برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

افزایش تمرکز یکی از فواید آب

با شروع تابستان، روزهای گرم و به خصوص ماه رمضان، آب تبدیل به یک نوشیدنی پر طرفدار شده است. تقریبا همه ما شنیده ایم که از فواید آب نباید غافل شد و حتما باید روزی ۸ لیوان آب نوشیم، اما چند نفر به آن عمل می کنیم؟ به نظر شما بدن واقعا به چقدر آب نیاز دارد؟ چند بار شده که در یک روز معمولی ۸ لیوان آب بنوشید؟

تقریبا ۷۰% بدن را آب تشکیل داده و هر چقدر که بیشتر ورزش کنید و عضلات بیشتری داشته باشید، میزان آب بدنتان هم بیشتر می شود. جالب است بدانید که سرعت حرکت آب در ماهیچه بسیار بیشتر از چربی است. از طرفی در اندام های حیاتی بدن مثل مغز، قلب و کلیه ها آب بسیار زیادی وجود دارد، به همین دلیل هم می‌گویند که فواید آب بسیار زیاد است.

یک تیم تحقیقانی در دانشگاه ووستر انگلستان که اکثرا بر عملکرد  ورزشکاران تحقیق می کنند، تصمیم گرفته تا به این سوال پاسخ دهد که آیا افزایش تمرکز را می توان از فواید آب دانست؟ با سبکتو و این تحقیقات جالب همراه باشید:

آنها ابتدا با نصب الکترودهایی میزان دقیق آب و چربی بدن داوطلبان را اندازه گیری کردند، سپس از هر کدام از آنها ۲ تست اولیه گرفتند. یکی اندازه گیری زمان واکنش فرد بود به این صورت که یک صفحه با چند لامپ در جایگاه های مختلف در برابر آنها می گذاشتند و چراغ ها بدون ترتیب خاصی روشن می شد و افراد باید روی چراغ روشن ضربه می زدند. با این تست میزان سرعت ارسال پیام به مغز و سرعت فرد در شرایط عادی اندازه گیری می شد.

بیشتر بخوانید:   ۶ عادتی که موجب کاهش حافظه و تمرکز می‌شود

بعدی، تست حافظه فعال بود، در این تست یک سری تصاویر که زیر مستطیل هایی پنهان شده بود به آنها نشان داده می شد سپس به صورت رندم از آنها تصاویر زیر هر مستطیل را می پرسیدند.

و بعد قسمت اصلی آزمون شروع شد: این فرآیند شامل سه تست اصلی بود که باید بدون هیچ زمان استراحتی و کاملا پشت هم انجام می شدند

تست اول: باید در ۳۰ ثانیه و با حداکثر سرعت بر روی دوچرخه ثابتی که روی پدال آن چند وزنه نصب شده، رکاب می زدند.

تست دوم: دویدن بر روی تردمیلی که سرعت و شیب آن به طور مداوم افزایش پیدا می‌کند تا جایی که دیگر توان ادامه دادن نباشد.

تست سوم: با توجه به وزن اولیه شان باید یک کیلوگرم وزن کم کنند، آن هم با با پدال زدن بر روی دوچرخه ثابت و در اتاقی با دمای ۴۰ درجه و رطوبت ۷۰%

حالا دوباره میزان دقیق آب و چربی را در بدن افراد اندازگیری می کنند. آنها در مقایسه با آزمایش اولیه حدود ۱ لیتر آب (۴ لیوان پر) از دست داده اند. حالا دوباره تست های اول یعنی تست زمان واکنش و حافظه فعال را مجدد از آنها می گیرند.

اکثر آنها در تست حافظه میزان اشتباهاتشان دو برابر شد یعنی کسانی که در تست اول ۲ اشتباه داشتند بعد از از دست دادن آب به ۴ اشتباه رسیدند. و در تست سرعت واکنش افرادی که در ۶۰ ثانیه ۵۰ حرکت درست داشتند، به ۴۷ حرکت درست تبدیل شده بود. یعنی کاهش ۶ درصدی.

در حقیقت در این تست مشخص شد که یکی از مهمترین فواید آب، افزایش تمرکز است.وقتی شما به اندازه کافی آب بنوشید قدرت تمرکز و سرعت واکنشتان تا حد زیادی افزایش پیدا می کند. پس اگر در محل کار، موقع درس خواند و به خصوص هنگام رانندگی احساس خستگی می کنید و یا دهانتان خشک شده، این نشانه های کم آبی است. می توانید با نوشیدن چند لیوان از فواید آب بهره مند شوید. البته ظاهر شدن این علائم نشان از بی توجهی شما به بدنتان است و نباید بگذارید بدن به بی آبی برسد.

بیشتر بخوانید:   چطور با مثبت اندیشی به موفقیت در زندگی برسیم

اما آیا واقعا باید ۸ لیوان آب خورد؟

محققین ثابت کردند که اگر شما باید به میزان آبی که بدنتان از دست می دهد آب بنوشید کافی است و الزامی در نوشیدن آب بیشتر نیست. اما نکته ای که وجود دارد این است که شما وقتی عرق می کنید، علاوه بر آب، سدیم، قند، کربوهیدرات و نمک را هم از دست می دهید. بنابراین نوشیدن آب به میزانی که از دست داده‌ایم آنها را جبران نمی کند و باید با نوشیدن آب بیشتر آنها را هم جبران کنید. هر چه بیشتر آب بنوشید، به عملکرد بهتر مغز کمک کرده و تجربه انرژی بیشتری خواهید داشت.