برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

شروع سال جدید را تبدیل به نقطه‌ای برای بدست آوردن آنچه می‌خواهید کنید

شروع سال جدید برای همه ما معمولا نقطه شروعی برای تبدیل شدن به نسخه بهتری از خودمان است. تلاش می‌کنیم تا با سال جدید ما هم تبدیل به فردی جدید با ویژگی‌هایی که می‌خواهیم شوید. اما چقدر در آن موفق هستیم؟ سال قبل در میکرومقاله برای سال ۹۸ برنامه‌ریزی کنید نه ۹۷ به این موضوع اشاره کردیم که برای ایجاد تغییرات باید ابتدا زمینه آن را آماده کنید. حالا در این میکرومقاله از سبکتو می‌خواهیم درباره بدست آوردن آنچه در سال جدید می‌خواهیم صحبت کنیم. اما چطور همچین چیزی ممکن است؟

اولین نکته برای شروع این است که باید جایی آرام که معمولا بیشترین تمرکز را در آن دارید انتخاب کنید و یک دفترچه و خودکار بردارید. این مکان هرجایی می‌تواند باشد، گوشه دنجی از خانه، روی یک نیمکت در پارک یا یک کافه. یادتان باشد که باید برای خودتان وقت بگذارید پس هر کار دیگری که هست را از ذهن‌تان دور کنید و فقط روی کاری که می‌خواهید انجام دهید متمرکز شوید. اگر چند دقیقه مراقبه هم انجام دهید که دیگر عالی خوهد شد. حالا شروع کنید:

سال قبل را بررسی کنید

درست است که شروع سال جدید یعنی شروعی دوباره، اما بدون بررسی گذشته نمی‌توان آینده‌ای خوب برای خود ساخت. احتمالا اگر بخواهید سالی که گذشت را مرورکنید، اتفاقات خوب و بد آن در ذهن‌تان یادآوری می‌شوند. اما بیایید کمی دقیق‌تر نگاه کنیم، علت آن اتفاقات خوب و بد چه چیزهایی بودند؟ شما و عادت‌هایتان چقدر مسئول این اتفاقات بودید؟ به اهدافی که در ابتدای سال ۹۷ برای خودتان مشخص کردید فکر کنید، به چند درصد از آنها رسیدید؟ آیا اهدافی داشتید که وسط راه متوجه شوید که اصلا با شما همسو نیست؟ 

بیشتر بخوانید:   راه های موفقیت در زندگی شخصی که ما را به اهداف‌مان می‌رسانند

حالا نتایج بررسی‌تان را روی کاغذ بنویسید. علت رسیدن به آهداف‌تان چه بوده؟ و علت نرسیدن به آنها چه چیزهایی بوده؟ اصلا از اینکه اهداف‌تان درست انتخاب شده‌اند مطمئن هستید؟ نگاهی به آنچه نوشتید بیاندازید. به خودتان چه نمره‌ای می‌دهید؟ نکته مهم در این مرحله این است که منصف باشید، یعنی خودتان را به هیچ‌وجه قضاوت نکنید، تلاش‌هایتان را نادیده نگیرید یا موفقیت‌های کوچک را برای خودتان بزرگ نکنید. بررسی سال قبل یکی از مهمترین اقدامات برای رسیدن به موفقیت در سال پیش‌رو است. 

نقاط ضعف و قوت خود را مشخص کنید

با توجه به آنچه در دفترچه خود نوشتید، حالا بهتر می‌توانید نقاط ضعف و قوت خود را بنویسید. چه عادت‌هایی مانع رسیدن شما به اهداف‌تان شده‌اند؟ و چه عادت‌هایی باعث شدند تا شما دستاوردهای بیشتری داشته باشید؟ بهتر است که علت عادت‌های بد یا نقاط ضعف‌تان را هم بنویسید. مثلا یک عادت بد من این است که بستنی زیاد می‌خورم و علت آن احتمالا علاقه زیاد من به شیرینی‌جات است. یا مثلا یک عادت بد این است که صبح‌ها دیر بیدار می‌شوید و علت آن تا دیروقت چشم به تلویزیون یا گوشی داشتن است. کمی درون‌تان را بررسی کنید، چه عادت‌هایی هستند که می‌خواهید تغییر دهید؟ ایده‌آل‌گرا باشید و هر چه به ذهن‌تان می‌آید را بنویسید.

شروع سال جدید را تبدیل به نقطه‌ای برای بدست آوردن آنچه می‌خواهید کنید

تغییرات را الویت‌بندی کنید

شروع سال جدید باید همراه با تغییراتی در شما باشد تا بتوانید سال متفاوت‌تری را هم تجربه کنید. حالا که لیستی از نقاط قوت و ضعف خود نوشتید، مشخص کنید که از هر کدام چه چیزهایی اولویت دارند و کنار آنها از شماره ۱ با بیشترین اولویت، شماره‌گذاری کنید. نکته بسیار مهمی که باید در این مرحله به آن دقت کنید، اهداف شما در سال جدید هستند. تمام تغییرات شما در شروع سال جدید باید هم راستا با اهداف شما باشند. وقتی دسته‌بندی‌تان تمام شد یکبار لیست را مرور کنید و مطمئن شوید که شماره‌های ۱تا ۵ واقعا تغییرات مهمی هستند و حتما باید هرچه سریعتر در زندگی شما رخ دهند. 

بیشتر بخوانید:   چطور خلاق باشیم و ایده های خلاقانه بسازیم

اهداف‌تان در سال جدید را مشخص کنید

می‌خواهید در پایان سال ۹۸ به چه دستاوردهایی رسیده باشید؟ اهداف‌تان برای سال جدید و تبدیل شدن به فردی جدید چیست؟ این مرحله ممکن است کمی سخت و زمان‌بر باشد اما باور کنید که هرچقدر زمان برایش صرف کنید، ارزشش را دارد. اهداف‌تان را بدون در نظر گرفتن اولویت بنویسید. در میکرومقاله چطور هدف و آرزو بسازیم، در مورد ویژگی‌هایی که اهداف باید داشته باشند صحبت کرده بودیم، دقت کنید که اهداف شما هم واقعی، دست‌یافتنی و قابل نوشتن باشند. وقتی آنها را نوشتید، یکبار مرورشان کنید و مطمئن شوید که آنها اهداف واقعی شما در سال جدید هستند نه چیزهایی که فقط دوست داشتید داشته باشید. مثلا شما دوست دارید چند زبان جدید یاد بگیرید، اما هدف شما باید یاد گرفتن یک زبان در سال جدید باشد.