برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

۵ زبان بدن مهم در مصاحبه شغلی

برای مصاحبه شغلی تان آماده می شوید؟حتما برای سوال هایی که فکر می‌کنید در مصاحبه شغلی می‌پرسند خودتان را آماده، و کلی تمرین کردید اما می‌دانستید با یک زبان بدن اشتباه می‌توانید عدم اعتماد به نفستان نشان دهید و شانس موفقیت خودتان را خیلی کم کنید؟زبان بدن بیشتر از گفته ها در موفقیت ما موثر است.در تحقیق دانشگاه UCLA مشخص شد تا ۵۵ درصد ارتباط ما غیر کلامی است و این موضوع وقتی واضح تر می‌شود که در وضعیت خاصی مانند عصبی بودن باشید.
اندی منگوم عضو هئیت علمی ارتباطات گفتاری کالج بروکهاون دالاس می‌گوید:

”هنگامی که احساس خطر می‌کنیم به صورت غریزی حالت دفاعی برای حفاظت از خودمان می‌گیریم این حالت غیر کلامی می‌تواند حس عدم اعتماد به نفس را منتقل کند بنابراین آن‌ حسی که به دیگران منتقل می‌کنیم الزاما با افکار ما همخوانی ندارد”

۱.ارتباط چشمی

دو سوم مدیران استخدامی که در تحقیق شرکت کرده بودند گفتند عدم نگاه مستقیم کافی کارجویان می تواند سیگنال منفی به ما منتقل کند، همچنین کریستال بارنت کارشناش ارشد منابع انسانی insperity می‌گوید:

”عدم ارتباط چشمی کافی این حس را به من منتقل می‌کند که فرد دارای اعتماد به نفس کافی نیست”

اگر شما هم این مشکل را در مصاحبه دارید یک روش ساده برای رفع آن وجود دارد.وقتی مصاحبه کننده حرف می‌زند همزمان با گوش دادن به او نگاه کنید! اگر در مصاحبه گروهی هم بودید کافیست حواستان به سوال کننده باشد البته بارنت می‌گوید:”زمانی که دارید پاسخ سوال را می‌دهید باید حواستان به دیگر کارشناس های استخدام هم باشد و نگاه خود را نیز درگیر آنها نمایید”

بیشتر بخوانید:   چرا در حال مقایسه خود با دیگران هستیم؟

۲.لبخند

نزدیک به ۴۰ درصد از مدیران می‌گویند عدم لبخند فرد یک علامت قرمز برای آنها در طول مصاحبه است.
می‌دانم لبخند در آن شرایط سخت است اما آنقدر الکی و مصنوعی لبخند بزنید تا لبخند واقعی بر لبانتان بشیند.استادیار دانشگاه کسب و کار ایندیانا می‌گوید:

”لبخند بسیار مهم هست اما اثر لبخند مصنوعی مسلما کمتر است ”

او می‌گوید ترکیب ارتباط چشمی همراه با لبخند واقعی به ایجاد یک حس خوب کمک می‌کند و یک امتیاز محسوب می‌شود و علاوه بر آن به کاهش استرس و هورمون های ناشی از آن می‌انجامد.

۳.بی‌قراری

داوطلبانی که بیش از حد در صندلی خود تکان می‌خورند برای ۳۲ درصد از مدیران استخدام گیج کننده هستند.استرس در مصاحبه طبیعی هست اما گاهی این اضطراب بیش ار حد است.مایکل پلامر مدیرعامل پست ourtownamerica در مصاحبه به دنبال سرنخ های بیشتری از زبان بدن است:

“من برخی از افراد را دیدم که خیلی مضطرب بودند و دیگر المان های زبان بدنشان تحت تاثیر قراد گرفته است”

اگر شما هم در مصاحبه بسیار مضطرب می‌شوید بهتر است پاهای خود را صاف بر روی زمین بگذارید و دست هایتان را روی شکمتان نگه دارید در این وضعیت کمتر حس استرس منتقل می‌شود.

۴.تکان دادن شانه و بازو

یک سوم مدیران می‌گویند حرکات بیش از حد بازو و شانه ها نکته منفی است.مایکل لندرز هم موافق است که حرکات بیش از حد می‌تواند حواس مصاحبه کننده را پرت کند.
حرکت دادن شانه و بازو نشان از خستگی یا راحت نبودن شما دارد. او می‌گوید:”با این حال وقتی از آن ها می‌پرسیم خسته هستید؟می‌گویند نه سردمان است یا جایمان را در صندلی تنظیم کردم” این سوءتعبیر می تواند به از دست دادن یک فرصت شغلی و یا مشتری بیانجامد.
همیشه باید حواستان به حرکت های بازو و شانتان باشد چون مدیران استخدام همیشه فرض را بر یک نکته بد می‌گذارند.

بیشتر بخوانید:   ۵ دلیل برای ثروتمند شدن یا نشدن!

۵.طرز نشستن

برای ۳۱٪ از مدیران نحوه نشستن اهمیت بسیاری دارد و می‌تواند موجب از دست دادن فرصت اشتغال شما شود. مارک بولمر در مورد خط قرمز خود برای مصاحبه های شغلی که انجام می دهد می گوید:

“این به من نشان می دهد که آنها بسیار راحت، از خود راضی، احتمالا تنبل یا بی توجه هستند. او می گوید آنها از دسته آدم هایی که بتوانند در کسب و کار ما موفق باشند نیستند. ما عاشق گروهی هستیم که صاف روی صندلی می نشینند و ارتباط چشمی مناسبی با من برقرار می کنند. آنها به من نشان می دهند که آماده یادگیری و هیجان هستند و منتظر فرصت های جدیداند”

ظاهر خوب و شیوایی در صحبت کردن در کنار هم کلید موفقیت در مصاحبه هستند.دان راهول می گوید: حالت شما در مصاحبه چه ایستاده باشید چه نشسته باید طبیعی و به دور از هر اضطرابی باشد. او می گوید: زمانی که شما همه نکات را عایت کرده باشید یک زبان بدن قوی و چیزی قابل توجه برای ارایه دارید ومی توانید بهترین انتخاب از بین همه متقاضیان باشید.