برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

انجام کارهایی که دوست ندارید، به سلامتی شما آسیب می‌زنند

همه لیستی از کارهایی که دوست ندارید انجام دهید دارید. از مرتب کردن کمد لباس‌ها گرفته تا نوشتن یک مقاله برای دانشگاه یا انجام یک وظیفه جدید در کارمان. گاهی هم نیاز به درآمد باعث می‌شود تا کارهایی انجام دهیم که علاقه چندانی به آنها نداریم. اما انجام این کارها علاوه بر اینکه در لحظه انجام‌شان سخت و طاقت فرسا هستند می‌توانند به سلامتی شما هم آسیب بزنند. در این میکرومقاله با سبکتو همراه باشید تا ۳ دلیل که که به شما می‌گوید چرا باید عطای انجام کارهایی که دوست ندارید را به لقایش ببخشید، بررسی کنیم:

داستان جوردن

جوردن شلتگن، موسس Cave Social، از انجام کارهایی که دوست ندارید در کسب‌وکار می‌گوید او از تجربه‌ راه‌اندازی شرکت خود و دلیل این‌که یک پیشنهاد سودآور را رد کرد، سخن می‌گوید:
زمانی که cave را راه‌اندازی کرده بودم، از هر مشتری و در هر صنعتی استقبال می‌کردم، که اغلب باعث می‌شد زمان زیادی برای آن صرف کنم در حالی که درآمد کمی به دست می‌آوردم. اما این کاری بود که در آن زمان به آن نیاز داشتم.
با گذشت زمان، در کارم پیشرفت کردم و مشتریان بیشتری به دست آوردم، کم‌‌کم خودم را از دست کسانی که انتظار کارهای سخت و طولانی در مقابل پول کم از من داشتند را رد کردم. هر چه بیشتر پیشرفت می‌کنید، لازم می‌شود که تصمیم‌های سخت‌تری بگیرید، در مقابل آن تصمیم‌ها، رد کردن پیشنهاد مشتری کار ساده‌ای بود.

ماه قبل، قرار بود که ما به لیست شرکت‌هایی که بیشترین درآمد را داشتند اضافه شویم. این لیست را فورچون۵۰۰ منتشر می‌کرد و ما در حال انجام آخرین مراحل بودیم. با این کار سالیانه هزاران دلار به درآمد ما اضافه می‌شد.
اما یک مشکل بزرگ وجود داشت: انجام کارهایی که دوست ندارید ، کاری که شرکت ما از نظر توانایی می‌توانست آن را انجام دهد اما از نظر علاقه هیچ تمایلی به آن نداشت. این کار برای شرکت می‌توانست سود زیادی به همراه داشته باشد، اما ما را از چشم‌انداز اصلی شرکت که انجام کارهایی که برایمان لذت‌بخش است، دور می‌کرد.
من به عنوان مدیرعامل با انجام این کار موافقت نکردم، از نظر هیت‌مدیره من دیوانه شده بودم اما من به کارم باور داشتم. هیچ مقدار پولی نباید شما را مجبور به انجام کارهایی که دوست ندارید بکند مخصوصا وقتی می‌توانید از انجام کارهایی که دوست دارید لذت ببرید.
جوردن تصمیم درستی گرفت، چرا که انجام کارهایی که دوست ندارید به دلایل زیادی به سلامت روحی و جسمی شما آسیب وارد می‌کند، از جمله:

بیشتر بخوانید:   زندگی کن و از تمام لحظات آن لذت ببر

انجام کارهایی که دوست ندارید به سلامتی شما آسیب می‌زنند

۱. کارتان خسته کننده و طاقت‌فرسا می‌شود

انجام کارهایی که دوست ندارید می‌تواند زمان را تبدیل به یک شکنجه برای شما کند. چون نه تنها در حال هدر دادن زمان خود هستید، کیفیت کارتان هم بسیار پایین خواهد بود. بر اساس تحقیقی که در دانشگاه وارویک انجام شد، کیفیت کاری که از انجام آن لذت می‌برید تا ۱۲٪ بیشتر از کارهایی است که دوست ندارید. به بیان ساده‌تر، شما کاری که دوست دارید را بهتر انجام می‌دهید.

۲. به سلامتی آسیب می‌زند

کار شما، بخش بزرگی از زندگی شماست. انجام کارهایی که دوست ندارید، سطح استرس بدن تا تا حد زیادی افزایش می‌دهد. و استرس زیاد منجر به آسیب‌های جدی به بدن می‌شود، از جمله بیماری‌های قلبی، افسردگی و استرس. باور کنید در هر شرایطی که هستید، سلامت کلی بدن و آرامش ذهن شما از هر مقدار پولی که فکرش را می‌کنید، ارزشمندتر است. پس همین الان یک تصمیم قاطع بگیرید، یا شغل‌تان را کنار بگذارید، یا آن را به شیوه‌ای که دوست دارید تغییر دهید.

۳. فرصتی برای انجام کارهای لذت‌بخش ندارید

نه گفتن به انجام کارهایی که دوست ندارید، فرصت برایتان فراهم می‌کند تا آنچه که از انجامش لذت می‌برید را انجام دهید. طبق اصل پارتو یا قانون ۸۰/۲۰، ۸۰٪ از نتایجی که بدست می‌آورید، فقط به خاطر ۲۰٪ از کارهایی است که انجام می‌دهید.
این موضوع در مورد روزمرگی‌ها و مسائلی که در طول روز با آنها درگیر می‌شوید هم صدق می‌کند. قانون ۸۰/۲۰ در هر لحظه از زندگی شما می‌تواند جریان داشته باشد.
با حذف کردن این موارد از زندگی خود، فرصت بیشتری برای انجام دادن کارهایی که دوست دارید پیدا خواهید کرد.

بیشتر بخوانید:   مصاحبه با ناصر غانم زاده ؛ همه موفقیت ها از خواندن شروع می‌شود!