برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

چرا در حال مقایسه خود با دیگران هستیم؟

مقایسه خود با دیگران رفتاری تقریبا غیرارادی است. این احساس در دوران کودکی وجود ندارد و یک کودک خیلی راحت با دیگرن ارتباط برقرار کرده و بدون کوچکترین مقایسه‌ای همه را دوست دارد. اما وقتی کمی بزرگ‌تر می‌شویم، جامعه و به خصوص خانواده به ما یاد می‌دهند که باید در مقایسه با دیگران بهتر باشیم. زمانی که وارد مدرسه می‌شویم دائما با دوستانمان از نظر درسی و انضباطی مقایسه شده و در نهایت یاد می‌گیریم که باید همیشه در حال مقایسه خود با دیگران باشیم. کم‌کم یاد می‌گیریم که برای بهتر بودن از آنها باید بیشتر تلاش کنیم و دائم خود را با دیگران مقایسه کنیم.

اما واقعا چنین چیزی ممکن است؟ اینکه همیشه بهتر از دیگران باشیم؟ حداقل در این دنیا این قضیه انکان‌پذیر نیست. اما حس رقابت و مقایسه خود با دیگران اگر با تکرار در وجودمان نهادینه شود، تبدیل به بخشی از رفتارهای ما شده و به مرور زمان اگر پیشرفت‌مان از دیگران کمتر باشد، دچار افسردگی و سرخوردگی می‌شویم و روابط اجتماعی‌مان را محدود خواهیم کرد. چرا که با دیدن هر شخصی سعی در مقایسه او با خودمان و تلاش برای بهتر نشان دادن خودمان خواهیم داشت.

البته همانقدر که می‌تواند یک عادت بد و خطرناک باشد، از طرفی هم می‌تواند به بهتر شدن زندگی و رسیدن به اهداف‌مان به ما کمک کند. در این مقاله با سبکتو همراه باشید تا روش‌های تبدیل مقایسه خود با دیگران به عنوان عادت خوب را با هم بررسی کنیم:

۱. به برتری‌های خودتان نسبت به دیگران فکر کنید

وقتی ذهن به سمت مقایسه خود با دیگران می‌رود، بهترین کار این است که جلوی آن را نگیریم و نترسیم. بلکه باید حواس‌مان را به سمت نکات مثبت خودمان متمرکز کنیم. شاید طرف مقابل شما استعداد خوبی در کاری که شما انجام می‌دهید داشته باشد اما کمی به خودتان دقت کنید، شما روابط عمومی خیلی بهتری از او دارید و شاید او حسرت داشتن چنین ویژگی را داشته باشد. وقتی شما به برتری‌های خودتان فکر می‌کنید ناخودآگاه اعتمادبه‌نفس‌تان بالاتر می‌رود و حتی در کاری که مشغول به انجام آن هستید هم بهتر ظاهر می‌شوید.

بیشتر بخوانید:   معرفی زنان موفق جهان که تاثیرگذار و الهام‌بخش بودند

۲. یاد بگیرید

موفق ترین افراد دنیا زمانی پیشرفت کرده‌اند که در کنار فردی که از خودشان بهتر بوده کار کرده‌اند. یادتان باشد که اگر یک رقیب خوب و حرفه‌ای نداشته باشید، انگیزه‌ای هم برای پیشرفت نخواهید داشت. پس اگر با کسی آشنا شدید که از شما بهتر بود، قبل از هر چیز او را یک معلم در نظر بگیرید و سعی کنید از او یاد بگیرید. بعد او را به چشم یک رقییب حرفه‌ای ببینید که برای رسیدن به او باید تلاش زیادی کنید و چیزهای جدیدی یاد بگیرید. مهم نیست در نهایت چه کسی بهتر از دیگری است چون این روش به شما کمک می‌کند که علاوه‌بر سرکوب احساسات منفی از مقایسه خود با دیگران ، همیشه در حال پیشرفت باشید و خیلی سریع پله‌های موفقیت را طی کنید.

مقایسه خود با دیگران

۳. به برتری‌های آنها احترام بگذارید

انتقاد و بزرگ کردن ضعف کسانی که از شما بهتر هستند نه تنها شما را بالاتر نمی‌برد، بلکه رفتاری کاملا ناپسند و مخصوص بازنده‌هاست. به جای آنکه برای ضعیف نشان دادن او تلاش کنید، برای بزرگتر نشان دادن برتری‌های خودتان تلاش کنید. با این کار علاوه‌بر اینکه از نظر اخلاقی در بین افراد از احترام ویژ‌ه‌ای برخوردار می‌شوید، از دیدن این افراد هم ناراحت نمی‌شوید و دائم در حال پیشرفت خواهید بود.

یادتان باشد که شما نمی‌تواند احساس مقایسه خود با دیگران را از بین ببرید اما می‌توانید از آن برای داشتن زندگی بهتر استفاده کنید.

برداشتی آزاد از [stag_button url=”http://motto.time.com/4662506/compare-ourselves-with-others/” style=”black” size=”small” type=”normal” target=”_self” icon=”” icon_order=”before”]time[/stag_button]