برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

خالق بیت‌کوین اولین کتابش را با نام “دوگانگی” منتشر کرد

بیت‌کوین را به جرات می‌توان داغ‌ترین بحث این روزها دانست. اولین ارزدیجیتالی که پای دولت‌های و قوانین را وسط و آنها را به چالش کشیده است. اما واقعا بیت‌ کوین چطور به وجود آمد و به اینجا رسید؟ و چطور قرار است پیش برود؟ اصلا چطور اینقدر پرطرفدار شد؟ جواب همه این پرسش‌ها و حقایقی دیگر توسط ساتوشی ناکاموتو خالق بیت‌کوین در کتابش پاسخ داده شده است. در این میکرومقاله از سبکتو می‌خواهیم در مورد در مورد این کتاب که با نام دوگانگی منتشر شده است، صحبت کنیم:

بیت‌کوین

اگر بخواهیم در یک جمله بیت‌کوین را تعریف کنیم، می‌توانیم بگوییم: بیت‌ کوین اولین ارز دیجیتال رمزپایه (cryptocurrency) است که به صورت گسترده مورد استفاده مردم عادی قرار گرفته است. در واقع بیت‌کوین یک پول دیجیتالی است که بر خلاف سایر پول‌هایی تا به امروز بوده‌اند هیچ ظاهر فیزیکی ندارد. از طرفی هم برخلاف سایر پول‌ها هیچ پشتوانه‌ای مثل نفت یا طلا ندارد. پس چرا اینقدر مورد اعتماد افراد است؟ چون هیچ ارگان یا شخصی آن را نظارت نمی‌کند.

در واقع برخلاف سایر پول‌های رایج، که معمولا توسط ارگان‌های حکومتی یا بانک مرکزی هر کشوری تولید و کنترل می‌شود، بیت‌کوین هیچ‌گونه ناظر یا کنترل‌کننده‌ی خاصی ندارد. برای درک بهتر: یک شرکت بزرگ را در نظر بگیرید که روزانه خرید و فروش‌های زیادی دارد، این شرکت به جای اینکه یک حسابرس خاص داشته باشد که فقط او به تمام دفاتر حسابداری دسترسی داشته باشد (مثل پول‌های رایج) دفتر حسابداری بین تمام افراد شرکت پخش شده و هر کدام از آنها به بخشی از دفتر دسترسی دارند. بنابراین امکان اختلاس یا هرگونه سوءاستفاده‌ای از بین می‌رود.

بیشتر بخوانید:   کتاب ثروتمندترین مرد بابل اسرار موفقیت مالی از کتابی ۹۰ ساله

بیت‌کوین اولین ارز دیجیتالی است که متمرکز بودن روی یک فرد یا سازمان خاص را برداشته است. اما هدف از تولید بیت‌کوین دقیقا همان چیزی است که امروز در حال رخ دادن است؟ هدف خالق بیت‌کوین از تولید آن چی بود؟

خالق بیت‌کوین اولین کتابش را با نام دوگانگی را منتشر کرد

ساتوشی ناکاموتو

در میکروکتاب دوگانگی، برای اولین بار خالق بیت‌کوین رسما اعلام می‌کند که ساتوشی ناکاموتو، یک اسم غیرواقعی است و چنین شخصی وجود خارجی ندارد و تنها یک اسم متداول در ژاپن (مثل محمد محمدی در ایران) است. او در این میکروکتاب اشاره می‌کند که نه تنها ژاپنی نیست بلکه ساکن جایی در کالیفرنیا است.

اما ساتوشی واقعی کیست؟ این سوالی است که تا به امروز بی‌پاسخ مانده است. افراد زیادی هستند که ادعا می‌کنند ساتوشی واقعی هستند اما هیچ‌کدام تا به امروز این موضوع را ثابت نکرده‌اند. ساتوشی در این میکروکتاب می‌گوید: یکی از مهمترین قوانین جامعه رمزنگاری این است که هرگز هویت واقعی شما نباید آشکار شود. او در این میکروکتاب اعلام می‌کند که از سال ۲۰۱۰ از پروژه بیت‌کوین خارج شده و تمام اطلاعات لازم را در یک فایل مخفی برای دیگران قرار داده است. این در حالی است که افراد زیادی حدس می‌زدند او در سال ۲۰۱۱ خارج شده است. همچنین او در این میکروکتاب احتمال اینکه ساتوشی نه یک نفر بلکه گروهی از افراد بودند را هم پررنگ‌تر می‌کند.

درباره کتاب

در این میکروکتاب ساتوشی ناکاموتو از برخی از جزییات بیت‌کوین به شکل کلی صحبت کرده است. او در بخشی به شخصیت ساتوشی و این که چطور برخی متوجه شدند او یک ژاپنی نیست صحبت می‌کند و در بخش دیگری از کتاب از ساختن بیت‌کوین و فرمول‌های آن می‌گوید. اینکه چطور ۲سال تمام و به شکل مخفی درگیر این پروژه بوده است. همچنین از آدام بک، وی دای و هال فینی به عنوان افراد تاثیرگذار در تولید بیت‌کوین نام می‌برد. ساتوشی از ارتباط بسیار نزدیکش با هال فینی می‌گوید و اینکه هال اولین نفری بوده که در مورد بیت‌کوین اطلاع پیدا کرده و اولین کسی که بیت‌کوین گرفته او بوده است. او خودش را مدیون هال می‌داند و باور دارد که باگ‌هایی که هال پیدا کرد به توسعه بیت‌کوین کمک زیادی کرد. هال در سال ۲۰۱۴ بر اثر بیماری از دنیا رفته است.

بیشتر بخوانید:   ۱۰ ترفند برای اینکه امسال مطالعه بیشتری داشته باشید

نکته جالب این است که برخی همچنان معتقدند که نویسنده این کتاب ساتوشی نیست. اما اگر علاقه‌مند به بیت کوین هستید این میکروکتاب اصلا خالی از لطف نیست و آن را از دست ندهید. جالب است این را هم بدانید که ساتوشی خالق بیت کوین صاحب بیش از ۹۰۰هزار بیت کوین است که می‌تواند جز ۱۰۰ ثروتمند برتر آمریکا قرار بگیرد. اما ساتوشی واقعی کیست؟

این میکروکتاب جذاب را سبکتو همزمان با سراسر دنیا ترجمه و آن را منتشر کرده است. برای دریافت این میکروکتاب اینجا را کلیک کنید.

[stag_button url=”https://microketab.sabketo.com/product/93″ style=”green” size=”large” type=”normal” target=”_self” icon=”btc” icon_order=”before”] دانلود میکروکتاب دوگانگی[/stag_button]

[stag_button url=”https://medium.com/personal-growth/if-you-dont-eliminate-this-habit-you-will-never-grow-1193bf26e32a” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]Medium[/stag_button]