برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

مهراز ; چطور زندگی مطلوبمان را بسازیم؟ از کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی

در این قسمت از سری مهراز می‌خواهیم کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی را بررسی کنیم. در سری مطالب مهراز به بررسی کتاب‌های مفید می‌پردازیم و سعی می‌کنیم چکیده‌ای از آنها را به همراه برداشت خودمان ارائه دهیم. در دو قسمت آخر به کتاب، به انجام رساندن کارها اثر دیوید آلن و کتاب هوشمند باش اثر برایان ترسی پرداختیم. با سبکتو همراه باشید تا با اثر مرکب زندگی که همیشه دوست داشتیم را بسازیم:

دارن هاردی

دارن هاردی به خوبی راه موفقیت را می‌داند. او در ۱۸ سالگی کسب و کار خودش را راه‌اندازی کرد و در ۲۷ سالگی یک جوان میلیاردر بود که به هر چیزی که می‌خواست می‌رسید. او ثروتش را نه از پدرش، بلکه از چیزی به دست آورد که آن را اثر مرکب می‌داند. او صاحب مجله موفقیت آمریکاست و این مجله فرصتی شد برای او تا با کارآفرینان و مدیران برتر و همچنین قهرمانان دنیا مصاحبه‌های زیادی داشته باشد و در طی همین مصاحبه‌ها پرده از راز آنها بردارد و کتاب اثر مرکب را بنویسد.

هیچ رازی وجود ندارد

دارن هاردی این کتاب می‌گوید که هیچ راز پیچیده و عجیبی وجود ندارد و موفقیت در گرو تغییر چند اصل ساده در زندگی روزمره‌ است. اثر مرکب می‌گوید برای به وجود آمدن تغییرات بزرگ نباید قدم‌های خیلی بزرگ برداشت، در واقع عادت‌ها و رفتارهای کوچک و گاهی بی‌اهمیت ما هستند که در آینده تغییرات بزرگ را رقم می‌زنند. در طول کتاب هم این عادت‌های کوچک را به ما یادآوری می‌کند و می‌گوید که چه طور عادت‌ها می‌توانند مسیر زندگی ما را تغییر دهند.

بیشتر بخوانید:   بررسی کتاب «مادربزرگ سلام رساند و گفت متاسف است» از فردریک بکمن

سکه شگفت‌انگیز

دارن هاردی در ابتدای کتاب با ۳ مثال ساده و در عین حال شگفت‌انگیز ما را به دنیای واقعیت می‌برد و به ما نشان می‌دهد که یک عادت ساده چطور می‌تواند تغییرات بزرگی را به وجود آورد. سکه شگفت‌انگیز یکی از این مثال‌هاست که تفاوت بین کسی که ۳میلیون دلار پول نقد را انتخاب کرده و فردی که یک سکه یک سنتی را انتخاب کرده که هر روز ارزش آن ۲برابر می‌شود، و در پایان ماه نشان می‌دهد که کسی که سکه را انتخاب کرده ثروتمدتر از نفر اول شده است.

قانون تکانه

حتما شما هم به این فکر کردید که چرا پولدارها هر روز پولدارتر می‌شوند و افراد معمولی، معمولی‌تر. این حقیقت در حال رخ دادن است و دارن هاردی معتقد است که پول و موفقیت از قانون تکانه فیزیک پیروی می‌کنند. این قانون می‌گوید: اجسام تمایل به حفط وضعیت خود دارند. یعنی اگر جسمی در حال حرکت است تمایل به ادامه حرکت دارد و جسم ساکن می‌خواهد ساکن باشد.

اثر مرکب می‌گوید اگر می‌خواهید از زندگی معمولی و تکراری خود خارج شوید مثل این است که می‌خواهید یک ماشین را هل بدهید. در ابتدا کمی سخت است و انرژی زیادی می‌برد باید روش معمولی راه رفتنتان را تغییر دهید قدم‌های کوتاه بردارید و در هر قدم انرژی بیشتری صرف کنید. اما بعد از چند قدم چه اتفاقی می‌افتد؟ ماشین روشن شده و به سرعت از شما دور می‌شود. درست مانند موفقیت که وقتی شروع شود، هر لحظه بیشتر می‌شود بدون اینکه همان انرژی اولیه را بخواهید صرف کنید و البته نتایج بهتری می‌گیرید.

بیشتر بخوانید:   معرفی میکروکتاب آی‌کیو مالی؛ تنها چیزی که شما را ثروتمند می‌کند!

مهراز ; چطور زندگی مطلوبمان را بسازیم؟ از کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی

عادت‌ها همه چیزند

اثر مرکب در مورد عادت‌های ما صحبت می‌کند و می‌گوید که چه طور می‌توانیم با حذف چند عادت بد و جایگزین کردن چند عادت خوب، هرچند کوچک، مسیری برای رسیدن به موفقیت و خواسته‌هایمان بسازیم. در این کتاب یاد می‌گیریم که اول قدرت چرایی هر رفتاری را برای خودمان پیدا کنیم و بعد هدف از انجام آن را بفهمیم. و در نهایت در مورد راز پنهانی صحبت می‌کند که همیشه جلوی چشم ما بوده است.

مثلا دقت کردید که اگر تصمیم به خرید یک خودرو خاص بگیرید، تمام خیابان و تبلیغات پر می‌شود از عکس آن خودرو؟ آیا واقعا ناگهانی این اتفاق می‌افتد؟ البته که نه. آن خودرو از اول هم توی خیابان بوده ولی چون شما روی آن تمرکز نداشتید، آن را نمی‌دیدید. موفقیت و پول هم دقیقا همین‌طور هستند. تا وقتی که قاطعانه تصمیم به رسیدن به آن نگیرید خودشان را نشان نمی‌دهند در حالی که دقیقا جلوی چشم هستند.

سخن آخر

به زندگی ۵سال پیش خود نگاه کنید، آیا به امروز به جایگاهی که می‌خواستید رسیدید؟ وضع مالی‌تان همانی شده که انتظار داشتید؟به تناسب اندام رسیده‌اید؟ شغل مورد علاقه‌تان را دارید؟ اگر پاسختان منفی است تنها یک دلیل دارد: انتخاب‌های شما. همین لحظه باید مسیرتان را بازبینی کنید، شما راه درستی نمی‌روید و باید در عادت‌هایتان تجدید نظر کنید.

اثر مرکب یک کتاب انگیزشی ساده نیست که بعد از خواندن آن هیجان زده شوید و بعد از ۲ روز آن را فراموش کنید. اگر تصمیم گرفتید که بالاخره به زندگی مطلوبتان برسید و در حسرت آرزوهایتان نباشید. باید اثر مرکب را وارد زندگی‌تان کنید. تکانه‌های بزرگ منتظر شما هستند تا آنچه می‌خواهید را بدست آورید.

بیشتر بخوانید:   اسکروچ واقعی در داستان سرود کریسمس چارلز دیکنز چه کسی بود؟

میکروکتاب اثرمرکب محصول دیگری از سری میکروکتاب‌های سبکتو است که به تازگی ارائه شده است. میکروکتاب ها چکیده ای مفید از کتاب های اصلی هستند که ما را از خواندن کتاب های اصلی بی نیاز کرده و تمام آنچه را که باید بدانیم در کوتاه ترین زمان در اختیارمان می گذارد.

میکروکتاب اثرمرکب هم تاثیر شگفت انگیزی روی زندگی مان دارد که نباید به راحتی از کنار آن بگذریم

دانلود میکروکتاب اثر مرکب

دانلود رایگان میکروکتاب استیو جابز