برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چطور شب ها راحت بخوابیم ؟

چطور شب ها راحت بخوابیم ؟شاید به نظر سوال مهمی نباشد چرا که معمولا همه ما خوابیدن را دوست داریم و سعی می کنیم از هر فرصتی برای بیشتر خوابیدن استفاده کنیم. چه بسا اگر می توانستیم کل کارهایمان را در خواب انجام دهیم دیگر زمانی را برای بیداری اختصاص نمی‌دادیم. شاید بگویید من آنقدر در طول روز خسته می شودم که سرم به بالشت نرسیده می خوابم، اما مهمتر از خوابیدن، میزان کیفیت خواب است.

اگر شب را نتوانید بخوابید یا خواب خوبی نداشته باشید در طول روز نمی توانید فرد موفقی باشید، علاوه بر احساس خواب آلودگی تمرکزتان را از دست می دهید و قدرت فکر و خلاقیتتان مختل می شود، حتی می تواند باعث خراب شدن کل هفته تان شود.در این مقاله با سبکتو همراه باشید تا به شما بگوییم که چه طور شب ها راحت بخوابیم:

در تاریکی بخوابید

اتاق تاریکتر، خواب بهتر! برای اینکه شب ها راحت بخوابیم باید تا حد امکان نور اتاق را کم کنیم. حتی داشتن چراغ خواب یا وجود نور بسیار کم هم باعث می شود تا بدن نتواند به خواب عمیق برود، چون به محض اینکه بدن نور را احساس کند مغز به طور اتومات دستور بیداری می دهد.

نور نه تنها توسط چشم، بلکه از طریق رنگدانه های سطح بدن دریافت می‌شود و همین رنگ دانه ها به طور مستقیم به مغز پیام بیداری می فرستند، به همین خاطر استفاده از چشم بند به تنهایی نمی تواند روش جایگزین و مناسبی باشد.

چراغ ها را خاموش کنید،پرده اتاقتان را بکشید و موبایل و تبلتتان را آفلاین (airplan mode) کنید و اجازه دهید تا یک شب راحت بخوابید.

بیشتر بخوانید:   ۵ کار روتینی که افراد موفق و ثروتمند هر روز صبح انجام می‌دهند

نورهای آبی را فراموش کنید

برای اینکه کیفیت خواب بالاتری داشته باشیم و شب ها راحت بخوابیم، باید از نورهای آبی دوری کنیم. پس بهتر است نیم ساعت قبل از خواب از تلفن همراه، تبلت یا لپ تاپ خود استفاده نکنید. اما اگر از دسته کسانی هستید که تا آخرین لحظه موبایل را از خودشان دور نمی کنند، بهتر است از برنامه های رایگانی که نور صفحه گوشی را به طور خودکار برای زمان تاریکی مناسب می کنند استفاده کنید تا نور آبی کمتری به چشمتان برسد اما یادتان باشد که این اپ ها اثر آنچنانی ندارند و فقط کمی جلوی ورود نور آبی را می‌گیرند پس بهتر است گوشی موبایل را با خود به رختخواب نبرید!

برای اینکه شب ها راحت بخوابیم ، منیزیم بخوریم

دقت کنید که منظورم از منیزیم، آلومینیوم ام جی نیست! خیلی ها شربت منیزیم را به خاطر رنگ سفیدی که دارد با آلومینیوم ام‌جی اشتباه می‌گیرند. منیزیوم از دسته املاح ضروری بدن حساب می شود و به اینکه شب ها راحت بخوابیم کمک بسیاری می کند. منیزیوم مانند یک آرامبخش طبیعی رفتار کرده و گیرنده های GABA را که در تنظیم ریتم خواب در مغز اثر می گذارند، فعال می کند.

منیزیم کمک می کند تا یک خواب با کیفیت داشته باشید و صبحی پر از انرژی را تجربه کنید.

سر وقت بخوابید

معمولا همه ما درگیر زندگی روزمره شده ایم، صبح سرکار هستیم و شب هم به اصطلاح تا به خودمان می آییم ساعت  نزدیک ۱۲ شب شده و باید برای فردا خودمان را آماده کنیم. البته سبکتو تلاش می کند تا شما را از این لوپ زندگی خارج کند و یکی از این روش ها تنظیم کردن ساعت خواب است.

بیشتر بخوانید:   از بین بردن استرس و فشارهای روزانه با استفاده از کلمات

بیل گیتس می گوید که هرگز ساعت ۱۰ شب نیویورک را ندیده است، این موضوع نشان می دهد که در بین موفقترین افراد دنیا زود خوابیدن چقدر اهمیت دارد. یادتان باشد که رنگ دانه های بدن نسبت به نور حساس اند و چرخه شبانه روز را تشخیص می دهند، پس از زمانی که هوا روشن شده باشد کیفیت خواب شما به شدت پایین می آید. سعی کنید ساعت ۱۱ به رختخواب بروید و این ساعت را به طور منظم برای همه شب های خود تنظیم کنید. سر وقت و منظم خوابیدن کمک می کند تا شب ها راحت بخوابیم.

برنامه غذایی سالم داشته باشید

رژیم غذایی تنها حذف کردن وعده شام نیست، اما برای اینکه شب ها راحت بخوابید سعی کنید از خوردن غذاهای چرب و سنگین قبل از خواب پرهیز کنید. غذاهای سنگین کیفیت خواب شما را به حد زیادی پایین می آوردند و باعث می شوند در طول روز بی حال باشید. همچنین غذاهای خیلی تند قبل از خواب بر روی گوارش شما تاثیر بدی می گذارد و ممکن است دچار سوزش معده شوید. پس از غذاهایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات کم استفاده کنید تا ریتم خوابتان به هم نریزد.

همچنین قهوه و چای بعد از ساعت ۴ بعد از ظهر می تواند ریتم خواب شما را به هم بریزد و کیفیت خوابتان را پایین بیاورد برای همین بهتر است بعد از این ساعت از نوشیدن آنها صرف نظر کنید. اما اگر عادت به خوردن چای یا قهوه دارید بهتر است از انواع کم کافئین و لایت قهوه یا چای کمرنگ استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:   با این ۵ تمرین ذهن خود را تبدیل به ذهنی شاد کنید!

چه طور شب ها راحت بخوابیم ؟

مواظب کم خوابی باشید

معمولا پیش می آید که در طول هفته ساعت های کمی می‌خوابیم و دچار کمبود خواب هستیم، معمولا همه ما آخر هفته ها را برای جبران این کم خوابی ها در نظر می گیریم و فکر می کنیم با ۱۰ ساعت خوابیدن در روز جمعه خستگی هفته از بین می رود در حالی که این تفکر کاملا اشتباه است، وقتی شما بیشتر می خوابید بدن دیرتر برای خوابیدن در شب آماده می شود و جعمه شب وقتی به رختخواب می‌روید به خاطر خواب زیادتان در صبح خواب شبتان کیفیت پایینی را تجربه می‌کند  و مجددا شنبه بی حال خواهید بود و دوباره هفته ای با کم خوابی خواهید داشت.