردگی اثر منفی روی خلاقیت دارد. بعضی افراد با قرار گرفتن در این دور باطل علاوه‌بر اینکه خلاقیت و موفقیت‌شان از بین می‌رود، شادی را هم از دست می‌دهند.

برای اینکه در این لوپ نیوفتیم و سبک زندگی شادی را تجربه کنیم، باید یکسری تغییرات کوچک و اساسی به وجود بیاوریم. تغییرات اساسی شامل مدیریت بین کارها و تفریحات‌مان یا میزان زمانی که در هفته بابت اهداف‌مان قدم برمی‌داریم و زمانی است که با خانواده می‌گذرانیم. این تغییرات اصلی بحث این مطلب نیست و می‌خواهیم به ۳ راهکار بسیار ساده و برای افرادی که به دنبال شادی و دوری از افسردگی هستند بپردازیم. هدف ما روش‌هایی هستند که در لحظه بشود نتیجه را مشاهده کرد تا فرصتی برای بهبود سبک زندگی و تغییرات اساسی پیدا کنیم:

۱. از کار جدا شوید

دانشمندان متوجه شدند، کسانی که به مرخصی رفته و از کار فاصله می‌گیرند، در مدت بسیار کوتاهی با کاهش استرس و افزایش خلاقیت روبرو می‌شوند. البته شاید شما هم مثل من نتوانید از کارتان فاصله بگیرید یا فرصت مرخصی را در حال حاضر نداشته باشید. برای این دسته از افراد که مثل من هستند پیشنهاد شده برای دوری از افسردگی حتما قدم زدن در فضای سبز مثل پارک‌ها، ورزش‌های هوازی و سرگرمی‌های کوچک را در برنامه روزانه خود بگنجانند.

بیشتر بخوانید:   انجام کارهایی که دوست ندارید، به سلامتی شما آسیب می‌زنند

۲. از شورش درون دور شوید و  مصرف کافئین را کاهش دهید

امان از دست این کافئین! چون علاوه‌بر اینکه برای سلامتی موثر نیست، به روان ما هم آسیب می‌رساند. من چند هفته مصرف قهوه‌ام بیشتر شده بود از اثرات آن برای من استرس و زودرنجی بود. قهوه کلسترول خون را افرایش داده و موجب افزایش استرس، اضطراب و بی‌حالی می‌شود همچنین روی کیفیت خواب هم اثرگذار است و ما را در طول روز بی‌حوصله و خواب‌آلود می‌کند. جالب است بدانید که ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا ۲ چیز را هیچ وقت مصرف نمی‌کند. الکل و کافئین!

یادتان باشد کافئین علاوه‌بر قهوه، در نوشابه، چای و نوشیدنی‌های انرژی‌زا هم وجود دارد. پس برای دوری از افسردگی از آنها استفاده نکرده یا کم استفاده کنید و آب و آبمیوه را جایگزین آنها کنید.

شادی و دوری از افسردگی

۳. مهارت تنفس

در یوگا و مدیتیشن تمرین‌های تنفس بخش مهمی را تشکیل می‌دهند. در تحقیقات مشخص شده سربازانی که از جنگ بازمی‌گردند و تمرین‌های تنفسی انجام می‌دهند با کاهش استرس و اضطراب روبرو می‌شوند. کافیست در روز چندین بار دم و بازدم‌های عمیق داشته باشید و به یک مراقبه ساده بپردازید تا یک روز با انرژی بیشتر در کنار شادی و دوری از استرس تجربه کنید.

این ۳ تمرین واقعا برای من در این چند هفته اثر مثبت داشتند و حال روحی بهتری را تجربه کردم. پیشنهاد می‌کنم شما هم حتما این ۳ روش را برای دوری از افسردگی در برنامه روزانه خود قرار دهید و تجربه خودتان را به اشتراک بگذارید.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://www.inc.com/marcel-schwantes/want-to-increase-happiness-and-avoid-burnout-science-says-do-these-3-simple-thin.html” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]INC[/stag_button]

بیشتر بخوانید:   خانومانه؛ چرا به عنوان یک خانم به استقلال مالی نیاز داریم؟