برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

احساس استرس می‌کنید؟ با چند راهکار ساده آن را از بین ببرید – قسمت دوم

احساس استرس تقریبا بخشی جدانشدنی از زندگی امروز ما شده است و همه ما در طول آن را تجربه می‌کنیم. متاسفانه بسیاری از محققان بر این باورند که احساس استرس و عصبانیت عامل بیماری جسمی متداولی هستند که افراد با آنها درگیر هستند. تقریبا همه ما یکبار در اینترنت عبارت چطور بر احساس استرس غلبه کنیم یا چطور احساس استرس را از بین ببریم جستوجو کرده‌ایم اما با جواب‌هایی کلی روبرو شده‌ایم. اما واقعا چه کار باید کنیم؟

در قسمت اول این میکرومقاله، گفتیم که کریس جانسون، روان‌درمانگر، تمام راهکارهای مشهور و پراستفاده را شخصا در طول یکماه انجام داده و آنهایی که واقعا تاثیرگذار و به سادگی قابل انجام شدن بودند را معرفی کرده است. با ادامه این میکرومقاله در سبکتو همراه باشید:

ورزش

یکی از قدیمی‌ترین روش‌های برای از بین بردن احساس استرس ورزش کردن است. وقتی شما ورزش می‌کنید، هورمون اندورفین، که هورمون‌ شادی هم نامیده می‌شود، در بدن ترشح می‌شود. ظاهرا ۱۵۰ دقیقه فعالیت ورزشی در هفته که تقریبا معادل ۲۰ دقیقه برای هر روز است، احساس بهتری به شما می‌دهد. دکتر مارک وینوود می‌گوید: ورزش محافظ مغز است، به این معنی که ورزش باعث رشد بخش‌هایی از مغز می‌شود که به شما در کنترل و مهار استرس کمک می‌کند و شما را برای مقابله با افسردگی و ناهنجاری‌های ناشی از نگرانی حفظ می‌کند.

من گاهی می‌دویدم اما برای امتحان این روش، تصمیم گرفتم ۴بار در هفته بدوم. واقعا فوق‌العاده بود.واقعا با هر گام دویدن جسم و ذهن متمرکزتر می‌شود، از برخی نظرات شبیه به سوفرولوژی است با این تفاوت که خستگی و عرق ریختن ناشی از دویدن به من این حس را می‌دهد که چیزی به دست آوردم. هرچه بیشتر می‌دویدم، بیشتر روی احساس استرس کنترل داشتم، تا اینکه یکبار مجبور شدم برنامه دویدن را برای جلسه‌ای که در شهر دیگری پیش آمده بود کنسل کنم در این سفر دچار چنان استرسی شده بودم که حتی کارهای معمولی هم برایم سخت بود.

بیشتر بخوانید:   چطور با غم و ناراحتی مواجه شویم و با آن کنار بیاییم

احساس استرس می‌کنید؟ با چند راهکار ساده آن را از بین ببرید - قسمت دوم

درمان شناختی-رفتاری

 این روش که به CBT یا درمان شناختی-رفتاری معروف است، روشی است که من هر زمان حالم خوب نباشد از آن استفاده می‌کنم. این روش درمانی به وسیله تمرین‌هایی به شما کمک می‌کند تا افکار منفی را از زوایای متفاوتی ببینید. مثلا قبول کنید که اگر در یک مهمانی کسی با شما صحبت نمی‌کند، به این دلیل است که آنها خیلی هیجان‌زده و عصبی هستند، نه اینکه آنها از شما خوششان نیامده است. انجام این تمرینات مسیر تازه‌ای درمغز شما می‌سازد و به شما کمک می‌کند تا مثبت‌تر فکر کنید و احساس استرس کمتری داشته باشید.

من یک ماه، کتاب درمان شناختی رفتاری برای مبتدیان، را می‌خواندم. پیشرفتم بسیار کند بود اما یاد گرفتم که درموقعیت‌های پر استرس،‌چطور انرژیم را کنترل کنم. من این روش را در مورد راننده بی‌ملاحضه‌ای که جای پارک مرا گرفت و زمانی که با آدم‌های تازه در رستوران مواجه شدم، امتحان کردم و متوجه شدم ذهنم بسیار آموزش دیده شده و به جای احساس استرس و عصبانیت، آرام می‌ماند.

نتیجه

مثل همه چیز در زندگی، نکته اصلی در سلامتی‌ هم، تعادل است. هیچ راه‌حلی به تنهایی برای مقابله با احساس استرس جواب نمی دهد. دویدن به من کمک کرد که بدنم را رها کنم و با فعالیت، نشانه‌های استرس را بسوزانم و درمان شناختی رفتاری و سوفرولوژی به من کمک کرد تا آرامش را در مغزم پیدا کنم و آواز خواندن با تمام انرژی و نفسی که داشتم، پس از یک روز کاری سخت، لبخند را بر لبانم آورد.

در طول این مدت، متوجه شدم که کلید مقابله با استرس ذهن باز است. مهم این است که مشتاق امتحان کردن روش‌های جدید باشید و روش‌هایی که مناسب خودتان است را پیدا کنید تا بتوانید احساس نگرانی و همه طبعات آن را از بین برده و آرامش را جایگزین کنید.

بیشتر بخوانید:   افزایش تمرکز یکی از فواید آب