برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

نگاهی به دارا خسروشاهی مدیرعامل جدید ایرانی اوبر

دیروز یک خبر مهم روی خبرگزاری‌ها قرار گرفت. دارا خسروشاهی برادرزاده حسن خسروشاهی معروف، به عنوان مدیرعامل اوبر -اولین سرویس حمل‌ونقل اشتراکی جهان مانند اسنپ و تپسی- انتخاب شد. با سبکتو همراه باشید تا نگاهی به اوبر، مدیرعامل جدید‌ش و خانواده خسروشاهی بیندازیم:

اوبر حرکتی نوین

۸ سال پیش در سال ۲۰۰۹ تراویس کالانیک& اولین سرویس حمل‌ونقل تاکسی به وسیله اپلیکیشن موبایل را راه‌اندازی کرد. سرویس به این صورت بود که هر فردی می‌توانست با ماشین شخصی‌اش به کسب درآمد از طریق جابه‌جایی مسافر بپردازد و مسافرین هم توسط اپ موبایل می‌توانستند نزدیک‌ترین راننده را پیدا کنند. تراویس موفقیت اوبر را مدیون وجود آیفون و گستردگی آن می‌داند. امروزه اوبر در ۵۳۶ شهر دنیا فعالیت می‌کند و برای ۱۲هزار نفر شغل مستقیم ایجاد کرده‌ است. همچنین در سال گذشته سود ناخالص ۱۱.۳ میلیارد دلاری کسب کرده بود. از نمونه‌های ایرانی اوبر می‌توان به اسنپ، تپ‌سی، قونقا و ماکسیم اشاره کرد.

شروع بحران

دور از انتظار نبود که اوبر با رشد سریعی که داشت دچار بحران‌هایی هم شود، از اعتراض راننده‌های تاکسی در شهرهای مختلف، مانند آنچه که توسط راننده‌های تاکسی تهران در جلوی مجلس ایران نسبت به اسنپ رخ داد گرفته، تا مخالفت دولت‌های مختلف. اما بحران‌های جدی برای اوبر و به خصوص مدیرعامل و موسس آن یعنی تراویس از سال ۲۰۱۴ شروع شد. برخوردهای بد او با کارکنان، تضعیف حقوق رانندگان و در نهایت اتهام رسوایی جنسی و دزدی اطلاعات از ماشین‌های خودران گوگل.

همه این اتفاقات دست به دست هم داد تا تراویس مجبور شود از مدیرعاملی استارتاپی که خود تاسیس کرده بود استعفا دهد. اما جایگزین او چه کسی است؟

بیشتر بخوانید:   ۳ کارآفرینی که بعد ۴۰ سالگی موفق و ثروتمند شدن

مافیای ایرانی‌ها در سیلیکون‌ولی

این اصطلاحی است که در مقاله‌ای به قلم علی طهماسب، به ایرانی‌های موفق و فعال در سیکون‌ولی، مهد دنیای استارتاپی دنیا داده شده است. در این مقاله از ۳۷ نفر ایرانی موفق یاد شده که حتما در مقاله‌ای جدا به آن می‌پردازیم. اما در ادامه می‌خواهیم سراغ خانواده خسروشاهی‌ها برویم.

خسروشاهی‌ها

آنها قبل از انقلاب، بنیانگذاران کارخانه‌های بزرگی مانند مینو، تولید دارو و تولی‌پرس بودند. حسن خسروشاهی، عموی دارا، موسس شرکت مینو پس از مهاجرت به کانادا فروشگاه‌های زنجیره‌ای فیوچرشاپ را راه‌اندازی می‌کند که علاوه‌بر کانادا، به بازار های امریکا هم وارد می‌شود. برای آشنایی بیشتر با حسن خسرو شاهی و زندگی نامه او پیشنهاد می‌کنم حتما میکروکتاب راز پول چاپ کردن هفت ایرانی که به سرگذشت ۷ ایرانی موفق از جمله حسن خسروشاهی می‌پردازد مطالعه کنید.

پدر دارا هم، بنیانگذار تولید دارو و تولی‌پرس بود. همچنین علی و هادی پرتوی از معروفترین سرمایه‌گذران موفق سیلکون‌ولی پسر عمه‌های دارا خسروشاهی هستند.

نگاهی به دارا خسروشاهی مدیرعامل جدید ایرانی اوبر

دارا خسروشاهی مدیرعامل جدید اوبر

دارا خسروشاهی ۴۸ ساله متولد تهران است و پس از ترک کشور در رشته برق از دانشگاه براون فارغ‌التحصیل شد. او از همان ابتدا مانند پدر و عمویش علاقه زیادی به کارآفرینی داشت و شرکت اکسپدیا Expedia را تاسیس کرد. اکسپدیا یک وبسایت آنلاین رزو بلیت هواپیما، هتل و تور مانند آنچه توسط علی‌بابا در ایران اجرا می‌شود است. گروه اکسپدیا در حال حاضر در ۶۰ کشور فعالیت می‌کند و همچنین بزرگترین شرکت مسافرتی آنلاین دنیا با بیش از ۱۲.۷ میلیارد دلار ارزش در جهان است.

پس از استعفای تراویس از سمت مدیرعاملی اوبر، هیئت مدیره به دنبال فردی بود که بتواند سکان این کشتی طوفان‌زده را به عهده بگیرد. جالب بود در لیست افراد احتمالی نامی از دارا خسروشاهی نبود اما هئیت مدیره به این نتیجه رسید تنها کسی که توانایی آرام کردن شرایط را دارد کسی است که تاسیس و مدیریت بزرگترین شرکت مسافرتی دنیا را در کارنامه کاری‌اش داشته باشد. البته این انتصاب ابتدا به صورت رسمی اعلام نشد و فقط در بین کارکنان اوبر اعلام شد، اما بعد از مدتی اوبر به طور رسمی دارا خسروشاهی را به عنوان مدیرعامل اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:   ناصر غانم زاده ; خوبه آدم چیزهایی را که می‌تونه ببینه نگاه کنه!

نظر شما چیست و فکر می‌کنید او می‌تواند اوبر را از بحران نجات دهد؟