برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

بیل گیتس به دانشجویان:برای میلیاردر شدن تلاش نکنید، بی ارزش شده

بیل گیتس، مدیر عامل مایکروسافت و یکی از پولدارترین افراد دنیاست و از جمله افرادی است که بیشترین تاثیر را در زندگی ما داشته‌اند. او سخنرانی‌های زیادی انجام داده است اما یکی از جالب‌ترین آنها که خیلی سریع پربیننده شد، جلسه دوستانه او با دانشجویان دانشگاه واشنگتن بود. این جلسه در ساختمان مهندسی نرم‌افزار این دانشگاه در یک بعدازظهر برگزار شد و مطابق روال، یک جلسه پرسش و پاسخ بود.

بیل گیتس از اینکه در دانشکده نرم افزار و در بین دانشجویان قرار گرفته بود اظهار خوشحال کرد و گفت: زمانی که من در دانشگاه بودم، بیشترین زمانم صرف استفاده از کامپیوتر می‌شد، گاهی آنقدر غرق آن می‌شدم که زمان را فراموش می‌کردم. حتی‌می توانم بگویم که معتاد آن شده بودم البته درست است که این اعتیاد باعث شد تا من نتوانم هرگز دانشگاه را تمام کنم و مدرک بگیرم اما باور دارم که یک اعتیاد بسیار مفید بود چرا که بعد از کشف ریزپردازنده‌ها زندگی من به طور کامل تغییر کرد.

او صحبتش را با سرعت پیشرفت علم ادامه داد و گفت: تغییرات کمی بسیاری انجام گرفته که چشمگیرترین آنها در مورد کاهش هزینه‌های ذخیره‌سازی اطلاعات بوده که به طور مثال از ۷۰۰ دلار بابت هر مگابایت به ۰.۰۲ سنت بابت هر مگابایت در سال ۲۰۱۱ رسید که البته تا به امروز هم در حال کاهش بوده و تقریبا به صفر نزدیک شده است.

بیل گیتس می‌گوید دنیا در حال حرکت به سوی ۸ تغییر کیفی بزرگ است که بخشی از آنها در حال رخ دادن هستند. این ۸ تغییر عبارتند از: رابط کاربری، محاسبات کلودی (فضای ابری)، مدل سازی، ماشین لرنینگ، بیگ دیتا، تلفن‌های هوشمند، رباتیک و سیستم‌های فراگیر.

بیشتر بخوانید:   جدیدترین لیست پولدارترین فرد جهان

او در مورد این تغییرات بزرگ و تاثیر تفکراتش در زندگی شخصی‌اش گفت: امروزه من بیشتر زمانم را صرف مدل سازی می‌کنم و هر روز در دفتر کارم در مایکروسافت حاضر می‌شوم و تلاشم را در این مورد بیشتر می‌کنم. حتی گاهی بیشتر از کارمندانم کار می‌کنم. از طرفی هم همیشه به دنبال کمک به فقرا و سیستم آموزش و پرورش برای آنها به کمک همین تغییرات بزرگ هستم.

البته از طرفی توصیه می‌کنم که رباتیک را فراموش نکنید. کارهای زیادی هنوز در این زمینه است که باید انجام شود.

اما چیزی که این جلسه را با بقیه متفاوت کرد جلسه پرسش و پاسخ آن و سوال زیرکانه یک دختر دانشجو و جواب هوشمندانه بیل گیتس بود. دانشجو پرسید:

چه طور می توانم مثل تو میلیاردر شدن را تجربه کنم؟

بیل گیتس پاسخ داد:

” من درک می‌کنم که در این زمان همه به دنبال میلیاردر شدن و احساس آزادی مطلقی که پول می‌آورد باشید. اما این تنها یک بخش کوچکی از داستان است. زمانی که حساب بانکی‌تان پر شود و به اصطلاح میلیاردر شدن را تجربه کنید، وضعیت همانند روزهای قبل خواهد بود. همان آش و همان کاسه.

منظورم این است که بعد از میلیاردر شدن چیزی تغییر نمی‌کند و شما برای حفظ این شرایط باید همچنان بیش از پیش تلاش کنید. پس به نظر من به جای اینکه روی بیشتر کردن پولتان تمرکز کنید روی کسب‌وکارتان و ایده‌هایتان تمرکز کنید و سعی کنید روحتان را تشنه موفقیت پرورش دهید. وقتی روحتان همیشه به دنبال بهتر شدن باشد کسب‌و‌کارتان هم ناخودآگاه بهتر می‌شود.

بیشتر بخوانید:   خوش شانسی از رویا تا واقعیت; چطور شانس را به زندگی‌مان بیاوریم

یادتان باشد کاری را انجام دهید که از آن لذت می‌برید. تفکر میلیاردر شدن زمان زیادی است که منسوخ شده است. لذت از کار است که برایتان پول می سازد.”

نظر شما در مورد صحبت های بیل گیتس چیست؟ به نظر شما هم اگر از کارتان لذت ببرید بیشتر پول در می آورید؟