برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چطور مطالعه بیشتر داشته باشیم؟

مطالعه بیشتر یکی از دغدغه‌های افرادی است که می‌خواهند از زمان‌ و روزهای خود استفاده مطلوب‌تری داشته باشند و به سوی موفقیت حرکت کنند. حال این موفقیت می‌تواند در تحصیل، شغل و حرفه و حتی زندگی شخصی خودمان باشد. اما امروزه زمان یک طلای گران‌بها شده است. همه ما مایلیم که مطالعه خود را افزایش دهیم اما وقت کافی برای آن نداریم. با سبکتو همراه باشید تا یک برنامه ریزی منطقی برای مطالعه بیشتر خودمان ایجاد کنیم.

وقت‌های آزاد ما

خیلی از ما به خاطر هزینه پایین‌تر مسکن ترجیح دادیم در اطراف شهر‌های بزرگ زندگی کنیم و برای دانشگاه یا محل کار به شهر‌ اصلی بیاییم یا اینکه در شهر بزرگی مثل تهران زندگی می‌کنیم که غرب به مرکز آن خود یک سفر بین شهری حساب می‌شود! این اتفاق مختص ایران نیست به طور مثال در انگلستان مردم میانگین روزی ۲ ساعت در مسیر رفت آمد به منزل و محل کار خود هستند و در شهر نیویورک مردم ۶ ساعت در هفته در مسیر هستند.

یعنی چقدر می‌شود کتاب خواند؟

افراد بالغ در هر دقیقه می‌توانند ۳۰۰ کلمه بخوانند که اگر آن را در ۶ ساعت هفته محاسبه کنیم به عدد ۱۰۸،۰۰۰ کلمه می‌رسیم یعنی معادل یک کتاب قطور مانند هری‌پاتر و زندانی آزکابان! می‌دانم مثل من از این عدد تعجب کردید اما کلی زمان مناسب برای مطالعه در مترو، اتوبوس و تاکسی داریم که می‌توانیم در جهت مطالعه بیشتر از آنها استفاده کنیم.

چطور مطالعه بیشتر داشته باشیم؟

سفرهای شهری کمتر از ۱۵ دقیقه

بهترین مطالب برای این مدت زمان، مطالعه اخبار روز است تا دید کلی نسبت به شرایط و اتفاق‌های روز داشته باشیم همانطور که قبلا گفته بودیم افراد موفق، با هر نوع تفکری، نسبت به شرایط سیاسی و اجتماعی اطراف خود آگاهی کاملی دارند. همچنین با مطالعه اخبار علاوه بر مطالعه بیشتر، اطلاعات عمومی‌مان هم افزایش پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید:   چطور یک کتاب خوب برای مطالعه انتخاب کنیم؟

سفرهای شهری ۳۰ دقیقه و کمتر

بهترین روش برای مطالعه بیشتر در این نوع سفرها مطالعه مطالب و وبلاگ‌ها است، تا بتوانیم با سرعت بیشتری به دانسته‌های نسبتا تخصصی خود اضافه کنیم. این وبلاگ‌ها می‌تواند بر اساس سلایق ما متفاوت باشند مثلا من عاشق وبلاگ‌های تکنولوژی محور و سبک زندگی هستم.

سفرهای شهری ۴۵ دقیقه و کمتر

دیگر افزایش دانش کافیست می‌توانید در این سفرها سراغ داستان‌های کوتاه بروید تا هم حال و هوایتان عوض شود هم خستگی روز از تن‌ شما خارج شود.

سفرهای شهری یکساعت و بیشتر

در این سفرها دیگر وقتش است برای مطالعه بیشتر سراغ کتاب‌ها برویم چون فرصت کافی برای خواندن آنها را داریم. پیشنهاد ما استفاده از کتاب‌های الکترونیکی است چون علاوه بر حمایت از محیط زیست به خاطر استفاده کمتر از کاغذ با قیمت‌های کمتری نیز روبرو هستید. همچنین مترو و اتوبوس محیط شلوغی است و به دست گرفتن کتاب کاری سخت! اما به راحتی می‌توانیم با تلفن‌ همراه خود به مطالعه بیشتر بپردازیم.

من با خودرو شخصی رفت و آمد می کنم

خوب شما مسلما نمی‌توانید به صورت نوشتاری مطالعه داشته باشید و بهترین روش استفاده از پادکست‌ها و کتاب های صوتی است. برای مسیر های کوتاه سراغ پادکست و برای مسیر های بلند سراغ کتاب های صوتی بروید.

نسل آینده کتاب‌ها

دنیای ما نسبت به ده‌های پیش تغییرات زیادی کرده است و ناشرین متوجه این موضوع شدند. به همین دلیل ناشرین بین‌المللی مطرحی مثل پنگوین دست به تولید کتاب‌هایی کوچکی زده که در کنار کوتاه بودن دارای پاراگراف های کوچکتری‌ هم است، همچنین انتشارات دانشگاه آکسفورد کتاب‌های سی دقیقه‌ای منتشر می‌کند که افراد بتوانند در مسیرهای درون شهری از آنها استفاده کنند. در ایران هم هم‌گام با ناشرین بین‌المللی برای اولین بار سبکتو دست به انتشار محصولی با نام میکروکتاب زده است که چکیده‌ای از کتاب های اصلی هستند تا افراد بتوانند با صرف زمان کمتر مطالعه بیشتری داشته باشند. میکروکتاب‌ها علاوه بر نسخه‌های نوشتاری الکترونیکی در نسخه‌های صوتی نیز منتشر می‌شوند.

بیشتر بخوانید:   مهراز بررسی کتاب بیشعوری و آنچه باید از بیشعورها بدانیم

برداشتی آزاد از [stag_button url=”http://www.bbc.com/capital/story/20170825-an-easy-way-to-read-more-each-year” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]bbc[/stag_button]