برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

افزایش قدرت اعتماد به نفس با گوش دادن به موسیقی

قدرت اعتماد به نفس یکی از خصوصیات افراد موفق است و همه به دنبال چنین خصوصیتی هستند. قدرت اعتماد به نفس به ما این امکان را می‌دهد که هر آنچه که می‌خواهیم را به دست آوریم و نسبت به این توانایی از خودمان راضی باشیم. عوامل زیادی هستند که به افزایش قدرت اعتماد به نفس‌ ما کمک می‌کنند مثل مطالعه یا یاد گرفتن یک مهارت جدید.

اما محققین دریافتند که اعتماد به نفس با یک عامل دیگر هم افزایش می‌یابد و آن موسیقی است. با سبکتو همراه باشید:

کاربردهای موسیقی در زندگی

یکی از اولین کاربردهای موسیقی، استفاده از آن برای آرام کردن حیوانات بوده است. به همین دلیل بیشتر چوپان‌ها نی می‌نواختند. با این کار گله‌ دور او جمع می‌شدند و با صدای موسیقی  آرام می‌شدند. اما امروزه کاربرد موسیقی چیزی فراتر از نواختن نی رفته است و با کمی دقت در زندگی خودمان، تاثیر آن را می‌بینیم.

مثلا در باشگاه‌های ورزشی برای اینکه افراد انرژی زیادی برای ورزش داشته باشند آهنگ‌هایی با ضرب تند پخش می‌شود، یا برای مدیتیشن از آهنگ‌هایی با ریتم آرام استفاده می‌شود و… شاید بتوانیم بگوییم که موسیقی در هر قسمت از زندگی ما کارایی دارد.

افزایش قدرت اعتماد به نفس با موسیقی

این موضوع مورد توجه دانشمندان علوم اجتماعی قرار گرفت و یک سوال مهم مطرح کردند: آیا با گوش دادن به موسیقی درست، می‌توان قدرت اعتماد به نفس را هم افزایش داد؟

همه ما تجربه لحظاتی را داشته‌ایم که در ظاهر خودمان را فردی قوی و با اعتمادبه‌نفس نشان داده‌ایم، در حالی که از درون اصلا چنین احساسی نداشته‌ایم. مثلا زمانی که می‌خواهیم برای هیئت مدیره یک شرکت طرح‌مان را توضیح دهیم، در آن شرایط با وجود استرس و اضطرابی که داریم باید ظاهرمان را حفظ کنیم و خودمان را با قدرت اعتماد به نفس نشان دهیم.

بیشتر بخوانید:   اگر می‌خواهید موفق شوید این ۱۳ کار را کنار بگذارید

خیلی عالی می‌شد اگر راه‌حلی وجود داشت که بتوانیم در زمان کوتاهی تمام استرس‌ها را از بین ببریم و در باطن‌مان هم با اعتمادبه‌نفس و پر قدرت باشیم. مگر نه؟

این سوال برای محققین دانشکده بازرگانی کلمبیا پیش آمد و با همکاری دانشگاه هنگ‌کنگ تحقیقاتی در این زمینه را شروع کردند، در ابتدا توجه آنها به ورزشکارانی که با هدفون در مسابقات جهانی حاضر می‌شدند و موسیقی‌هایی با ریتم تند گوش می‌کردند، جلب شد.

افزایش قدرت اعتماد به نفس با گوش دادن به موسیقی

اثبات ارتباط اعتماد به نفس و موسیقی

آنها برای پاسخ به این سوال که آیا موسیقی می‌تواند در افزایش قدرت اعتماد به نفس نقش داشته باشد یک تحقیق ساده را انجام دادند:

آنها افراد حاضر در تحقیق را به دو دسته تقسیم کردند. برای افراد گروه اول آهنگ‌های مختلفی پخش شد. بعد از هر یک از آنها خواسته شد تا به میزان تاثیری که هر آهنگ روی اقزایش قدرت اعتماد به نفس‌شان داشته از ۱تا ۷ امتیاز دهند.

اما برای افراد گروه دوم تنها یک آهنگ پخش شد، که برخی قسمت‌ها خالی بود و از افراد خواستند که اولین کلمه‌ای که برای جای خالی به ذهنشان می‌رسد را بگویند.

در نهایت نتایج خیلی جالب بودند: به طور کلی هر موسیقی روی هر فردی می‌تواند تاثیر منحصربه‌فردی داشته باشد. یعنی یک نفر با شنیدن یک آهنگ پرانرژی می‌شود، در حالی که همان آهنگ برای فرد دیگر بی‌تاثیر است. همچنین آنها به این نتیجه رسیدند که گروه دوم که تنها به یک آهنگ گوش داده بودند، قدرت اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده بودند چون برای پیدا کردن جاهای خالی ذهن‌شان بیشتر درگیر آهنگ و ریتم آن شده بود.

بیشتر بخوانید:   تهرانگردی مدرن کشف جاذبه‌های تهران در روزهای بهاری - قسمت دوم

چه آهنگ‌هایی بیشترین تاثیر را دارند؟

بر اساس همین نتایج، آنها لیستی از تاثیرگذارترین آهنگ‌ها روی قدرت اعتماد به نفس تهیه کردند. شاید برایتان جالب باشد که ۳ آهنگ برتر این لیست را بشناسید تا دفعه بعد که خواستید در جمعی با اعتماد به نفس باشید، با گوش کردن به این آهنگ‌ها، پرقدرت ظاهر شوید:

۱. We Will Rock You از Queen
۲. Get Ready for This از 2Unlimited
۳. In Da Club از  50Cent

این خود ما هستیم که با افکار و احساسات‌مان، شخصیت‌مان را می‌سازیم. داشتن اعتماد به نفس امری درونی است و با چند راهکار ساده می‌توانیم آن را از نقطه ضعف‌، تبدیل به یک مهارت بزرگ در زندگی‌مان کنیم.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”https://www.inc.com/melanie-curtin/want-to-feel-powerful-in-8-minutes-or-less-science-says-to-do-this.html” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]INC[/stag_button]